ÜST REKLAM

logo

reklam

İNSAN VE TOPLUM


Sami Aslan
deneme@deneme.hotmail.com

KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ.
OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI, İYİ VEYA KÖTÜ BUGÜNKÜ PUTİN OLAMAZDI. ONUN İÇİN SOSYALİST AYDINLAR BÜTÜN TOPLUMSAL OLAYLARA ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİ TEMELİNDEN BAKAR. KİŞİYİ O TEMELDE DEĞERLENDİR VE O TEMELDE ÇÖZÜMLER ÜRETİR. KİŞİ TEK BAŞINA İSTEDİĞİ KADAR ALLAME İ CİHAN(DÜNYANIN EN BİLGİLİ İNSANI) OLSUN, ONU ANLAYACAK BİR TOPLUM YOKSA, O KİŞİ BİR HİÇTİR.

 İNSANLIK TARİHİNİN içinde yaşadığımız bugünkü dönemini daha doğru ve daha iyi kavramak için, TARİH KANUNLARININ ortaya koyduğu aşağıdaki GERÇEKLİĞİ hiç unutmamak gerekir:
*… “TARİH, her tek kişinin (bu kişi Firavun, Nemrut da olsa) aklına geldiği, canının istediği gibi olmaz. İnsanın aklına gelmesi, canının istemesi bile, tek kişiliği dışında kotarılmış itiler ve güdüler, araçlar ve amaçlar yönünde ortaya çıkar.” (Dr. Hikmet KIVILCIMLI: “Tarih Tezi”) Çünkü:
*… “İnsanlar, kendi Tarihlerini kendileri yaparlar, ama onu kendi seçtikleri şartlar içinde, serbestçe yapmazlar, doğrudan doğruya geleneğin verdiği, geçmişin miras bıraktığı şartlar içinde yaparlar. Ölü kuşakların geleneği, yaşayanların beyinleri üstüne bir kâbus gibi çöker…” (Karl MARKS: “Louis Bonapare’ın Onsekizinci Brumaire’i”)

Kapitalist sistemdeki güçler ve örgütler (örneğin; CHP) bir gün kapitalizmin yerini bir başka üretim tarzına ( örneğin; sosyalizme) bırakma olasılığını değil, en fazla toplum sorunlarıyla ilgili, kapitalizm altında bazı çözüm senaryolarına veya bu düzende yok olma senaryolarını düşünmeye izin veriyor. Onun için sermaye düzeninin ortaya koyduğu düşünme sınırlarının dışına çıkarak, geçmişten gelen bütün inanç ve düşüncelerin (Alevilik mezhebi ve uygulamaları dahil) doğruluğunu sorgulayarak kendimizi ve zihnimizi geliştirmeliyiz.

Bugünkü CHP’yi kimler yönetiyor?

Eminim çoğunuz Kemal Kılçdaroğlu’nun gerisinde yer alan bazı gizli güç odaklarının CHP’nin en önemli kararlarına gölgelerinin düştüğünü biliyorsunuzdur. Öyle olmasaydı sayın Kılıçdaroğlu CHP yönetiminin onayını almadan ve CHP tabanının şiddetli tepkilerine rağmen Ekmeleddin İhsanoğlu denen gerici-dinci bir şahsı CHP’nin cumhurbaşkanlığı adayı yapar mıydı?

Sonuç itibariyle CHP, her durumda halkı ezen egemen güçlere hizmet etmektedir.

Sami ASLAN

Share
119 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...