İLKEL KOMÜNAL YAŞAM VE DEVLET - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

İLKEL KOMÜNAL YAŞAM VE DEVLET

Bu haber 12 Haziran 2020 - 16:19 'de eklendi ve 1.043 kez görüntülendi.

Para ve Devlet Yeryüzüne Gökten Zembille İnmemiştir.

Parayı ve Devleti Yoktan Var Eden Toplumdur.

Üretim Yapan İnsan Olmasa, Ne Para Olur ne de Devlet.

Küresel korona virüs salgını nedeniyle kapitalist sistemin girdiği ekonomik, politik, sosyal buhranlar ile insanlar, küresel sermaye düzeni kapitalizmin acımasız, çıkarcı, iğrenç, yüzünü görmeye başlamıştır.

İnsan toplulukları binlerce yıl boyunca toplu bir şekilde kullandıkları aletler (teknoloji ) ile üretim yaparak toplum yaratığı ve toplum yaratıcısı düşünen, konuşan, davranan, ekonomik, politik, sosyal varlık olmuşlardır.

Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi’nin hem kayınbabası hem de akıl hocası ŞEYH EDEBALİ” devleti yaşat ki insan yaşasın” dememiş, tam tersi “ insanı yaşat ki devlet yaşasın” demiştir.

İNSANLIĞIN MEDENİYET ÖNCESİ ÇAĞLARINI ARAŞTIRAN BİLİM; GEÇMİŞTE “PARA VE DEVLET” OLMADAN YAŞAMIŞ TOPLUMLARIN OLDUĞUNU ORTAYA ÇIKARMIŞTIR. BU DURUM TARTIŞMASIZ BİR GERÇEKLİKTİR.

YÜZBİNLERCE YIL SÜRMÜŞ TARİH ÖNCESİ İLKEL KOMÜNAL TOPLUMLARDA NE PARA VARDI NE DE DEVLET. AMA O İLKEL KOMÜNAL TOPLUMLARDA HERŞEY SOSYAL İDİ. KADIN- ERKEK HERKES EŞİTTİ.

DEMOKRASİ DE VARDI, ADALET DE VARDI. BİRLİKTE ÜRETİR, BİRLİKTE TÜKETİR, BİRLİKTE EĞLENİLİRDİ. KİMSE KİMSEYE ŞUNU YAP, BUNU YAP DİYE EMİR VERMEZDİ. GEÇMİŞİMİZDEN ZAMANIMIZA DEK VARLIĞINI SÜRDÜRMÜŞ İMECE(SOSYAL YARDIMLAŞMA, DAYANIŞMA) VE KADINLI ERKEKLİ BİRLİKTE OYNANAN HALK DANSLARI BUNA EN GÜZEL ÖRNEKLERDİR.

 

O toplumlarda olmayan, eksik olan tek şey bugünkü bilimdir. Çünkü o çağlar, insanlığın emeklediği çocukluk çağlarıdır. O günün toplulukları daha çok deneyim ve sezgilerle yaşamlarına yön veriyorlardı. Sınıflı toplum insanının yoktan var ettiği icat ettiği “PARA VE DEVLET” emekçi halkın üzerine çıkıp tapılacak bir nesne haline gelmemelidir. Her alanda tam demokratik ve laik bir insan yaşamı her şeyin üzerinde olmalıdır.

Bugünkü CHP’nin Sosyal Devlet palavralarıyla, bir ülkeye ne sosyal demokrasi, ne de sosyal adalet, gelmemiştir, gelemez de. CHP, neoliberalizm denilen sömürü düzenine karşı olmadan, hatta bu sömürü düzeni ile “et ile tırnak gibi” bir arada kaynaşmışken, utanmadan “demokrasi” ve “sosyal düzen” palavraları atmaktadır. Bu palavralara bundan böyle asla kanmamalıyız. Şunu hiç unutmayalım; CHP Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıldan itibaren “devletçi” bir siyasi parti kimliğini kazanmıştır. Ama hiçbir zaman “HALKÇI” bir siyasi parti olmamıştır. Rahmetli Bülent Ecevit halkçılığın yolunu açmak istedi. Ama ne parti içindeki karanlık güçler ne de parti dışındaki egemen güçler halkçılığa hiçbir şekilde izin vermediler. Sonunda Ecevit’de devletçi olmak zorunda kaldı.

İçinde yaşadığımız insanlık düşmanı kapitalizm, beşikten mezara dek insanları köleleştiren ve Hayvanlaştıran bir Sömürü Sistemidir. Gerçekliğin Kendini Göstermesi, bu kadar basit olmasına rağmen “BİLİNCE ÇIKARILMASI” pek kolay olmuyor: Ne yazık ki, nefislerindeki hayvanlıkla savaşamayanlar, toplumdaki hayvanlıkla da savaşamıyor… Hz Muhammed’in “En yüce savaş, insanların nefisleri ile yaptıkları savaştır.” Sözünü hiç aklımızdan çıkarmamalıyız.

Sami Aslan

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com
afdah.info

voir films