İLÇENİN GELECEĞİ KONUŞULDU - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

İLÇENİN GELECEĞİ KONUŞULDU

Bu haber 26 Mart 2018 - 11:14 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Kahve Bahane Sohbet Şahane…

İlçemizde kısa bir süre önce kuruluş çalışmasını yürüten STATİK-DER (Samandağ Tarih Turizm Ve Kültür Derneği) ilk faaliyetini ilçemize yeni atanan Kaymakam Murat Kütük’ü ziyaret ederek gerçekleştirdi. STATİK-DER Başkanı Cumhur Miçooğulları gerçekleşen ziyaret sonrası basına bilgi verdi.

Miçooğulları, “Samandağ halkı ve Samandağ Tarih Turizm ve Kültür Derneği olarak Sayın Kaymakamımıza hoş geldiniz diyoruz. İlçemize atanmasının Ülkemize, birlik, beraberlik ve bütünlüğümüze yapacağı katkılardan dolayı dernek ve ilçe halkı olarak şimdiden teşekkür ederiz” dedi.

STATİK-DER başkanı Cumhur Miçooğulları Derneğin kuruluşunu ilan ettikten sonra “Derneğimizin kuruluş amacı ile ilgili çalışmalar yaparak ilçemize, ilimize ve ülkemize faydamızın olacağını umuyoruz. Samandağ Tarih Turizm ve Kültür Derneği tüm Samandağ ilçemiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Dernek ile ilgili bilgi veren Miçooğulları, “STATİK-DER kurucu üyeleri şu isimlerden oluştu; Başkan Cumhur Miçooğulları, Başkan Yardımcılığına Ertan Şimşek, Genel Sekreter Sevsen Günay, Sayman Gül Oruç. 1.Üye Ekrem Kâhil, 2.Üye İzzettin Kantarcı, 3.Üye Acip Miçooğulları’dır” dedi.

Statik-Der’in kuruluş amacına değinen konuşmasında Başkan Miçooğulları, “Samandağ yöresi çevresini koruma, kirliliğini önleme, turizmini geliştirmek. Samandağ’ın turizm gelirinden hakkettiği payı alabilmesini sağlamak. Genç nüfusa olabildiğince katkı sunmak ve Samandağ’da istihdam yaratabilmek için projeler geliştirmek. Yörede sürdürülebilir kalkınma çalışmaları yapmak. Sürdürülebilir ekonomi, tarım, hayvancılık, balıkçılık, turizm, kültür, arkeoloji, tarih, enerji, eğitim, çevre konularında geliştirici çalışmalar yapmak; çevre, tarih, turizm ve kültür değerleri konusunda halkta bilinç oluşturmak” şeklide sıraladı.

İlçe Kaymakamı Ziyareti ile ilgili bilgi veren Başkan Miçooğulları, “Samandağ ilçemizin her türlü sorununun çözümünde diyalog yollarının açık olmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra da kaymakamlık makamını ziyaret ederek önerilerimizi sunmak istiyoruz. Kaymakamımızı ziyarete giderken derneğimizin ilgi alanına giren ve ilçemizin acilen çözülmesi gerektiğini düşündüğümüz bir kısım sorunlar ve çözüm yolları ile gittik. Sayın Kaymakamımız Murat Kütük’e bizi kabul ettiği, samimiyetle dinlediği için çok teşekkür ederiz.

Kaymakamımıza ilettiğimiz sorunlar şu şekilde olmuştur: “*Yeteri Kadar Cankurtaran İstihdamı

A- Havaların ısınması ile birlikte turizm, yüzme mevsimi yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Doğal olarak denizde yüzmeler, denize girmeler başlayacak. Samandağ ilçemizde en önemli sektörlerden olan deniz turizmine olumsuz etki eden ve en büyük korkumuz olan denizde boğulmalar her yıl yaşanıyor. Turizm gelişimi önünde büyük engellerden birisi olan her yıl yaşanan onlarca boğulma ve yarattığı boğulma korkusunu önlemek zorundayız. Geçen yıl Çevlik Bölgesinde 3, Meydan Mahallesi’nde 3, Deniz Sitesi’nde 2 cankurtaran görevlendirilmişti. Fakat onlarca insan maalesef deniz de boğuldu. Çünkü yeterli sayıda cankurtaran görevlendirilmemişti.  Turizm mevsimine girmeden şimdiden hazırlıkların yapılması için uyarı görevimizi yapıyoruz. Samandağ kıyı şeridinde yeterli sayıda cankurtaran ve cankurtaran kuleleri konumlandırılmalıdır.

Denizde boğulmalar sadece uyarı levhaları ile engellenemez. Akıntıya karşı bilgilendirme çalışmaları gereklidir fakat bu da yeterli değildir. Vatandaşın güvenli bir şekilde denize girmesini sağlamak turizmi geliştirmek isteyen ilçemizin yöneticileri için zorunlu ve ehem bir görevdir.

Çok acil olarak bazı hazırlıklar yapılmalıdır.

1- Yeterli Sayıda Cankurtaran ve kule olmalıdır.

Samandağ Belediyesi, Kaymakamlığı, Hatay valiliği ve Hatay Büyük Şehir Belediyesi bu konu üzerinde önemle durmalıdır. Deniz ve kıyı turizmi için cankurtaran adı üzerinde çok can alıcı bir konudur ve hemen hazırlıklara başlanmalıdır.

2-  Cankurtaranların tehlikedeki kişiye mümkün olan en kısa sürede ulaşabilmeleri için her bölgeye deniz botu tahsis edilmelidir.

3-  Cankurtaranların tehlikedeki kişiye mümkün olan en kısa sürede ulaşabilmeleri için her bölgeye kumda rahat hareket eden motosiklet tahsis edilmelidir.

*Dalgakıran Projesi

B-) Hırçın ve yaz aylarında dalgalı rüzgarlı bir denize sahip olduğumuz için hem Samandağ turizmine katkı sunacak hem de denize girecek halkımızın can güvenliğini sağlamak amacıyla dalgakıran yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

* Ulaşım Sorunu

C-) On yıllardan beri Samandağ ilçemizde Turizmin gelişimini engelleyen en büyük engellerden birisi de ulaşım sorunudur.  Turizmini geliştirmek isteyenler ulaşımı kolaylaştırmak zorundadır. Ulaşımda zorluk yaşayan turizm bölgesinin gelişmesi beklenemez. Bizim güneşimiz, kumsalımız, denizimiz, asi nehrimiz, dağımız, tarihi eserlerimiz vb var. Fakat ulaşımda zorluk yaşıyorsak ne yerli turist ne yabancı turist yeteri kadar gelebilir.

Asıl Sorun: Samandağ- Antakya arası yolcu taşıyan özel dolmuşçular yaz kış saat 00.00’a kadar nöbetçi araç bulundurmak zorunda olmalıdır. Turistik bölgelerde ulaşımın mesai saati 20.00 veya 21.00’de bitmemelidir. Çünkü Samandağ’a gelip vakit geçirmek isteyen kimi vatandaşlar ulaşım sorunundan kaynaklı Samandağ’da rahat vakit geçirememektedir. Bu konu dolmuş kooperatiflerinin veya dolmuş esnafının keyfiyetinde bırakılamayacak kadar önemlidir. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi, Kaymakamlığımız ve Valiliğimiz (Meydan sitesi, Deniz sitesi, Çevlik sitesi, Hıdır bey Musa ağacı bölgesine) ulaşımın sağlıklı akışını sağlamalıdır.

YAZ- KIŞ yılın on iki ayı, hafta içi ve hafta sonu yerli ve yabancı turiste en az saat 24’de kadar ulaşımı açık etmeliyiz. Samandağ- Antakya arası ve turizm noktalarına ulaşım yaz kış saat 24’de kadar özel dolmuşçular ile açık olmuyor ise Hatay Büyükşehir Belediyesi araçları ile bu sorunu çözmelidir.  Özel dolmuşçuların güzergâhtan çekildiği saatte (Saat 20- 21 vb.) Hatay Büyükşehir Belediyesi otobüsleri devreye girerek bu sorun çözülmelidir. HBŞB otobüsleri ek seferler yaparak ulaşımı sağlamalıdır.

*Trafik Bilinci Oluşturma

D-) Genel olarak bütün Samandağ ilçemizde aşırı hız ve kask takmama nedeni ile ölümlü motosiklet kazaları çok yaşanmaktadır. Belediye zabıta ve ilçe trafiğin bütün ilçemizde gerekli önlemleri alarak motosiklet kazalarından her yıl onlarca kişinin ölümünü önleyebilir. Özellikle ilçe merkezi ile deniz sitesi arasındaki yol (Mehmet Aslan Cad.)  ve uğur Mumcu Caddesi Son sürat motosiklet yolu haline gelmiştir. Turizmin en işlek caddelerinde Araçların ve insanların arasından son sürat giden motosiklet yolu haline gelmiştir. Egzozu çıkarılmış, kulakları sağır eden egzoz,korna sesi, tek tekere kalkan motosikletler ile yol işgal edilmekte, toplum rahatsız edilmektedir. Başka bir araca veya yayaya çarpma riski çok artmaktadır. Bu konuda kesin tedbir alınmalıdır.  Süratli giden, kasksız seyreden motosikletliler hem kendileri ve hem başkalarını tehlikeye atmaktadır. İlçe genelinde bu konuda tedbir alınmalıdır. Her yıl önlenebilir tedbirsizlik (kask takmama ve sürat) nedeni ile onlarca insanımız ölmektedir. Motosiklet kazaları ve ölümler en aza indirilmelidir.”

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi