İLK İMZALAR, KURULUŞ İÇİN ATILDI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

İLK İMZALAR, KURULUŞ İÇİN ATILDI

Bu haber 30 Aralık 2019 - 10:04 'de eklendi ve 240 kez görüntülendi.

Samandağ Belediye Başkanı Avukat Refik Eryılmaz, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile ilgi mahalle muhtarları ile toplantı gerçekleştirdi. Samandağ Belediye Başkanı Eryılmaz, çağrıları tek tek yapılan ve toplantıda hazır bulunmayan muhtarlara seslenerek, muhtarlık sadece kepçe ihtiyacı olunduğunda Belediyeye gelmeyi gerektirmez, bir girişim ve gelişim varsa halkınız için takip etmeniz, onları bilgilendirmeniz gerekmektedir. Üretimsizliğin sonu kaostur atışmadır’ uyarısında bulundu.

Samandağ Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, Hatay İl Tarım Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şubesinden Ahmet İçel, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Duran, Samandağ Belediyesi Meclis Üyeleri ve ilçenin bazı Mahalle Muhtarları katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Eryılmaz; “3 – 4 aydır bu Kırsal Kalkınma Kooperatifi’nin kurulması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Atiye Sönmez Erdoğdu bu işin başını çekiyor. Çok ciddi bir emek sarf etti, azim gösterdi. Kendisine huzurunuzda teşekkür ediyorum.

Bu bölgede Kooperatifleşme olayı çok yaşanmadığı için insanlar bu örgütlenme tarzına da biraz yabancı. Oysa bütün ülkede neredeyse her gün televizyonlarda ve gazetelerde Kooperatiflerin toplum açısından, üretim açısından ve bölgenin kalkınması açısından önemi yazılıyor ve gösteriliyor. Hatta biz geç kaldık aslında.

Gençlerimiz işsiz diyoruz, ailelerin çoğunun işi gücü yok, evinde oturuyor. Bunların en azından sahip oldukları arazilerde, bahçelerinde ekim yaparak aile bütçelerine katkıda bulunmak için bu kooperatifin ciddi anlamda katkı yapabileceğini düşünüyoruz. Biz de belediye olarak buna destek olacağız, kooperatifin de ortağıyız. Biz bu Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden önce Kadın Girişimi Kooperatifi kurduk. Kadın Girişimi Kooperatifi çok önemli bir aşama kaydetti. Üretime ve satışa başladı. Hem yerel ürünlerin üretimi konusunda, hem İpek Böcekçiliğinin geliştirilmesi ve bu ipeğin dokunması konusunda çok önemli çalışmalar yaptık, önemli projelerimiz var.

Arazilerimiz verimli kullanılmıyor. Belediye adına kayıtlı 1200 dönüm arazi var. Bu arazilerin çoğu vatandaşlarımızın tasarrufu altında ama çoğu da arzu ettiğiz verimi alamıyor. Çünkü bilinçli bir tarım  anlayışıyla hareket etmiyor. O teknolojiyi kullanamıyor. Belki maddi imkanları yeterli olmadığı için istediği gibi ekip biçemiyor. Bugün artık tarımda bir modernleşmeye gidildi. Dolayısıyla katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz lazım. Biraz daha standartlara uygun, çağın gelişimine uygun bir anlayışla bu toprakların ekilip biçilmesi lazım. Yani eğer araziniz varsa, eğer oraya ekecek tohumunuz yoksa eğer oraya su götürecek imkanınız, maddiyatınız yoksa siz o topraktan istediğiniz verimi alamazsınız.  Bugün bu bölgede katma değeri yüksek dediğimiz hangi ürünü ekmemiz lazım, onu bu konunun uzmanları ile yapacağız. 

Uzmanlar ile istişare içinde olacağız ve bu kooperatif bünyesinde bu topraklarımızı en iyi şekilde nasıl işleyebiliriz, en iyi şekilde nasıl ürün elde edebiliriz, nasıl tohum desteği sağlayabiliriz, hangi ürünleri yetiştirirsek bunları işleyebilir ve tekrar bunu pazarlayabiliriz… Bunların hepsinin hesabını ve çalışmasını bu kooperatifin bünyesinde yapabiliriz.

Bugün Türkiye’de çok ciddi anlamda kendini ispatlamış, başarılara imza atmış kooperatifler var. Bizim bu bölge bu konuda biraz geri kalmış. Biz bir adım atmaya çalışıyoruz, bölgede ciddi bir işsizlik var, gençlerimiz işsiz. Bu kooperatif bünyesinde şunu da yapacağız; mesela arazin mi var ve bu arazi boş, kullanamıyorsun. Biz, o arazinde en iyi ürünü nasıl yetiştirebilirsin, bunun araştırmasını yapacağız, toprak analizleri yapacağız ve tohum veya fide desteği yapacağız. Ya da sera yapılması gerekiyorsa yine kooperatif bünyesinde belediyenin de desteği ile o katkıyı sunacağız. Sen de o arazinde o üretimi yapacak ve aile bütçene katkı sunacaksın.

Bu kooperatifin amacı el birliği ile dayanışma içerisinde, yardımlaşma içerisinde belediyenin de desteği ile bir şeyler yapmak istiyoruz. Ama ne yazık ki toplumda bir duyarsızlık var. Üretime yönelik yaptığımız çalışmalarda kamuoyunda bu konuda bir heyecan göremiyorum maalesef. Kolaydan, oturarak para kazanalım devri bitti. Bundan sonra bizim üretim yapmamız lazım. Biz sadece tüketen bir toplumuz ve sadece tüketen bir toplumun sonu yozlaşmadır, kaostur, çatışmadır. Onun için bizim üretime geçmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

Kooperatifleşme sürecinin lokomotifi olan Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu’da söz alarak, “belediye tarafı olarak görünsem de aslında bu tarımı kalkındırmak, geleceğimiz açısından ölmemesi için, önce insan dediğimiz için önce tarım diyerek buradayım. Kesinlikle siyaset yapmıyoruz. Bazı muhtarlarımız bunu siyasi çekişmeye sürüklese de biz burada üretim için varız. Şimdi Çin ekonomisinden bahsetmek istiyorum. Çin açlığa mahkûm iken bugün ekonomide dünya devi olmuşsa bunda kooperatifleşmenin rolü büyük. Hiç kimse ben acıktım iki yedek parça yiyeyim yada çok susadım bir litre benzin içeyim demez. En önemlisi gıdadır. Varlığımızı geleceğimizi idame ettirebilmek için ilkönce gıdayı temin etmemiz gerekiyor. O yüzden çok önemli bir yerdesiniz çok önemli bir girişime imza atmak için buradayız. İnşallah sizleler birlikte başaracağız. Biz bunun ilk toplantısını 6 ay önce yapmıştık, başkanımız ejder meyvesinden bahsetmişti. 1 dönümlük alanda 75 bin lira gelir elde edebiliyorsunuz. Kaç asgari ücret eder 2-3 tane. Bu gerçekleşirse kimsenin on binlerce başvuru ile belediye kapısı önünde beklemesine gerek kalmaz. Kendimiz üretmeliyiz, kendimiz kazanmalıyız, üretimden yaşamalıyız. Kimse kimseyi cebinden besleyemez. İş üretmektedir. Ticarette değil. Üretmediğinizi nasıl satacaksınız? Üreteceksin ki ticaretini yapasınız. Bu kooperatifin sonraki adımı birliktir. Bütün Türkiye’de kooperatifleşmeye karşı büyük bir heyecan var. Hatay’ın her ilçesinde bu kooperatifleşme süreci başlıyor. Devlet kurumlarımız destekliyor belediyelerimiz destekliyor. Kooperatiflerimiz birlikleri oluşturacak. Birliklerimiz bütün dünyaya pazarlamayı sağlayacak. Bugün burada bulamadığımız bir safran altından daha değerli. Ama siz bunu toplu olarak yurt dışına gönderdiğiniz zaman gerçek yerinde kullanılabilecek. İlaçta kullanılacak tedavide kullanılacak yeri neresi ise kullanılabilecek. Biz vatandaş olarak dış pazara ulaşamayız. Bu ulaşımı örgütlenme ile yapabiliriz. Bunun için bir baş lazım, bir ufuk lazım. Bu ufkumuzu kooperatifler aracılığıyla açacağız. Biz kooperatifleri, kooperatifler birlik kapılarını, birliklerde ulusal pazarın yoluna açacak başka bir alternatifimiz yok. Kooperatifin pazarlama, üretim, hayvancılık, su ürünleri, arıcılık ve daha birçok ayağı var. Bunu birlikte başaracağız. 42 mahalleye hitap etmek istiyoruz. Üyelerimizi katarak büyüyeceğiz. Biz on binleri yüzbinleri bir araya getirmek istiyoruz” dedi.

Hatay İl Tarım Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şubesinden Ahmet İçel’de katılımcılara prosedür üzerine bilgiler verdi. Müdür İçel, Belediye kooperatifi kurduktan sonra mahallelerde kooperatif girişimi yapılamayacağını belirterek, kooperatife üye olunarak hizmet üretilebileceğine dikkat çekti. İlk imza Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz atarken girişimin hayırlı olması dileğinde bulunuldu.

Soruların da alındığı toplantıda, muhtarlar bilgilendirildi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı