İLÇEMİZDE CEVİZ HASAT HEYECANI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SİN AİLESİ YASTA

Gündem, Yerel

İLÇEMİZDE CEVİZ HASAT HEYECANI

Bu haber 12 Ekim 2017 - 9:08 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.

   

İlçemizde Mahalle aralarında evlerin bahçesini süsleyen cevizlerin hasadı başladı. İlçemiz Kurtderesi Mahallesi sakinlerinden Semir Düzel, cevizlerini toplarken objektiflerimize yakalandı. Koyu bir sohbetle toplanan cevizler üzerine konuştuğumuz Düzel, önce kabuklarından ayrılıyor, ardından damlarda serilip dağıtılarak kurutuluyor. Kurutulan cevizler özel çuvallarda saklanarak kışın kullanıma hazır hale getiriliyor.

Ceviz toplamanın zor iş olduğunu belirten Düzel, “burada ceviz silkeliyorum. Ceviz silkeleme zamanı geldi. Tehlikeli bir iş. Ceviz ağaçları büyük ve çok yüksek. Dallar da çok hassas olduğu için çok çabuk kırılıyor” dedi.

Cevizi sert cisimle vurarak toplamanın bir sonraki yılın ürün verecek filizlerine büyük zarar verdiğini ifade eden konuşmasında Düzel, Ceviz toplamanın modern usullerle yapılması gerektiğini belirtti. Düzel, uzun sırıklarla yapılan ceviz düşürmenin ceviz filizlerini kırdığını söyledi. Yanlış ceviz toplamanın rekolteyi düşürdüğünü ifade eden Düzel, meyve hasadının, ağacın bir sonraki yıl ürün verecek kısımlarına zarar verilmeden yapılmasına özen ve itina gösterilmesini istedi.

Düzel, “ceviz hasadı yani ceviz toplama zamanı cevizin çeşidine, o yılki sıcaklık-yağış değerlerine ve cevizin yetiştirildiği bölgeye göre değişkenlik gösterir. Ülkemizde ceviz hasat zamanı genellikle Sonbahar mevsiminde Eylül ortasında başlar, Ekim sonuna kadar devam eder. Hasat zamanını anlamak için en pratik yöntem cevizin yeşil kabuğunun 1/3’ünün çatlamaya başladığı dönemi takip etmektir .

Hasat, iç ceviz olgunluğa eriştiği yani iç ceviz açık renkli olduğu zaman yapılmalıdır. İç cevizin olgunluk belirtisi, iç ceviz ile sert kabuk arasında bulunan dokunun kahverengileşmeye başladığı dönemdir. Erken hasat yapılması iç ceviz ağırlığında kayba neden olacaktır. Cevizin hasadı vaktinde yapılmalı, geciktirilmemelidir. Çünkü hasat zamanı geçmiş cevizlerin iç rengi giderek koyulaşır ve kalitesi düşer” dedi.

Cevizin faydalarının saymakla bitmeyeceğini anlatan Düzel, “Ceviz, yapı olarak beyni andırır. Beyin sağlığı için de çok önemli olan ceviz, aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde oldukça faydalıdır. B1, B2, B3 vitaminleri sayesinde ceviz ve ceviz yağının tüketilmesi cildin pürüzsüz ve dinç kalmasını sağlar. Cevizin yağı da beyin için faydalıdır ve yaşlanmaya bağlı belirtileri aza indirir” dedi.

Cevizin faydalarını sizler için araştırdık;

İçerisindeki yağ profili ve magnezyum sayesinde zihinsel fonksiyonların işlevselliğini artıran ceviz, egzama hastalığından Alzheimer’a kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

– Ceviz, kanda bulunan zararlı kolestrolün birikmesini önlemektedir. Kanı temizlemektedir.

– Şeker hastalığı olan hastaların tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

– Cevizde bulunan yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyerek, erkeklerde meydana gelen prostat kanserini engelliyor.

– Midede ve bağırsakta biriken gazın atılmasında etkilidir.

– Çocukların zeka gelişimine de fayda sağlayan ceviz, kalp atışını düzenliyor.

– Grip ve nezleye iyi geldiği bilinir.

– Sindirim sistemindeki bozukluğun giderilmesinde aktif olarak rol oynar.

– Ceviz, beyin için gerekli olan gümüş iyonuna sahiptir. Bu nedenle yediden yetmişe herkes için gereklidir.

– Ceviz, antioksidan özelliği ile sinir sistemine zarar veren Alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların ilerlemesini de yavaşlatıyor.

– İçinde bulunan fitosteroller ve magnezyum sayesinde safra taşı oluşumuna engeldir.

– Yorgunluğu ve bitkinliği gidermektedir.

– Damar tıkanıklığı tedavisinde etkilidir.

– Vücudu zinde tutar ve kuvvet verir.

Ceviz kabuğunun faydası var mı?

Peki, bu kadar çok faydası olan meyvenin kabuğunun hiç faydası olmaz mı? Ceviz ve kabuğu da çok eski zamanlardan bugünlere kadar çeşitli hastalıklarında tedavileri için ilaç yapımında kullanılmıştır. Ceviz kabuğu hem bazı hastalıkların tedavisinde ilaç gibi kullanılırken saç, tırnak ve cilt bakımı için tam bir kozmetik üründür.

Cevizin kuru dış kabuğunun çay demler gibi demlenip içilmesi soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir. Bağısaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için de aynı karışım (kuru veya taze ceviz kabuğu) günde iki fincan içilerek tedavi edilebilir.

Şeker hastalığı, vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastallığı için de  10-15 adet ceviz kabuğunun su ile kaynatıp içilmesi faydalıdır.

Taze (Yeşil) ceviz kabuğu suyu çıkarılarak sivilceli cilt üzerine sürülmesi sivilcelerin ve cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur.

Ceviz kabuklarını (kuru veya yaş) kaynayan suyun içerisine atıp 10 dakika kaynattıktan sonra saçlarımızı yıkadığımızda saç dökülmelerimiz duracaktır.

Saçlarımız eski parlaklığına kavuşacak ve yıpranmış saçlarımız kuvvetlenecektir. Saçlarımız kepeklerden arınmış olacaktır.

Saçlarımızı bu şekilde hazırladığımız su ile hergün yıkamaya devam edersek varsa saçlardaki beyazlarımızda azalma görebiliriz.

Cevizin yeşil kabuğunun suyu ile yapacağımız kürde saçlar için oldukça faydalıdır. Saça koyu kahverengi bir renk verirken saçların parlaklığını artırır.

Ceviz kabuğu suyunu ayak ve el tırnak bakımlarımda da kullanabiliriz. İncelen, kırılan tırnaklara ceviz kabuğu suyu sürülmesi, tırnakların güçlenmesini ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films