İLÇENİN İÇME SUYU İHALESİNE SEÇİMDEN ÖNCE KAZMA VURULACAK - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

İLÇENİN İÇME SUYU İHALESİNE SEÇİMDEN ÖNCE KAZMA VURULACAK

Bu haber 18 Aralık 2018 - 8:50 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

CHP il ve ilçe örgütünün hafta sonunda gerçekleştirdiği toplantıda HBB Başkanı Savaş, müjdeyi verdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş hafta sonunda ilçemizde çeşitli temaslarda bulundu. HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın İlçemiz esnaflarına gerçekleştirdiği ziyaret CHP Samandağ İlçe Binasında son buldu. Gerçekleşen esnaf turu ardından CHP İlçe Binasında gerçekleşen toplantı, CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı ev sahipliğinde, CHP İlçe Örgütü, CHP Belediye Başkan Aday Adayları, Sivil Toplum Kuruluşları, Oda Başkanları ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Güvensizliğin zararlarını çok defa gördük…

CHP Samandağ İlçe Başkanı Avukat Turgay Abacı katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Genel Başkanımız daha önce birçok Şehrin Belediye Başkanlarının içinde olduğu bir toplantıda ‘Hatay’da huzur var, huzuru da sağlayan Lütfü Savaş’ demişti. Hatay’da huzuru sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a partimiz adına, örgütümüz adına aday adaylarımız sivil toplum kuruluşlarımız, oda başkanlarımız adına hoş geldiniz diyorum.

Bu programa aday adaylarımızında katılım göstermesini istedik. Böyle bir durum hem partimiz hem oda başkanlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz için daha iyi olur diye düşündük. Bu toplantının ana amaçlarından biri de aslındabudur. Sayın Nehir’i aradım kendisi Anakara’da olduğu için toplantıya katılamadı. Bakan Nehir adına Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı toplantıya katılım gösterdi. Öncelikle birkaç konudan bahsetmek istiyorum.

Maalesef Samandağ’ında kamuoyunda her seçim döneminde yaşanan bilgi kirliliği var. Şuan 5 aday adayımız var. Ve genel merkezimiz bir adayı açıklayacak ve bu şekilde seçime gireceğiz. Bu işin mutfağında ilçe örgütü var. Büyükşehir belediye başkan adayı il örgütü, milletvekilleri ve genel merkez var. Öncelikle birbirimize güvenmemiz lazım. Güvensizliğin zararlarını çok defa gördük.

Küçük bir örnek verirsek bu toplantı öncesin de sivil toplum örgütlerini, oda başkanları aday adaylarını toplama kararı aldık.Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı da aramızda.Onunla görüşme sırasında Lütfü Beyle, daha önce görüşme randevusu istediğini ama izin verilmediğini dile getirerek kırgınlığını belirtti. Bunun üzerine Lütfü başkanla,Selim Kamacı’ya bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu durum biraz farklı lanse edildi. Her şeyden önce birbirimize özellikle parti içinde güvenmemiz gerekir.Şimdi önümüzde kritik bir seçim var. Her tarafta üzerimize geliniyor. Büyükşehir’in yaşadığı sıkıntılar yakından biliyorsunuz. Bu durumda bizim birbirimizi incitecek hareketlerden kaçınmamız lazım. Samandağ ilçe örgütü olarak talebimiz halkta karşılığı olan halkın güvendiği bir arkadaşımızın Belediye Başkanı olarak göstermek. Seçilecek olan adayı Samandağ ilçe örgütü olarak desteklemeye hazırız.Halkta karşılığı olan halkın sevdiği bir aday.Bu güne kadar aday belirleme yöntemlerinde oldukça sıkıntı yaşadık. Hala da sıkıntı yaşamaktayız. Bu anlamda birbirimize güvenmek ve birlikte hareket etmek zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

“İthal Oylarla Seçimi Kazanmaya Çalışıyorlar”

HBB Başkanı Lütfü Savaş; “değerli başkanlarımız CHP örgütümüz ve başkan aday adaylarımız önümüzde kritik değil, çok kritik bir seçim var. Çünkü rakibimiz,HBB’yi alamayacağını düşünüp sürekli olarak Suriyelilere vatandaşlık veriyor. 

7 yıldır misafir ediyoruz Suriye’den gelenleri ama vergi vermemelerine rağmen esnaf arkadaşlarımıza zorluk çıkarıyorlar. Bu bizim çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakacağımız bir sorun olmaya başlayacak. Biz bu şartlarda Hatay’da seçime gidiyoruz. Mücadele geçen yıla göre çok daha çetin ve sert olacak. Samandağ’ında çok değerli aday adayları Samandağ, Defne ve Arsuz’da halk oylamasından yanayım. Bu zor değil. Genel merkezin buna itirazı olacağını düşünmüyorum. Çünkü biz kendi aramızda bir tartışma istemiyoruz. 3 ay sonra seçime gideceğiz.

“Biz Kimseyle Düşman Değil, Daha İyisi İçin Rakip Olabiliriz”

Seçimde önce Samandağ halkına deriz ki adayınızı kendiniz belirleyin. Siz seçin biz arkasında duralım. Ne kadar zor şartlarda HBB’ye geldiğimizi anlattık. Özellikle de son dönemlerde bütün projelerinize hayır diyen bir iktidarla karşı karşıyayız. İktidarın temsilcileri bize mecliste kan kusturdular. Önümüzde ki süreçlerde huzurlu bir meclise ihtiyacımız var. Bu nedenle bizim gelecekte bir vücut olmamız lazım. Burada da en doğru adayı sizler aracılığıyla ya da genel merkezle seçtirebilirsek bu herkes için çok daha iyi olacaktır. Bizim birbirimiz içinde didişme hakkımız yok.

Enerjimizi Hatay için kullanmamız gerekiyor. Bütün adaylarımıza başarılar diliyorum. Samandağ ve Hatay için en hayırlısı ne ise o olur inşallah” dedi.

Ankara’da olduğu için toplantıya katılamayan Başkan Mithat Nehir’in yerine Başkan Yardımcı Mehmet Ali Kamacıtemsilen yaptığı konuşmada “Büyükşehir yıl içerisinde kaliteli bir hizmet anlayışıyla hizmette sınır tanımadı. Fakat mecliste çoğunluğun karşı tarafta olması yönünde HBB’nin çalışmalarını nasıl engelleyebilirizinhükmü sürüldü. Şimdi de karşımızda bir Ak Parti var ama onun dışında içimizde kırgınlıkları olan dostlarımız var. Hatay barışın, huzurun medeniyetin kenti diyoruz. Bu konuda hassasiyetle yaklaşan başkanımıza herkesin önünde teşekkür ediyorum. Aday adalarına da başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Belediye Başkan Aday Adaylarından Dr. İsmail Kuzu,kendini tanıtarak başladğı konuşmasında “Değerli HBB Başkanım, İlçe Başkanım, CHP İlçe Örgütüm, değerli vatandaşlar hepiniz hoş geldiniz. Ben İsmail Kuzu.25 yıldır Samandağ’ında görev yapmaktayım. CHP’nin dışında hiç bir partide siyaset yapmadım. Bundan sonrada kısmet olursa aday olursam daha geniş bir alanda bütün vatandaşları kapsayıcı bir anlayışla, HBB ile birlikte sizlere hizmet etmeye çalışacağım. Diğer adaylara da başarılar diliyorum” dedi.

Mühendis Mehmet Özçelik ise; “Değerli HBB Başkanım, İlçe Başkanım, CHP İlçe Örgütüm, değerli vatandaşlar hepiniz hoş geldiniz. Ben Mehmet Özçelik Samandağ doğumluyum. Bu seçimleri iki ana dilde değerlendiriyorum. Birincisi hizmet, ikincisi demokrasi. Samandağ’ın hizmet noktasında çok eksiği var. Her gelen bir şeyler yapmak istedi ama yapılmadı. İlçemiz, diğer ilçelerle yarışacak konuma getirilmedi. Asi Nehrinin durumu da önemli bir konu. Türkiye’nin en güzel göletlerinden biri içerisinde de bir kaynak var. Ama orası şuan moloz dökülmek için kullanılıyor. Bu yer bu şekilde heba ediliyor. Bu güne kadar denizimizde 3-4 dalga kıran olması gerekmektedir. Bu seçimde Büyükşehir Belediye başkanının Samandağ’ına ağırlığını koyacağından şüphemiz yok. Demokrasi açısından son derece önemli bir seçimle karşı karşıyayız. Bu seçim öyle bir seçim ki ya demokrasi denen olgu ortadan kalkacak ya da eksikleri giderip eski döneme geçeceğiz. Bunun için genel merkez İYİ parti ile dayanışma için anlaşma imzaladı. Bu konuda güzel şeyler yapıldığına inanıyorum.Aday olmam ve seçilmem halinde hiç kimseyi ötelemeden, herkesi kucaklayarak hizmet vermeye çalışacağım, bunun sözünü veriyorum” dedi.

Samandağ’ın dünyanın cenneti olduğuna işaret eden Nevzat Aslan, “Samandağ’ın da yok yok. Ama Samandağ şuan ki hali ile bir ortaçağ kasabası gibi görünüyor. Dışarıdan gelen vatandaşlar Samandağ’ının bu haline oldukça şaşırıyorlar. Sayın Selin SayekBöke bir ara bizi ziyarette bulundu. İlçemizin bu durumda oluşuna oldukça şaşırdı. Sahip olduğumuz kültürel değerlerimizin ilçemizle hiç uyumlu olmadığını ifade etti. Çok şükür HBB başkanı hizmet yapıyor ve çeşitli caddelerimiz sokaklarımız hizmet görüyor. Ne yazık ki Samandağ yeteri hak ettiği hizmeti almıyor. Samandağ halkı yıllardır kanserojen su borularından su içiyor.Samandağ’ın da kanser oranı Türkiye’nin 4 katı. Birçok konuda sıkıntılar var. Bu sıkıntılarımızı aşmak için yapılması gereken çok şey var. Önümüzdeki seçimi,HBB’nin kazanması için hepimizin elinden geleni yapması gerekiyor. Bu anlamda sizlerin siyaseti belirleyenlerin önüne geçip, belirleyicinin kendinizin olmasını sağlamalısınız” dedi.

  1. Dönem Hatay Milletvekili Avukat Refik Eryılmaz, “öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Hepinize saygılarımı sunuyorum. Samandağ’ın çok ciddi sorunları olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sorunların çözümü noktasında halktan gelen bir taleple adaylık başvurusunu yaptık. Takdir genel merkezimizin öyle görünüyor. Maalesef bizim parti olarak şöyle bir sıkıntımız var; bunu sadece Samandağ menzilinde söylemiyorum, biz belediye başkanlarını ve milletvekillerini belirleme noktasında oldukça sıkıntı çektik. Bu durumda belirli bir zamandan sonra hem partiye zarar veriyor. Hem de aday adaylarını yıpratıyor. Bu durumdan dolayı kısır döngü içerisinde düşünüp duruyorum. Burada aday belirlenirken en önemli olan halkın ne dediğidir. Kamuoyunun istemediği, halkta karşılığı olmayan, görev ve sorumlulukların altından kalkamayacak birinin aday olmasına benim itiraz etmemin bir anlamı olmaz ancak; bu sefer halkın tepkisiyle karşı karşıya geleceğimizi ifade etmek istiyorum. Samandağ’la ilgili belki 30 yıl 20 yıl önce çözülmesi gereken, ana halde hala çözülmeyi bekleyen sorunlarımız var. Bu sorunları çözmek kolay olmayacak. Ama çözülemeyecek sorunlarda değil. Halkla birlikte çözülecek sorunlar bunlar. Ben bu memlekete bir şeyler verebileceğime inanmasaydım asla böyle bir işe girişmezdim. Bana gelen talepler üzerine aday başvurumu yaptım. Yerel siyaset yapma gibi bir düşüncem yoktu ama sorumluluklardan kaçamazdım. Hayırlısı ne ise o olur inşallah. Biz büyükşehri hiç kolay kazanmadık. Cumhurbaşkanı, ‘ben Hatay’ı istiyorum’ demişti. Geçen seçimde ve bu seçimde de durum değişmedi. Hatta bu seçimde işimiz daha fazla olacak bu seçim daha çetin geçecek. Hayırlısı ne ise Büyükşehir içinde o olur inşallah. Ben tekrar katılımınız için teşekkür ediyorum” dedi.

“Seçimden Önce Burada Kazmayı Vuracağız”

Belediye Başkan Aday Adaylarının konuşmalarının ardından tekrar söz alan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş seçimden önce Samandağ’ında büyük bir değişime gideceğinin altını çizdi.

Konu üzerine Başkan Savaş; “Basın mensubu arkadaşlarla da duysun Ak partinin muhalefetine rağmen Samandağ’ın geleceği için kredi bulduk. Merkezin bütününün içme suyu ihalesi ve Arsuz için kanalizasyon ihalesini yürüteceğiz. Yani yılların kangren sorunlarına el atacağız.  Tabi bu 50-60 yıllık ne benim ne de şuan ki belediyenin sorunu. Bu sorunu da inşallah çözeceğiz. Allah nasip ederse seçimden önce burada kazmaya vuracağız” ifadelerine yer verdi.

Toplantıya katılan Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacıdayaptığı konuşmada, CHP Genel Merkezini eleştirdi. Kamacı’nın konuşması sonraki sayıda…    

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı / Foto: Aslı Sağaltıcı