ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Aralık 2016

İLÇEMİZDE HASIR ÖRÜCÜLÜĞÜ

hasir-oruculugu

İlçemizde örücülüğe 1920’li yıllarda mısır koçanlarının yaprakları kullanılarak hasır iskemle örücülüğü ile başlanmış ve yöremizde daha sonra iskemle ve sepet örücülüğü ile devam edilmiştir.

İskemlenin dört ayağını birbirine bağlayan, balık sırtı ve hasır örgü çeşitlemeleri mevcut olan örücülüğün uzun yıllar sarmaşık, mısır kapçığı ve mısır fidesinden elde edilen iplerle yapıldığı görülmektedir. Bugün yöremizde azda olsa devam eden bu gelenek, çoğunlukla sentetik elyaftan hazırlanmış iplerle yapılmaktadır. Üretime devam eden zanatkarlar, söğüt çubuğu da kullanarak plaj ve piknik sepetleri örmekte ve turistik eşya olarak satışa sunmaktadır.

İlçemizde hasır, iskemle ve sepet gibi el yapımı ürünleri mısır koçanının yaprağından örerek veya saz bitkisinden yapan Hediye Sağlamtaş, ”Eskiden beri hasır, iskemle ve sepet gibi el yapımı ürünlerin örücülüğü ilçemizde mevcuttur. 1940’larda daha da geliştirilerek atölyeler açılmış, hasır koltuklar, çantalar vs. örülmüştür. Bugün yapan kişiler söğüt çubuğu da kullanarak plaj ve piknik sepetleri örüp, turistik eşya olarak satışa sunmaktadır. Biz örücülüğü uzun yıllar boyunca ekmeğimizi kazanmak, evimizi geçindirmek için yapardık. Ancak bu el ile örmeler şimdilerde sınırlı sayıdaki atölyelerde yapılmaktadır” dedi.

Share
1080 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?