İLÇEMİZDE SURİYELİ GERİLİMİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

İLÇEMİZDE SURİYELİ GERİLİMİ

Bu haber 22 Temmuz 2022 - 18:52 'de eklendi ve 1.368 kez görüntülendi.

Vatandaşlar, “Kendi ülkesinde savaştan kaçacak, sınavsız okula girip askerlik yapmayacak, 10 yıl sonra benden iyi yaşayacak. Ülkemde Suriyeli İstemiyorum. Bugün bile kendi ülkemizde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Kendi toprağımızda geçinemiyoruz” diyorlar.

İlimize bağlı 10 ilçede 108 mahalle Suriyelilere kapatıldı. Ancak Ankara’da Göç İdaresi Başkanlığının Samandağ, Defne, Arsuz, Erzin ve Dörtyol’da diledikleri mahallede ikamet edebilecekleri yönündeki açıklamaları ilçemizde tepkiyle karşıladı. Kimi vatandaşa göre Suriyeliler nedeniyle vatan tehlikede, kimi vatandaşa göre de iş ve aşımız.  Kimi vatandaş ta hırsızlık vakalarının artacağı, taciz olaylarının yaşanması kaygısı taşıyor. Vatandaşların ortak temennisi ise konuya yasal anlamda çözüm üretilmesi. 

Ankara’da Göç İdaresi Başkanlığının konu üzerine yaptığı açıklamada; “AK Parti Genel Merkezinin ‘AK Partiye Neden Kırgınsınız?’ anketinden ‘En çok Suriyeliler nedeniyle kırgınız’ yanıtı çıkmasının hemen ardından zaten var olan uygulama genişletildi ve yabancı ikametine kapalı olan 781 mahalleye 1 Temmuz tarihinden itibaren yenileri eklendi. Türkiye genelinde Suriyeliler başta olmak üzere yabancıların ikametine kapatılan mahalle sayısı 1169 oldu.

Türkiye’nin sınırda en yoğun Suriyeli ikametinin bulunduğu Hatay’ı da kapsayan uygulama çerçevesinde on ilçede 108 mahalle Suriyelilerin ikametine kapatıldı. Hatay’da bundan böyle yabancılara kapatılan Altınözü’nde 12, Antakya’da 28, Belen 4, İskenderun 5, Kırıkhan 19, Kumlu 6, Payas 1, Yayladağı 2, Reyhanlı 30 olmak üzere 108 Mahallede Suriyeliler yeni ikamet alamayacak. Hatay’da Suriyeliler yoğunlukları az olan Defne, Arsuz, Samandağ, Erzin ve Dörtyol’da ise ikamet alabilecek” İfadeleri yer aldı.

İlçemizde birçok vatandaşın tepki gösterdiği süreç,  oranı yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürülecek. Böylelikle bin 200 mahalle ikamete kapatıldı” dedi.

İlçede ses yükselten vatandaşlar konu ile ilgili yorumlarında genel olarak, “Üstte, Suriye’de oy kullanmak için sıra bekleyen Suriyeliler.Altta, Türkiye’de PTT önünde yardım kuyruğu bekleyen Suriyeliler.

İki resim arasındaki farkı görün. Asıl mesele, güzel ülkemizin demografik yapısını bozmak değil mi?”

Suriyeliler, Hatay ve Türkiye

Suriye ve Suriyeliler konusu Türkiye de ekonomik, kültürel, siyasi, askeri, güvenlik ve terör konularında çok ciddi aktif fay hatları oluşturdu ve fay hatları da depremlere sebep oldu. Bu depremler de birçok yıkıma sebep oldular.

Bununsebepleri üstünde konuşmanın artık çok fazla bir yararı yok, sonuçları kendini başta Hatay’da olmak üzere tüm Türkiye’de göstermeye başladı.

Şimdi etrafımıza bir bakalım; yurtdışında çalışanlar kazandıkları paraları yurda Suriyeliler üstünden gönderebiliyor, sanayide yedek parçadan tutun işçiliğe kadar tüm kalemlerde Suriyeliler köşe başlarını tutmuş durumdalar, inşaat sektöründe aynen tüm kalemlerde Suriyeliler var, tarım sektöründe ihracat haricinde tüm kademelerde Suriyeli egemenliği var, kısaca ekonomi trenlerinin ya lokomotifi yada vagonları olmuş durumdalar. Bu durum başlı başına başta Hatay olmak üzere tüm Türkiye’de toplum içinde ekonomik dalgalanmalara bu dalgalanmalarda sosyolojik ve kültürel sarsıntılara sebep olmaktadır.

Ekonomik durumun yanında Türkiye’de kalıcı olan Suriyeli nüfusu yani vatandaşlık alan Suriyeli ailelerindurumunun yaratacağı sıkıntılar var ama bana göre asıl sıkıntıyı melez Suriyeliler oluşturacak.

Babası Türk annesi Suriyeli olan yada babası Suriyeli annesi Türk olan çocukların sayısı ve son 10 yılda bu türde ki üreme hızı kaçtır ona bakmak lazım. Bu çocuklar nasıl bir ortamda yetişecek ve Vatanları neresi olacak?

Ya Türkiye vatandaşı olup Hatay’da toprak satın alıp başka odakların oyuncağı olurlarsa?

Sınırlarımızda yarattıkları güvenlik sorunundan şehirlerde yarattıkları maddi manevi sıkıntılar bir yana düzensiz denetimsiz bırakılmaları ülke ekonomisinden, ülke güvenliğine toplumsal yapıdan kültürel sosyolojik yapıya kadar her konuda bize zarar vereceklerdir.

Bu konuya acilen el uzatılmalı bu konuyu dile getirenlerde linç edilmemelidir. Bu konu partiler ve siyasi görüşler üstü bir konudur” şeklinde oldu.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı