ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Kasım 2016

İlimiz Suudi Prens’i Konuk Etti… İDAM MAHKUMLARI KONUŞULDU

idam-mahkum-1 idam-mahkum-2

İlimiz Suudi Prens’i Konuk Etti…

İDAM MAHKUMLARI KONUŞULDU

Hatay Valisi Erdal Ata, hafta sonunda Suudi Prens Abdülaziz Bin Turki Bin Abdülaziz Al Saud’u makamında kabul etti. İlimizde misafir edilen Suriyelilere Kızılay koordinasyonunda verilen eğitim, sağlık ve diğer yardım faaliyetlerini yerinde inceleyen Suudi Prens’in, ziyaretine TBMM İdare Amiri AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, CHP Hatay Milletvekili Serkan TOPAL, Hatay Valisi Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da katıldı. Ziyaret sırasında son dönemde kamuoyunda Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan Hataylılarla ilgili alınan idam kararları üzerine de görüşmeler gerçekleşti.

Suudi Prens, gösterdiği misafirperverlik ve kabullerinden dolayı Hatay Valisi Erdal Ata’ya teşekkürlerini ileterek, daha öncede geldiği Hatay’da Suriyelilere gösterilen insanî yaklaşımın tüm insanlığa örnek olması gerektiğini belirtti.

Vali Ata ise Suudi Prens’i birçok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış olan ve yüzyıllardır üç semavi dinin hoşgörü içinde birlikte yaşadığı ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İkili daha sonra ilimizde geçici koruma statüsünde misafir edilen Suriyelilere yönelik olarak Kızılay vasıtasıyla yapılan yardımların koordinasyonu hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Yapılan görüşmelerde, Suudiarabistan’da idama mahkum edilen Hataylılar üzerine de görüşülürken Hatay’ın ve Türkiye-Suudi Arabistan dostluğunun hassasiyeti göz önünde bulundurarak karar verilmesinin çok önemli olduğunun altı çizildi.

Görüşme sonrasında, Suudi Prens, Hataylıların durumlarını araştırıp konuyla ilgili olarak bilgi vereceklerini, Suudi Arabistan’da Şeriat kurallarına göre karar verildiğini, ancak bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak görüşeceklerini söylediler.

İlimiz Milletvekillileri, konun takipçisi olacaklarını belirttiler.

 

Share
1560 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?