ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Aralık 2018

“İNSAN HAKLARININ ÖZÜMSENDİĞİ BİR DÜNYA İSTİYORUZ”

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısı ile bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasında Av. Dönmez; “Bugün 10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 70. Yıl dönümü.

Bugün, İnsan Hakları Günü olarak kabul edilmektedir. Bildirgenin kabul edilişinin üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen; bildirgede yer alan temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği, insanların halen özgürleşemediği, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, tanınmadığı, iç hukuka yansıtılmadığı ve uygulamaya geçirilmediği anlayışlar devam etmektedir.

Temel hak ve özgürlükler yönünden baktığımızda sürekli temel haklar yönünden aşınmalar yaşanıyor. İnsanlar ‘özgürlük mü ?, güvenlik mi? İkilemiyle  baş başa bırakılıyor, salt güvenlikçi ve insanlara saygı göstermeyen bakış açısı, Petro-dolar ve sermaye ilişkisi nedeniyle aynı zamanda yaşanabilir bir çevreden uzaklaşılıyor, gelir dağılımı adaletsizliği ve yoksulluk artmaya devam ediyor.

İnsan hakları Evrensel Bildirisinde koruma altına alınan haklara ve özgürlüklere rağmen, ekonomik ve sosyal haklar açısından, tüm dünyada tam bir eşitsiz gelişme yaşanıyor, dünyada üretilen toplam mal ve hizmetlerin yoksul halklar ve ülkeler aleyhine bir durum yansıyor ve bu durum giderek derinleşiyor.

İnsanın doğuştan sahip olduğu hakların ayrımsız herkese tanınması ve yaşam bulması için insanlık ailesi uzun zamandır bir onur mücadelesi yürütüyor. Ne yazık ki Türkiye ve Dünya için bu yıl da insan hakları ve demokrasi açısından durum iç açıcı değil.

İlimizin ve Ülkemizin de bulunduğu bölgemizde yaşanan savaş koşulları ve olağanüstü koşullar, insanlığın ortak değerlerinin doğrudan ve toptan ihlaline yol açıyor.

Türkiye’de demokrasinin geliştirilmesi, insan haklarının korunması, hukukun üstünlüğü alanında geriye gidişe doğru sürüklenmekteyiz.

Böyle anlamlı bir günün anlamının boşaltıldığı bir süreçten geçmekteyiz.

Biz insanın insan olmasından kaynaklanan değerlerin özümsendiği bir ülkede yaşamak istiyoruz. Herkesin farklı ama herkesin tüm farklılıklarıyla eşit olduğu bir ülke istiyoruz.

İnsanın hakları ile insan olduğu gerçeğinin farkında olarak; özgürlük, eşitlik, adalet ve kardeşlik değerlerinin; insan haklarının özümsendiği bir Dünya ve Türkiye özlemiyle, İnsan Hakları Gününü kutlarız.” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

 

 

 

 

 

Share
165 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?