ÜST REKLAM

logo

reklam
18 Nisan 2017

İLÇEMİZİN İLK KADIN BERBERİ, GÜZELLİĞİN TARİHİNİ YAZDI

İlçemizde 70’li yıllarda kıt imkânlarla kadın berberi salonu açan ilçemizin ilk kadın berberi Besime Beyazıt’la mesleğini konuştuk. Yüzyıllar öncesine dayanan bir tarihçesi olan kuaförlüğe sevdalanan Beyazıt, ilçemiz kadınlarıyla meslek sırrını paylaştı. Beyazıt kadınlara ‘Ayaklarınızın üzerinde durun’ mesajı verirken aynı sektörde çalışan eşlerin birlikteliğinin temel taşının ‘saygı’ olduğuna işaret etti. Gazetemiz sorularına cevap veren Beyazıt daha çocukluk yıllarında meslek öğrenmek için Antakya yolunu tuttuğunu dile getirdi. Yaşadığı zorluklara rağmen büyük bir azim göstererek hayatını şekillendiren Beyazıt, kadınların her zaman için bakımlı olması gerektiğini, bakımlı olmanın yanı sıra kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini ifade etti.

Yıllardır kuaförlük mesleğinde faaliyet gösteren Beyazıt hayatını ve mesleğini şu ifadelerle anlattı: “annemin isteği ve desteği üzerine Antakya’ya gittim ve kuaförlük mesleğini öğrendim. O dönemlerde Antakya’ya gidiş gelişler çok zahmetliydi. Buna rağmen yılmadım ve kendi ayaklarım üzerinde durmak için çaba sarf ettim. Sonunda emeğimin karşılığını aldım. Ve bunu anneme borçluyum. İnsanlar daha önce ki dönemlerde bakımlarını kendi evlerinde yapıyorlardı. Samandağ’ında İlk kuaför dükkânını 1972 yılında ben açtım ve kuaförlük mesleğine başladım.   1974 yılında ilk gelin başını yaptım. Annemin de desteğiyle kendi hayatımı kendim kurdum ve şuan bulunduğum duruma şükür ediyorum. Bu anlamda herkesin bir meslek edinmesini ve mesleğinde başarılı olmasını tavsiye ederim. Kendi ayakları üstünde durabilen bir kadın kadar güçlüsü yoktur. Erkeğin eline bakmadan yaşamasını bilmeliyiz. Bu hayatta hiçbir şeyin garantisi yok çünkü.

1974 yılında ilk gelin başını yaptığımı söylemiştim ve o gelinin aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen torunları hala yanıma gelir.  Eskiden Samandağ kadınları çok fazla bakıma düşkün değillerdi. En çok Sutaşı kadınları benim iş yerime gelip bakım yaparlardı. Bana göre bir kadının güzelliğini ortaya çıkaran bakımdır. Bu yüzden kadınların bakımsız olmamaları gerekiyor. “Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır.”İşimi çok seviyorum işimi yaparken zevk alıyorum. İhtiyacım olduğu için değil işimi çok sevdiğim için bırakamıyorum. Yani anlayacağınız işimi aşkla ve büyük bir hevesle yapıyorum. Bu dinç halimi sürekli çalışmaya borçluyum. Bu yüzden insanların boş durmamaları gerektiğini düşünüyorum. İş hayatında özellikle eşiyle aynı ortamda çalışan kadınların eşlerine karşı saygılı olması uzun ve mutlu bir evliliğin sırrıdır bana göre. İş hayatında müşterilere saygılı olmak onlara değer vermek ve isteklerini yerine getirmek oldukça önemlidir. İş hayatında başarılı olmak istiyorsak bunları aklımızda tutmamız gerekiyor.

Samandağ kadınları eski dönemlere oranla kendilerine daha fazla bakım yapmaya başladılar. Yeni gelinler artık kendilerine daha çok bakıyor. Bakım evet önemli ama bunun yanı sıra isterim ki kadınlar kendi ayakları üstünde dursun, çalışsın, işyeri kursun ve büyük bir azimle hayallerini gerçekleştirme yolunda adım atsınlar. Ben bunca yıl çalıştım ama her zaman benim bildiğim doğrudur diğerleri yanlıştır demedim farklı fikirler duymaktan hiç gocunmadım. Çünkü her fikir bir yenilik ve her yenilik büyük bir değişimdir.” İfadelerine yer verdi.

 

Share
1155 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?