ÜST REKLAM

logo

reklam

İNSAN VE TOPLUM


Sami Aslan
deneme@deneme.hotmail.com

KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ.
OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI, İYİ VEYA KÖTÜ BUGÜNKÜ PUTİN OLAMAZDI. ONUN İÇİN SOSYALİST AYDINLAR BÜTÜN TOPLUMSAL OLAYLARA ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİ TEMELİNDEN BAKAR. KİŞİYİ O TEMELDE DEĞERLENDİR VE O TEMELDE ÇÖZÜMLER ÜRETİR. KİŞİ TEK BAŞINA İSTEDİĞİ KADAR ALLAME İ CİHAN(DÜNYANIN EN BİLGİLİ İNSANI) OLSUN, ONU ANLAYACAK BİR TOPLUM YOKSA, O KİŞİ BİR HİÇTİR.

 İNSANLIK TARİHİNİN içinde yaşadığımız bugünkü dönemini daha doğru ve daha iyi kavramak için, TARİH KANUNLARININ ortaya koyduğu aşağıdaki GERÇEKLİĞİ hiç unutmamak gerekir:
*… “TARİH, her tek kişinin (bu kişi Firavun, Nemrut da olsa) aklına geldiği, canının istediği gibi olmaz. İnsanın aklına gelmesi, canının istemesi bile, tek kişiliği dışında kotarılmış itiler ve güdüler, araçlar ve amaçlar yönünde ortaya çıkar.” (Dr. Hikmet KIVILCIMLI: “Tarih Tezi”) Çünkü:
*… “İnsanlar, kendi Tarihlerini kendileri yaparlar, ama onu kendi seçtikleri şartlar içinde, serbestçe yapmazlar, doğrudan doğruya geleneğin verdiği, geçmişin miras bıraktığı şartlar içinde yaparlar. Ölü kuşakların geleneği, yaşayanların beyinleri üstüne bir kâbus gibi çöker…” (Karl MARKS: “Louis Bonapare’ın Onsekizinci Brumaire’i”)

Kapitalist sistemdeki güçler ve örgütler (örneğin; CHP) bir gün kapitalizmin yerini bir başka üretim tarzına ( örneğin; sosyalizme) bırakma olasılığını değil, en fazla toplum sorunlarıyla ilgili, kapitalizm altında bazı çözüm senaryolarına veya bu düzende yok olma senaryolarını düşünmeye izin veriyor. Onun için sermaye düzeninin ortaya koyduğu düşünme sınırlarının dışına çıkarak, geçmişten gelen bütün inanç ve düşüncelerin (Alevilik mezhebi ve uygulamaları dahil) doğruluğunu sorgulayarak kendimizi ve zihnimizi geliştirmeliyiz.

Bugünkü CHP’yi kimler yönetiyor?

Eminim çoğunuz Kemal Kılçdaroğlu’nun gerisinde yer alan bazı gizli güç odaklarının CHP’nin en önemli kararlarına gölgelerinin düştüğünü biliyorsunuzdur. Öyle olmasaydı sayın Kılıçdaroğlu CHP yönetiminin onayını almadan ve CHP tabanının şiddetli tepkilerine rağmen Ekmeleddin İhsanoğlu denen gerici-dinci bir şahsı CHP’nin cumhurbaşkanlığı adayı yapar mıydı?

Sonuç itibariyle CHP, her durumda halkı ezen egemen güçlere hizmet etmektedir.

Sami ASLAN

Share
264 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • OYUN İÇİNDE OYUN

  28 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ Şunu sormak gerekiyor: Bel – BİR A.Ş. ile Samandağ Belediyesi arasında Akdedilen 6 Ağustos 1991 tarih ve Samandağ Noterliğinin 07585 yevmiye No ile onaylanan ‘’DÜZENLEME ŞEKLİNDE TAŞINMAZ MAL SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ’’ Nİ kim ya da kimler hazırladı? Bilen var mı?  Peki; BEL – BİR A.Ş. adına emlak komisyonculuğu yapanlar kimlerdi? Bu bey efendiler, şimdi ne yapıyorlar? Bilen var mı? Ben bilmiyorum. Öğrenmek isterdim. Benim bildiğim; sözleşme belediyenin dışında düzenlendiği… BEL- BİR A.Ş. MAĞDURLARI; Kaç dava açtılar? Ka...
 • SARILMAK İLAÇ VE AŞILARDAN DAHA ETKİLİ

  26 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Sarılmanın, öpüşmenin hatta tokalaşmanın soğuk algınlığı ve gribe yakalanmayı kolaylaştırdığı bilinirdi ve insanlardan özellikle salgın zamanlarında bu tür davranışlardan uzak durmaları istenirdi. Yeni bir araştırma ise bu tür hastalıkları önlemede  “sıcak bir kucaklaşmanın” ilaç ve aşılardan daha etkili olduğunu gösteriyor. Carnegie Mellon Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada sarılmanın vücudun stresle baş etme ve enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini de artırdığı belirlendi. Psychol...
 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...