ÜST REKLAM

logo

reklam

İLÇEMİZDEN “KADININ ADI YOK” FERYADI

Samandağ Eğitim Sen Temsilciliği, Samandağ Kadın Platformu ve Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Ukrayna’da öldürülen Buket Yıldız ve Zeynep Hüsnübeyi için dün Abdullah Cömert Alanında, “Katledilen Kadınlar, İsyanımızdır”  şiarıyla basın açıklaması düzenlediler. ‘Türkiye’de Kadının Adı Yok’ denilen açıklama Samandağ Eğitim Sen Şube Başkanı Serap Aldıç Sakallı tarafından okudu.

Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!…

Şube Başkanı Sakallı, “bir erkeğin vahşeti ile iki kadın cinayeti daha… Buket ve Zeynep… Bitmiyor… Azalmıyor… Artarak devam ediyor… Çok şey söylenebilir ama bize göre,  çarpık değerler silsilesi ve ikiyüzlü ahlakın bu cinayetlerde payı var. Dahası toplumsal baskının ve her türde şiddetin arttığı politik ortamda kadına yönelik şiddetin azalmasını ya da bitmesini beklemenin de saflık olduğunu biliyoruz.. Çünkü mevcut politikalarla kadınların hayatları değersizleştiriliyor. Üretmesin, okumasın, dışarı çıkmasın, kahkaha atmasın, kendilerinin istediği gibi giyinsin istiyorlar, hakları olmadığı halde. Ataerkil sistem kadın cinayetlerinde her seferinde farklı farklı bahaneler türetiyor. Kimi kadın transfobi nedeniyle, kimi kadın ahlaksız olarak yaftalandığı için, kimi kadınsa bir erkeğin yakınlaşmasını reddettiği için öldürülüyor. Biz bu ölümlerin münferit olmadığını, ataerkil sistemin ve ahlakının sonucu olduğunu biliyor ve artık bir son bulmasını istiyoruz.  Biz kadın örgütleri olarak, bu kadar vahşileşmiş erkek şiddetinin ve erkek vahşetinin sonucu olan kadın cinayetlerinin politik olduğunu bir kez daha haykırıyoruz. İsyandayız ve itiraz ediyoruz!

Bu nedenle; Kadınları şiddetten korurken cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık yapmayacağını İstanbul Sözleşmesi’nin 4. maddesi ile taahhüt eden devletin bu kararı uygulamasını, Anayasa ve diğer ilgili yasalarda tüm kadınların yaşam, eğitim ve sağlık gibi temel haklarının güvence altına alınmasını yetkililerden talep ediyoruz. Hakimlere de çağrı yapıyoruz. “Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimi uygulamayın”!

Buket, Zeynep ve bütün kadın cinayetleri,  vicdanların çok uzağında kalmasın. Basında yer alan sıradan bir haber olmasın ve basın, Buket Yıldız kadın cinayetinde olduğu gibi gerçeği yansıtmayan, magazinsel bir boyuta indirgeyen ve kadına şiddeti adeta meşru kılan bir dil kullanmasın. Katiller, bir takım adli tiyatrolar ve mizansenler ile hafifletici sebeplerle mazur görülmesin ve en ağır ceza verilsin. Bizler Hatay’daki bütün kadın kurumları Buket ve Zeynep’in katili en ağır cezaya çarptırılana kadar davanın takipçisi olacağız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Buket, Zeynep ve öldürülen bütün kız kardeşlerimiz… Yıldızlar yoldaşınız olsun” ifadelerine yer verdi.

“Onların Geleceğe Dair Hayalleri Vardı”

Yıldız ailesi adına bir konuşma gerçekleştiren Hatay Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon, “Ukrayna’da Tıp eğitimi için bulunan kızımız, Buket Yıldız ve sınıf, ayrıca ev arkadaşı Zeynep Hüsünbeyi maalesef Kadın Cinayetine kurban gittiler.

Pırıl pırıl, başarılı geleceğe dair hayalleri vardı.

Kendilerine, ailelerine ve topluma faydalı olma hedeflerini bir cani yok etti. Onlar birer doğa, insan severdi.

Katilin arkadaşlık teklifini reddettiği için, arkadaşı ile evinde hunharca öldürüldü. Kızımız Buket Yıldız ısrarlı takip mağduruydu. Katilin ifadesi ile sevgili olduğunun haberlerde yer alması olayı şahsileştirmek, basitleştirmektedir. Medya  ‘’namus cinayeti’’ , ‘’sevdiği için öldürdü’’ açıklamaları ile algının devamını sağlamakta. Seven öldürebilirmiş gibi algı ortaya çıkarmakta. Genelleyici haberler cinayetlerin kanıksanmasına yol açıyor. Katili mazur gösterecek biçimde haberleşiyor.

Kadının birey olduğuna, hak ve özgürlüklerinin olduğuna, cinsiyet eşitliğinin insan hakları temelinde ele alınması gerektiğine inanıyoruz.

Toplumun her kesiminde, birey hakları eğitiminin yapılması gerektiğine, bu hususta kamu spotlarının da farkındalık yaratacağına inanıyoruz.

Ayrıca, bu acı sadece kadınların değil baba, amca, dayı, abi dediğimiz etle tırnak gibi birbirinden ayrılmayan insan olan herkesin acısıdır.

Toplumsal bir sorun olan, kadın cinayetine kurban giden kızımız Buket’in acısını, buraya da gelerek bizimle paylaşan eş, dost, akraba, STK, siyasi partiler, kamu temsilcilerine ailemiz olarak teşekkür ediyoruz.

Tasarlayarak hunharca öldürülen kızımız Buket ve Zeynep’in katilinin yakalanması bizlerin içine su serpmiştir. Ancak katilin en ağır cezayı alması talebimizi yeniliyoruz.

Katiller yargıdan haksız tahrik indirimi aldığında, diğer canileri cesaretlendiriyor. Başka Buket, Zeynepler öldürülmesin. Bu son olsun. Tekrar hepinize teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Düzenlenen basın açıklamasına Buket Yıldız’ın ailesi ve akrabaları, siyasi parti temsilcileri, tüm sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı 

 

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?