İLÇEMİZDE MAYDANOZ HASADI SEVİNDİRDİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

İLÇEMİZDE MAYDANOZ HASADI SEVİNDİRDİ

Bu haber 15 Şubat 2022 - 10:25 'de eklendi ve 376 kez görüntülendi.

“Maydanoz, Samandağ İçin Önemli Bir Geçim Kaynağıdır”

İlçemize bağlı Mağaracık Mahallesi maydanoz üreticileri Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu’nun katılımı ile maydanoz hasadı gerçekleştirdiler. 

Ülkemiz maydanoz üretiminin yaklaşık %55’i Hatay ilimizde gerçekleşmekte olduğunu belirten İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu konu üzerine yaptığı açıklamada; “İlimiz Maydanoz üretiminde Türkiye’de birinci sıradadır. Samandağ İlçemiz, 4400 dekar alan ile İlimiz genelinde gerçekleştirilen üretimin %11’ini karşılayarak 2.sırada yer almaktadır. Maydanoz, Samandağ İlçemiz için önemli bir geçim kaynağıdır.

Maydanoz üretim alanı ilimizde her geçen yıl tedricen artmaktadır. Geçen yıl %6’lık bir artış gerçekleşmiş olup, bu yıl 41 bin dekar alanda 62 bin tona yakın üretim beklenmektedir. Ülkemizde üretimi yapılan Maydanozun büyük bir kısmı yurt içinde tüketilmekte olup ihracatı da yapılmaktadır. Özellikle Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Moldova, Rusya, Ukrayna ve Körfez Ülkelerine ihraç edilmektedir.” İfadelerine yer verdi.

İl Müdürümüz, hasadın ardından bütün üreticilerimize bereketli bir dönem diledi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı