ÜST REKLAM

logo

reklam

“İNSANCIL DÜŞÜNCENİN YOLU FELSEFEYLE MÜMKÜN”

Samandağ Atatürk Anadolu Lisesi’nin Düzenlediği Felsefe Olimpiyatlarına Hatay Genelinden Katılım

Samandağ Atatürk Anadolu Lisesi sosyal etkinlik ve düşünsel faaliyetlerde farkını ortaya koydu. Samandağ Türkiye Felsefe olimpiyatlarının Hatay’daki organizasyona ev sahipliği yapan Atatürk Anadolu Lisesi geçtiğimiz hafta sonu Felsefe Olimpiyatları düzenledi.

Konu üzerine açıklama yapan Samandağ Atatürk Anadolu Lisesi okul Müdürü Şaban Reyhan;

“Felsefe olimpiyatlarının amacı; Yaratıcı düşünme ve araştırma ruhunu geliştirmek, düşünme uğraşısının kendi başına değerini göstermek. Düşünsel etkinliklerle ilgili yarışma ruhu yaratmak. Bilginin antropolojik temelleri üstünde düşünmeye teşvik ederek, bilimsel çalışmaların etik gereklerle bütünleşmesine yardımcı olmak. Çağdaş dünyanın düşünsel ve etik problemleri üzerinde düşünme yeteneğini geliştirmeye ortam hazırlamak. Okullarda insancıl düşüncenin ve eğitimin geliştirilmesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Okul Müdürü Reyhan açıklamasının devamında; “Türkiye Felsefe olimpiyatlarının Hatay’daki organizasyona ev sahipliği yapan Atatürk Anadolu Lisesi okul Müdürü Şaban Reyhan; Okulumuzda bu tür düşünsel faaliyetlerinin yapılması bizi ve öğrencilerimizi onurlandırmaktadır. İlçemizin en eski ve köklü okulu olan Samandağ Atatürk Anadolu Lisesi tarihine uygun 21. yüzyıla hazırladığımız öğrencilerimizi sorgulayan eleştiren, kendi ayakları üzerinde duran, düşünsel dünya ile teknolojik dünya arasında bağ kuran, Öğrenciye Öğretmeyi merkeze alan bir bakış açısıyla bu tür sosyal etkinliklere devam edeceğimizi söyledi. Ve yarışmaya katılacak öğrencilere başarılar diledi

Türkiye Felsefe Kurumunun Organize Ettiği 23.Türkiye Felsefe Olimpiyatları Samandağ’ın dışında aynı tarih ve saatte, Ankara, Antalya, Bursa, Çanakale, Denizli, Erzurum, Gaziantep, İçel,İstanbul,İzmir,Sakarya ve  Samsun illerinde gerçekleşti.

Samandağ Atatürk Anadolu Lisesinde yapılan Felsefe olimpiyatlarına Hatay genelinden 14 Lise öğrencisi katıldı.

Katılım Sağlayan öğrenciler; Ali Emre Mullaoğlu (Serinyol Anadolu Lisesi) Begüm AZAR (Yahya Turan Fen lisesi),Çağla Altun (Kuşalanı Anadolu Lisesi) ,Davut Deniz (Adem NURAL Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) Deniz Çatak (Karlısı Sosyal Bilimler Lisesi),Ekin Söyle (Samandağ Atatürk Anadolu Lisesi) Furkan Gebelek (Hatay Anadolu Lisesi)İrem Dadük (jan ve Suphi Beylüni Anadolu Lisesi) Maide Karamanoğlu (Dr.Mustafa GENÇAY Anadolu Lisesi) Merve Özdemir (Özel Zafer TEK YILDIZ Lisesi) Safi Can Güngör (Samandağ Atatürk Anadolu Lisesi)Tuna Hort(Nihal- Turgut Anlar Anadolu Lisesi) Yaren Gizem Temelci(İstiklal Makzume Anadolu Lisesi) Zeynep Havvat (Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) katıldı.

Türkiye Felsefe Kurumunun Yarışma günü Gönderdiği;

1.“Bizim dünyamıza damgasını vuran şey hızıdır: tarihsel değişimin hızı, teknik değişimin hızı, aktarımın hızı, hatta insanların birbiriyle bağlantılar kurma hızı… Şeyler, imajlar ve ilişkiler böylesine çabuk dolaşıma girdiği içindir ki, bu tutarsızlığın kapsamını ölçecek zamanımız bile yoktur. Hız tutarsızlığın maskesidir.” A.Badiou, Sonsuz Düşünce, Çev. Işık Ergüden-Tuncay Birkan, Metis Yayınları, İstanbul 2016, 3. basım, s. 21.

2.“Bana her şeyi açıklayan öğretilerin aynı zamanda beni zayıflatmalarının nedenini şimdi anlıyorum. Kendi yaşamımın ağırlığından kurtarıyorlar beni; oysa onu yalnız başıma taşımam gerek.” Camus, Sisifos Söyleni, Can Yayınları, İstanbul 1998, 6. basım, s. 63

3.Kriz, gelişmenin en temel kaynağıdır. Günümüzde bilimler ve felsefe çağa yayılan, tek tek yaşamaları doğrudan ya da dolaylı etkileyen bir krizin merkezinde bulunuyorlarsa, bu, yeni bir başlangıcın için için hazırlandığını düşündürmektedir.  (…) Böyle durumlarda insanlar bıkkınlıkla durup, kendilerini avutup oyalayacak ve zamanı sıkıntısız geçirecekleri kaçışlara girebilirler. Oysa bireye düşen, beklemekten öte bilgiye inançla bağlanıp uğraşmaktır. Yani tam da felsefe yapacak zamandayız. Atilla Erdemli, Mitos Ayrıntı Yayınları, İstanbul 2015, s. 220

Alıntılardan yarışmaya katılan öğrenciler birini seçerek makalesini yazacaktır. Yazılan makaleler, Türkiye Felsefe Kurumunun Türkiye Jürisi tarafından değerlendirecektir. Türkiye Jürisi bu yıl Adapazarı ENKA okullarında toplanıp Felsefe Olimpiyatlarının Türkiye birinci ve ikincisini seçecektir. Türkiye Felsefe olimpiyatlarının Birinci ve ikincisi Türkiye’yi Avrupa Felsefe Olimpiyatlarında temsil edecektir.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
301 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?