logo

reklam

“İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAMAZ”

Ğadir Hum Bayramı Gününün Resmi Bayram Olması Talebi Toplumun Gerçek İhtiyacıdır. 

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, Yazılı ve Sosyal medya ortamında hala Ğadir Hum Bayramı ile ilgili kafa karışıklığı ve yanlış paylaşımlar yapıldığını ifade ederek Ğadir Hum Bayramı gününün Resmi tatil olması toplumun gerçek ihtiyacı olduğunu belirtti.

Devletin bütün inançlara eşit mesafede durması gerektiğini belirten Oruç konu üzerine gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Oruç açıklamasında; “Sosyal medya doğru kullanılırsa iyidir. Ama bilgisizlik ile fikir yürütülüyorsa tehlikeli olur.  Okumadan ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardan toplumumuzu koru YA RAB. Okumadan ve bilgi sahibi olmadan toplumun bayramları ve ileri gelenleri hakkında yanlış ezber tekrarlayanlardan hepimizi koru ya rab. Yazılı ve Sosyal medya ortamında hala Ğadir Hum Bayramı ile ilgili kafa karışıklığı ve yanlış paylaşımlar yapılıyor. Bilgi kirliliği belirli odaktan pompalanıyor. Bilgi kirliliği bilgi yoksunluğundan kaynaklı değilse bilinçli yayılmaktadır. İnançlarımıza, kültürümüze, ritüellerimize aykırı ve kirlilik yaratan paylaşım ve yazıları teşhir etmek vaciptir.  En azından yanlışları elimden geldiği kadar doğrusunu ifade ederek kitlelere yanlış mesaj gitmesini engelleme amacı ile bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duydum. Bilgi kirliliği bu toplumun en büyük düşmanıdır.  Toplumun aydınlarını, demokrasi güçlerini ve bütün din önderlerini yıpratma amacı taşıyan bu tür yalan ve yanlış paylaşımlara göz yummamızı kimse beklemesin. Ğadir Hum Bayramı gününün Resmi tatil olması talebi toplumun gerçek ihtiyacıdır. Devletin bütün erklerinin toplumun ihtiyacını karşılayacak tatil talebini karşılayacak kararlar almasını bekliyoruz, umuyoruz.

Ğadir Hum Bayramı Arap Alevi inancında en kutsal bayramıdır. İnancımız gereği Ğadir Hum Bayramı günü örf, adet, gelenek, görenek ve bayramlaşma ritüelleri dışında hiçbir şeyle ilgilenemeyiz.  İster resmi ister özel bütün dünyevi işlerden elimizi çekeriz.  Ğadir Hum bayramı günü namaz, dua, Kuranı Kerim ve hayır işleri ile meşgul oluruz. Ziyaretgâhlar,  türbeler, mezarlar ziyaret edilir. Akrabalar, komşular, dostlar ziyaret edilir vb. Ev işleri, tarla bahçe işleri,  alış veriş vb durur. Esnaf işyerini kapanır.  İşçi, işveren, çiftçi için çalışma yaşamı durmaktadır. Fakat Ğadir Bayramı gününde Devlet ve özel okulların, Kolejlerin, Adliyenin, Vergi Dairesinin vs, vs bütün resmi kurumların normal mesailerine devam etmelerinden dolayı bayram günü büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Resmi dairelerin vatandaşa yüklediği rutin işlerin bayram günü de devam etmesi sıkıntı yaratmaktadır. Vatandaşlar olarak inancımızın emri ile resmi işler arasında çaresiz kalıyoruz. İnancımızın emrini yerine getirmemizde resmi işler sıkıntı yaratmamalıdır. Bütün bu sıkıntıları göz önünde bulundurarak Ğadir Bayramı gününün resmi tatil olmasını talep ediyoruz. Bayramımızı hiçbir baskı ve sıkıntı altında kalmadan yaşama hakkımız olmalıdır.

Devletin Bütün Erkleri Gereğini Yapmalıdır

Ülkemizin genel ve yerel yasama, Yürütme ve Yargı erklerini göreve davet ediyoruz.  Gerçek Laik ülkelerde din, İnanç, Vicdan, özgürlüğü vardır.  Ülkemizde de olmalıdır. İnanç özgürlüğü devletin güvencesi altındadır.  Bu temel insan hakkıdır. Demokrasinin olmaz ise olmaz koşuludur. Ülkemiz Türkiye için Demokratik, laik, çağdaş, uygar, insan haklarına saygılı bir devlet ve ülke mücadelesi veriyoruz. Sevgili ülkemiz Türkiye’mizin gerçekten demokratik laik sosyal hukuk devleti olması hedefi ilk hedefimizdir. Ğadir bayramını çocuklarım ile birlikte rahat kutlayabilmem okul müdürünün, hatta çocuğumu paramla okuttuğum kolejdeki bir öğretmenin, adliyedeki hâkimin, vergi dairesinin vs resmi dairelerin ve işlerin rutin işleyişine takılmamalıdır. Hükümetin ve TBMM Ğadir Hum Bayramı gününü resmi Tatil olması için gerekli kararları bir an önce almasını bekliyoruz. Aynı şekilde yargı erkininde üstüne düşen görevi yapmasını ve İnancımız üzerindeki sıkıntıları gidermesini bekliyoruz.  Hangi din, inanç ve mezhepten olursa olsun eşitlik ilkesi gereği bütün vatandaşlar dini ibadetlerini yerine getirmede özgür olmalıdır. Arap Alevilerin dini vecibelerini rahat bir şekilde yerine getirebilmeleri, kendilerini eşit vatandaş olarak hissedebilmeleri oldukça önemlidir. Ğadir Hum Bayramı’nın resmi dini tatil olarak kabul edilmesi Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ve Anayasa’nın din ve vicdan hürriyeti konusunda eşitlik ilkesi gereği uygun olacaktır.

Türkiye’miz Renk Renk Bir Çiçek Bahçesidir.

Ğadir Bayramı Gününün Resmi Bayram olması ülkemizin kültürel zenginliğinin gereğidir. Birçok inancın ve dilin yan yana kardeşçe yaşamasının güvencesi olan demokrasi ve gerçek laiklik ilkesinin gereğidir.  Demokratik kitle örgütleri ve demokrasi güçleri bütün mağdurların yanındadır ve onların sesi olmak ile mükelleftir.  Demokrasi güçleri örtünmeye zorlanan başı açık mağdurun yanındadır, olmalıdır.  Başını açmaya zorlanan türbanlı mağdurun yanındadır, olmalıdır. Oruç tutmaya zorlanan mağdurun yanındadır, olmalıdır.  Orucunu bozmaya zorlanan mağdurun yanındadır, olmalıdır. Ğadir Hum Bayramı günü okulların ve diğer resmi dairelerin açık olması nedeni ile sıkıntı yaşayan Arap Alevi inancındaki mağdurun yanındadır, olmalıdır.  Bundan dolayı bütün demokrasi güçlerinin Ğadir Hum bayramı gününün Tatil olması talebini daha yüksek ses ile dile getirmelerini bekliyoruz.  Ğadir Bayramı gününün tatil olması Talebi doğru, gerçekçi, laik, demokratik bir taleptir.  İnsan hak ve özgürlükleri gereğidir.  Vatandaşının İnanç, dil, vb bütün hak ve özgürlüklerini yaşamasını sağlayan ülkeler kendine ve vatandaşına güvenen ülkelerdir. Ülkemizin Çağdaş, uygar, sosyal, laik ve demokratik hukuk devleti olması mücadelesi 80 milyonun mücadelesidir.

Yaşasın Bayramların Kardeşliği

İktidar ve Muhalefet bütün siyasilerin,  Adana, Mersin ve Hatay valilerinin,  Hükümetimizin, Parlamentomuzun ve yargı sisteminin Ğadir Bayramı gününün resmi tatil olması için gerekli hassasiyetleri ve duyarlılığı göstereceklerine inanıyoruz. Sünni, Alevi, Hıristiyan hepimiz Türkiye denilen gemide omuz omuza yaşıyoruz. “Ben senin inancında değilim, ama inancını yaşayabilmen için mücadele ederim” anlayışı ile bir birimizi anlayacak ve destekleyeceğiz. Herkesin inancı, teolojisi, bayramı, ibadethanesi kendisine aittir. Ama demokrasi, insan hakları, laiklik ve özgürlükler hepimizin.

Kutlu Olsun

20 AĞUSTOS günü kutlayacağımız Kurban Bayramımız kutlu olsun.

28 Ağustos günü kutlayacağımız Ğadir Hum Bayramı günü Kutlu olsun.

3İYD L ĞADİR IMBEREK LE KIL CEMİ3 KIL 3EM INTO Bİ 5ER   ” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Ümit Sağaltıcı

 

Share
215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?