ÜST REKLAM

logo

reklam
18 Nisan 2017

İLYAS KİLİSESİNDE PASKALYA KUTLAMASI

 

Ayinlerle kutlanan paskalya bayramında Gençler ve çocuklar boyalı yumurtaları tokuşturarak, bayram coşkusunu yaşadılar. İsa Mesih’in diriliş günü olarak kutlanan Paskalya Bayramı nedeniyle St. İlyas Kilisesinde Pazar günü ayin düzenlendi. Hıristyan vatandaşlar Kilise Papazı Abdullah Yumurta ve Dimyan Yakupoğlu’nun yönettiği ayinde mumlar yakılarak,  dünya barışı için dualar edildi. Kilise korosu ilahiler söyledi.

Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki St.İlyas Kilisesinde yapılan ayinlerle kutlanan Paskalya Bayramında gençler ve çocuklar yumurta tokuşturma heyecanını yaşadı.

Havai fişek gösterilerinin de yapıldığı ayin sonunda, Hıristiyan vatandaşlar boyalı yumurtaları tokuşturarak, bayram coşkusunu yaşadı.

Paskalya Bayramı kutlamalarına  CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal,  Samandağ belediye başkanı Mithat Nehir, Ortodoks Hıristiyan Cemaati Başkanı Dr. Dimyan Emektaş, Cemal Gürsel Mahallesi muhtarı Selim Meynioğlu,   İş adamları; Mahir Hilenoğlu, Razık Biçer  Hıristiyan cemaatinden vatandaşlar, Samandağında yaşayan alevi ve sünniler de eşlik etti.

Ortodoks Hıristiyan Cemaati Başkanı Dr. Dimyan Emektaş ise Paskalya Bayramının bütün insanlara huzur barış, sevgi getirmesi dileğinde bulundu.

Kilise Papazı Abdullah Yumurta, ayinde yaptığı konuşmada Paskalya Bayramı’nın, Hıristiyanlar tarafından dünyanın her yerinde kutlandığını belirterek, bayramın tüm dünyaya barış ve sevgi getirmesini dileyerek  “60 gün önce paskalya orucuna başlarız. Bu süre zarfında hayvansal ürünler yenmiyor. Bugün yaptığımız dini ayinlerden sonra paskalya orucunu bozuyoruz. İsa Mesih’in dirilişini kutladık. Yumurta civcivden çıktığı için canlılığı simgeliyor. “Bırriş” “Buyur gel yarışalım” anlamına geliyor.”

Bayrama katılan İlçe Kaymakamımız Paskalya Bayramı Mesajında:  “Hristiyan vatandaşlarımızın en önemli bayramı olan ve Hz. İsa Peygamber’in son yemeği, ölümü ve İnanırları için kendini feda edişini simgeleyen Paskalya Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyorum.”

 

Share
920 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?