ÜST REKLAM

logo

reklam

İlçemizde ve bölgemizde Kıddes, yani vaftiz bayramı kutlandı.

16114255_1369813263075813_716168095161225945_n

HALKIMIZ, KIDDES (VAFTİZ) BAYRAMINI KUTLADI

Arap Alevi toplumumuzun ve Hıristiyan aleminin aynı günde kutladıkları bayram olan Kıddes(vaftiz) Hatay, Adana, Mersin’de coşku ile kutlandı. Kıddes Bayramı ile ilgili Şeyh Hüsamettin Eskiocak açıklamada bulundu.

Eskiocak, Kıddes bayramı ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ”Allah, Kur-ân’î Kerim’de bütün Peygamberlere inanmamızı ve aralarında hiç bir ayırım yapmamamız gerektiği konusunda bizleri uyarır. Nisa / 136. Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği Kitab’a ve daha önce indirdiği kitaba iman ediniz. Kim Allah’ı, peygamberlerini, kitaplarını, meleklerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasıyla sapıtmıştır.

Ayrıca(Bakara, 2/285) lâ nuferriku beyne ehadin min rusulih…” Yani “Biz onun peygamberlerinin arasını ayırmayız” diye buyurmuştur.

Bunun ışığında bizler ilk Peygamber Hz. Âdem (a.s)den son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.â.)’e kadar gönderilen bütün Rasullere inanırız. Ayrıca kutsal saydıkları, Dünyaya teşrifleri, mucize gösterdikleri günleri kutlamak gerekmektedir.

İslam dinimizde olan eski ve coşkulu kutlanan dini bayramlarımızdan bir tanesi de Kîddes Bayramıdır. Kıddês Bayramı Hz. İsa (a.s) ile ilgilidir. Hz. Yahya’nın Hz. İsa’yı Ürdün (Şeria) nehrinde vaftiz ettiği gündür. Hz. Meryem, Hz İsa ile beraber Mısır a gider. orada 12 yıl yaşam sürdükten sonra Filistin’e (Nasıra kentine) geri döner. Hz.İsa 30 yaşına gelinceye dek Filistinde kalır. Hz. İsa Allahu Teale den aldığı emirle annesi Hz.Meryem ile beraber Ürdün’ e gelir. Üstadı Hz. Yahya tarafından Ürdün nehrinde takdis edilir. Bu takdisten sonra Hz İsa’nın daha önce doğumu ile başlayan mucizeler daha da artarak büyük kerametler ile devam eder.bunlar:

Allah-u Teala (c.c) nin izniyle ölüleri diriltirdi. Bilhassa dört ölüyü dirilttiği meşhurdur.Bunlar Sam bin Nûh, Şeddad bin Âd, Mâsân bin Mâlân ve Beni İsrail’den bir çocuktur. (Maide Suresi-110, Ali İmran Suresi 48-49

Bu vesile ile Arap Alevileri için yüzyıllardır devam eden; yaşayış ve bölgesel durumdan kaynaklı olarak günümüze kadar süregelen dinimize, kutsal kitaplara ve peygamberlerimize olan saygı ve hoşgörüden ötürü bayram niteliği taşıyan, Hz.İsa’ya duyulan hürmeti ifade etme adına da kutlanan ve özel bir gün olarak ifade edilen günlerden biridir. ”19 Ocak’ta” kutlanır. Kültürel ritüellerden dolayı günler öncesinden evler temizlenir, yöreye ve bugüne has yemek çeşitleri yapılır ki bu çok önemlidir, bayram namazı akabinde dini bakımdan önemli olan türbelere gidilip dualar edilir, aile büyükleri ziyaret edilir, bayramlaşılır, muhtaç olanlara gerekli zekatlar verilir, yardımlar yapılır…

Bu günün ve bu bayramın memleketimize ve milletimize istikrar, barış ve huzur getirmesini Allahu tealadan(c.c) niyaz ediyorum.”

Haber-foto:ümit sağaltıcı

Share
2073 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?