İLÇEMİZDE RAMAZAN BAYRAMININ VAZGEÇİLMEZ İKRAMI: KÖMBE - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

İLÇEMİZDE RAMAZAN BAYRAMININ VAZGEÇİLMEZ İKRAMI: KÖMBE

Bu haber 23 Haziran 2017 - 16:11 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi.

 

Ramazan ayı hepimizin bildiği gibi dinimiz açısından büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri var. Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, sevginin, saygının, sabrın ve kardeşliğin daha da güçlendiği, birlik ve beraberliğin bir kat daha pekiştiği, Ramazan ayı mübarek bir aydır.

Ve bu mübarek ayın sonuna geldik. Ramazan Bayramı’nın bitimiyle coşkuyla kutladığımız ve eş, dost, akraba ziyaretlerine gidilen Şeker Bayram İlimiz geneli ve özelikle İlçemiz Samandağ’ında da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Şeker bayramında Bu nedenle her insan ailede, okulda, iş yerinde pek çok insanla bir arada bulunur. Ramazan ayı gelince toplumda bir canlılık gözlenir. Oruç, insanın şefkat ve merhamet duyguları artırır. Bu nedenle insan çevresindekilere karşı daha sevecen, daha saygılı, hoşgörülü ve merhametli olur..

Hatay bölgesinde yaygın olarak bilinen ve tüketilen bir tür tatlı ve pasta çeşidi olan kömbe, Ramazan Bayramı’nın vazgeçilmez ikramları arasında ilk sırada yer alıyor. İlimiz genelinde kadınlar, geleneksel bayram lezzetlerinden “kömbe” yapımını imece usulü hazırlarken, fırınlarda da kömbe mesaisi başladı bile. Kömbenin vazgeçilmez tadı adeta insanları birbirine bağlayan özelliğinin yanında bir diğer en önemli özelliği ise uzun süre bayatlamaması bu nedenle 7/24 her an bir bardak çayın yanına ikram edilen eşsiz lezzet biz Samandağ halkının en az hrisi kadar hayır diyemeyeceğimiz bir tat.

Ramazan ayının yani bu mübarek ayın son günleri her bir Samandağlının en iyi bildiği şey ve hiçbir Samandağlının hayır diyemeyeceği lezzet kömbe yapımının heyecanıyla başlıyor. Hatay’a özgü olan kömbe, (cevizli, susamlı, hurmalı ve fıstıklı) gibi çeşitleriyle ev ziyaretlerini can çektiren kokusu ve bir o kadar lezzetli tadı ile renklendiriyor. Bayramlarımızın vazgeçilmezi, her evde mutlaka ikram edilen ve büyükten küçüğe herkesin sevdiği bu lezzet Hatay’ın tüm ilçelerinde uzun yıllardır yapıldığı için gelenek haline gelmiş durumda.  Kömbe bu anlamda yöremizde şeker bayramlarında karşımıza çıkan evin küçük çocuğu olmakta.

Haber- Foto: Ali Doğru