logo

reklam
13 Ağustos 2018

“İMAR REZALETİ!”

 

İlçemiz Makine Mühendislerinden Asaf Hişmi üzerinde ısrarla durduğu 75. Yıl Parkı ile ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Konu üzerine yaptığı açıklamada, “Yasaya göre; 7metreden az yaya yolunun 10 metreden az trafik yolunun olamayacağını, bu alanların Şehir İmar Planına İşlendikten sonra küçültülemeyeceğini, tahsis edilmeyeceğini ve kaldırılamayacağını ifade etti.

Hişmi açıklamasının devamında; “Bugün 75. Yıl Parkına fiziki ( coğrafi ) yönden bakmak istedim. Onun için İmar paftasıyla beraber Kardeşler Giyim Mağazasının önüne geldim. Yüzüm 75. Yıl Parkına dönük vaziyette durdum. Yaratmaya çalıştıkları İmar Rezaletine uzun bir süre baktım. İçimden’’ belediye yetkililerini buna zorlayan etken nedir?’’ Diye diye düşündüm. Soruma yanıt bulamadım. Cumhuriyet Halk partisi Kurucusu ve dünyada ilk kurtuluş savaşını zaferle sonuçlandıran ilk lidere Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtını yıkıp heykelini bilinmeyen bir yere taşıdılar. İlçede kurulu bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği şimdiye kara ses çıkarmaması düşündürücüdür. Acaba Belediye yöneticileriyle organik bağları var mıdır? Bu sorunun yanıtını almak isterim.

Bir hafta sonu; 75.Yıl Pakının o güzelim Ağaçlarını söktüler. Parkın alanını kazmaya başladılar… Kazı yerinde katlı otopark inşaatı yapmaya karar vermişler. Mustafa Kemal Atatürk’e ve oradan yararlanan Samandağ Halkına olan saygıları bu kadarmış. CHP Belediye Başkanını ve CHP meclis üyelerini bu işe mecbur kılan sebep nedir? Gerçekten merak ediyorum. Yalan söyleyecek, resmi evrakta sahtecilik yapacak ve konuyu tahkik etmekle görevli muhakkike 1994 öncesi iptal edilen paftaları gerçek paftalarmış gibi göstererek sunacak, kör, sağır ve dilsiz olmalarını sağlayacak kuvveti merak ediyorum.

  1. Yıl Parkına dönelim; solumdan İnönü Caddesi geçiyor. Güneyden gelip kuzeye doru tek yön olarak devam eder. Şehir İmar Planında 10metre genişliğinde görülmektedir.

Sağ yanımdan Filiz Sokak geçiyor. Genişliği 12metredir. PTT: Caddesinden eski parka doğru uzanır.

Önümden PTT. Caddesi geçiyor ve İnönü Caddesiyle kesişiyor…  Tek yön olup Şehir imar Planında 14 metre görülmektedir.

4241 Sayılı parsel dibinden geçe yol Filiz Sokağını İnönü caddesine bağlar. Şehir İmar planında7metredir.

  1. Yıl Parkı tartışmaları başladığı günlerde, İnönü caddesi genişliğini 12 metreye çıkartıp, ortasından refüjle böldüler. Böylece cadde, cinsiyet değiştirerek mini bulvara dönüşmüş oldu. ( 6m. + 6m. Bulvar yavrusuna kavuşmuş olduk.)

Bu cadde ve sokaklara cephesi olan binaların tamamı bitişik nizam ve 5 katlıdırlar.

Düşünülen otopark 3 katlı olacak. İçinde 450 araba yer bulacak. Otopark yapmayı düşündükleri yer hem park hem de afet zamanlarında toplanma yeri olarak kullanılacaktı.

Son yıllarda Hatay’da meydana gelen büyük depremlerin ikisi Samandağ’ında meydana gelmiştir.

17 Haziran 2009 07.29 Hatay Samandağ Şiddet 4.5

26 Temmuz 2013 03.22 Hatay Meydan Samandağ Şiddet 4.2

Tarihte En büyük depremlerden biri Samandağ’ında olmuştu. 60.000kişi öldüğü deprem tarihinde yerini almış sayılı depremlerdendir.

Buna karşın, İmar ve şehircilik Rezaletinde Israrcı davranan Belediye yetkililerini anlamıyorum. Zekâ farkı diyenleriniz çıkabilir. Diyecek bir şeyim olmaz. Takdir Samandağ Halkına ait olmalıdır.

Az kalsın unutacaktım. Yasaya göre; 7metreden az yaya yolu, 10 metreden az trafik yolu olmaz.  Par: Ağaçlı, çiçekli, yayalaştırılmış alanlardır. Bu alanlar Şehir İmar Planına İşlendikten sonra küçültülmez, tahsis edilmez, tadil edilmez ve kaldırılamaz. İnşaata açılmaz, ruhsat düzenlenmez. Bilinsin istiyorum.” dedi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

 

 

 

Share
168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?