İlçemizde Can Erik Satışa Hazır SEVMEYEN YOK AMA CAN ERİK YOK « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

İlçemizde Can Erik Satışa Hazır SEVMEYEN YOK AMA CAN ERİK YOK

Bu haber 15 Nisan 2022 - 13:05 'de eklendi ve 656 kez görüntülendi.

İlçemizde her yıl büyük bir özenle toplanan can eriğin hasadı başladı. Samandağ’ından bütün dünyaya satışı gerçekleştirilen can erik üreticileri bu sezonun istedikleri gibi geçmeyeceklerini ifade ederken her sektörde olduğu gibi bu alanda da bir takım sıkıntıların olduğunu belirttiler.

Bu sene umdukları gibi erik olmadığını ancak 1 kilo can eriğin toptan fiyatıyla 15 TL’den alıcı bulduğunu dile getiren Çöğürlü Mahallesinde erik ambalajı ve paketleme yapan Nevzat Sami Doğru ile konu üzerine sohbet ettik.

Erik hasadının başladığını duyuran Doğru; “Biz her yıl büyük bir özenle can eriğin hasadını gerçekleştirerek hem yurt içine hem yurtdışına ihracatını gerçekleştiriyoruz. Hepimizin bildiği gibi bütün sektörler bu dönemde ciddi şekilde zarar gördü. Biz de bu sıkıntıları yaşadık maalesef. Bu sezonu maalesef zor geçireceğiz gibi görünüyor. Bu sene umduğumuz gibi erik yok. Fakat buna rağmen can eriğin kg toptan 15 tl alıcı buldu. Şimdilik sarı adlandırdığımız can eriği bu fiyattan alıcı buldu.

İleriki dönemlerde inşallah süreç düzelir.

Can eriğin kilosuna 15’ten alıcı bulduk ama bu market rafına gidene kadar çok yükseliyor. İşçiliğinden tutun, nakliyesine kadar masraf çok oluyor ve bu maliyet halkın cebine yansıyor. Can eriğin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Can eriği de sevmeyen birini göremeyiz ancak fiyatlar bu kadar yüksekken vatandaşlar can eriği nasıl alacaklar düşünmeden edemiyoruz. Umarım her şey yoluna girer ve çiftçimizde halkımızda rahat eder.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı