ÜST REKLAM

logo

reklam

İLÇEMİZDE SAHTE 100 TL ALARMI

 

İlçemizde son günlerde sahte para vakaları artmaya başladı. Özellikle marketlerde ve pazarlarda yaşanan olay esnafı zor durumda bırakıyor. 100 TL’lik banknotlarla piyasaya sürülen sahte paralar rengi ve yapısı nedeniyle kolay anlaşılamıyor

Kalpazanlar, son dönemde Samandağlı esnafı mesken edinmiş durumda. Haber merkezimize iletilen 100 TL’lik sahte paralarla yapılan alış verişler esnafı mağdur ediyor. Samandağı’nda özellikle kurulan semt pazarını fırsat bilen kişiler sahte paralarını pazar ve civardaki esnaflara veriyor. Defalarca kendisine sahte para geldiğini ifade eden bir vatandaş, ‘benim okumam yazmam yok nasıl anlayayım ki sahte parayı. Bir – iki defa kandım. sonra nasıl anlayacağımı öğrendim. ama benim gibi bilmeyen çok vatandaşlar özellikle pazar esnafı dikkatli olsun’ ifadesinde bulundu.

RENGİNE DİKKAT

Özellikle 100 liralık banknotları esnaflara bozdurmaya çalışan ve piyasaya sahte para süren kalpazanlar birçok kişiyi mağdur ediyor. Kendisine birçok kez sahte 100 liralık banknot geldiğini ifade eden Vatandaş, seri numarasındaki renk tonu, paranın rengindeki hafif koyuluktan paranın sahte olduğunu anladığını ifade ederek, “Sahte paralar işlerimizdeki hevesi kırıyor. Defalarca 100 liralık banknot elime geçti. İyice incelediğimde sahte olduğunu anladım ama yoğun bir ana denk gelse kandırılacaktım” dedi.

Sahte paralı kişiler genelde yoğun alışveriş yapan esnaflara uğruyor. Yoğunluk anında sahte parayı kasaya uzatan kişiler daha sonra izlerini kaybettiriyor.

GERÇEK BİR PARADA BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER:

  1. Kağıt Kalitesi

Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir. Elinizdeki paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmasına dikkat etmelisiniz.

  1. Atatürk Görseli

Elinizdeki parayı ışığa tutuğunuzda Atatürk görselinin olup olmadığını kontrol edin. Sahte olmayan banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk’ün yer aldığı bir görsel görünecektir.

  1. Emniyet Şeridi

Banknotlarda parlak emniyet şeritleri yer alır. Bu emniyet şeritlerinin yer alıp almadığını kontrol edin.

  1. Holografik Şerit

Bu şerit banknot tasarımına uygun bazı motiflerden oluşmaktadır. Elinizdeki paraya farklı açılardan baktığınızda bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi gerekir. Parayı farklı açılara çevirdiğinizde dikdörtgen içindeki “TL” harflerinin de elinizde paranın değerini gösteren sayıya dönüşmesi gerekir.

  1. Kabartma Baskısı

Paranın ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ve banknotun değerini gösteren sayılar da dahil olmak üzere yazılarda kabartma baskı bulunur.

  1. Renk Değiştiren Şerit

Paraya farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Bu şerit üzerinde “TL” ibareleri bulunur.

  1. Bütünleşik Görüntü

Para ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda bulunan şekillerle, arka yüzeydeki şekiller birleşerek banknot değerini gösterir.

  1. Mikro Yazı

Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren mikro yazılar yer alır.

  1. Ultraviyole ile Görünen Değerler

Gerçek bir paranın UV ışınları altında mavi ve kırmızı renkte parlama yapması gerekir. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun, 5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

  1. Görme Engellilere Yönelik

Paranın ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak yazılmış, parmakla dokunulduğunda fark edilebilen noktalar bulunmaktadır.

 Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
965 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?