logo

reklam

İLÇEMİZDE BİR TATLI TELAŞ

 

İlçemizde bugün özel bir gün olması dolayısı ile tatlı ve yoğun bir telaş yaşanıyor. Özellikle gençler tarafından beklenen ve çiftler için her günün özel olması haricinde 14 Şubat tarihi sevginin bir ifadesi olarak gözler önüne seriliyor.

14 Şubat, her yıl olduğu gibi bu sene de sürpriz hediyeler ve en güzel kısa uzun Sevgililer Günü kutlama mesajları ile kutlanacak. Haftalarca önceden hazırlık yapan vatandaşlar 14 Şubat’ta heyecanlı bir sabaha uyanacak. Tabi haliyle bu özel gün Samandağ esnafının da yüzünü güldürdü. Konu 14 Şubat olunca İlçemiz esnafına bu yıl ki sevgililer gününün nasıl geçtiğini sormamak olmazdı. İlçemiz esnaflarından Bebeto Fotoğrafçılık ve Çiçekçilik işletme sahibi Züheyir Beyazıt, gazetemize verdiği açıklamada  “her yıl olduğu gibi bu yıl da verimli geçti. Umarım bütün esnaf arkadaşlarda da verimli geçer. Herkese hayırlı kazançlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Uysal Kuyumculuk işletme sahiplerinden Ercan Sadullah Uysal ise yaptığı açıklamada; “bizim ilk yılımızda olmamıza rağmen çok şükür verimli geçiyor. Pırlantalarımızı bugüne özel yüzde elli indirimli satıyoruz.” dedi.

Star Man giyim mağazası işletme sahibi Ferit Bostancı ise sevgililer gününe özel çiftlere sarelle ve Koray Avcı albümü hediye edeceklerini dile getirerek bütün çiftlerin sevgililer gününü en içten dilekleriyle kutladıklarını belirtti. +

İlçemiz esnafları aynı zamanda, dünyada bir insanın sevdiği bir insanı mutlu etmesi kadar güzel bir duygu olmadığını ve bu duyguya çiftlerin birbirine aldığı hediyelerle biraz olsun vesile olduklarını söyleyerek  “Sevgililer günü çiftleri olduğu kadar bizi de mutlu ediyor” ifadelerinde bulundular.

Sevgililer gününü bu kadar anlamlı kılan ve insanların birbirlerine olan sevgilerini neden 14 Şubat’ta kutlandığını merak ettik ve küçük bir araştırma yaptık. Sevgililer gününe anlam katan hikaye şöyle;

“Sevgililer gününün tarihçesi, 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikâhlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikâhlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir”

Samandağ Ayna Gazetesi ailesi olarak tüm vatandaşlarımızın Sevgililer gününü kutluyoruz. Hayatınızdan sizi mutlu eden insanlar hiç eksik olmasın.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
407 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?