ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Haziran 2017

İLÇEMİZDE MEZARLIKLAR DOLDU TAŞTI

 

İlçemizde genç, yaşlı, çocuklar saflarda yerlerini alarak mezarlıkları doldurarak ölmüşlerine rahmet okudular. 

Vatandaşlar Yıllardır geleneksel olarak devam ettirdikleri sabah ezanından sonra mezarlıklara çıktılar.

Mezarlıklarda gözlerinde hüzünlerin görünen ziyaretçiler ahrete intikal eden  yakınların ruhuna Fatiha gönderdiler.

Kapıda kucağında koca bir bağ Mersin (Rihen) otu ile bekleyen Ahmet amca, “her dini bayramda gelip herkesin ölülerin ruhuna dua ederek bir anlamda bağ kurmaya geçmişi yad etmeye çalışıyoruz. Yarında bayram olacak, büyüklerimize bayrama gideceğiz. Büyükleri ziyaret edip küçükleri bekleyeceğiz. Herkes mutlu olsun herkes neşeli olsun. Burada annem, babam ve yakınlarım var, vakti gelen gitti. Bu yolun yolcusu olmayan var mı kızım. Kimi adını bırakıp gidiyor kimi onuda yapamıyor. Ali İmran suresinde kula nasıl hitap ediliyor ‘Her nefis ölümü tadacaktır. Böylece kıyamet günü yapıp ettiklerinizin karşılığı size tam olarak ödenecektir. Orada ateşten uzaklaştırılıp cennete konulacak olanlar, gerçek kurtuluşa ermişlerdir. Zira bu dünya hayatına düşkünlük, aldatıcı bir zevkten başka birşey değildir’ deniyor. Değil mi kızım. Bu hesabı yapmak gerek hiçbir şey baki değil” şeklinde konuştu.

Babasının mezarına ziyarete gelerek onunla bayramlaşmak istediğini belirten H. KAYA: Babasıyla yaşadığı günler ve beraber geçirdikleri zamanları hatırladığını anlatarak, “Ölüm Allahın emri. Babam hala içimizde yaşıyor. Biz de bu inançla yaşamımızı sürdürüyoruz. Ölen insanlar asla unutulmuyor. Eskiler hep düşünülüyor” diye konuştu.

Kabir ziyaretçileri sadece kaybettiklerine Fatiha göndermekle kalmayıp mezarlıkların çevre temizliğini yaptı, diktikleri çiçek ve ağaçların bakımını yaptılar. Gözyaşlarının bir türlü dinmek bilmediği gün vatandaşlar için evlerine dönmek güç oldu.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
595 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?