İLÇEMİZ TARIMDA BİR İLK YAŞADI | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

İLÇEMİZ TARIMDA BİR İLK YAŞADI

Bu haber 21 Haziran 2019 - 9:46 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

Yeniçeri Yulaf Çeşidinin Yaygınlaştırılması Proje Tanıtımı ilçemize bağlı Gözene Mahallesinde Gerçekleştirildi…

Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması kapsamında İlimiz ve İlçemiz de ilk defa uygulanan yenilik projelerinden “Yeniçeri Yulaf Çeşidinin Yaygınlaştırılması” Projesi İlçemiz bağlı Gözene Köyünde gerçekleşti. Gözene Köyünde gerçekleşen Yulaf tanıtımına ismini veren Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görev yapan Ziraat Mühendisi Sait Çeri ve Proje Sorumlusu ve Ziraat Mühendisi Fikret Uçar, Yeniçeri Yulaf tanıtımını yaptılar.  İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, konu üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Müdür Çolakoğlu’nun konuşmasının ardından Yulaf Bitkisi tarlada incelendi.

Müdür Çolakoğlu’nun konuşmasında; “Hatay ilimizde Antakya, Samandağ ve Yayladağı ilçelerimizde olmak üzere toplam 792 da. alanda 155 ton yulaf üretimi yapılmaktadır. Yulaf öncelikli olarak hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Her türlü hayvan için bir yem olan yulaf tanesi, kırma ya da ezme olarak sığırların beslenmesinde, koyunların yem rasyonlarında öncelikli olarak kullanılmaktadır. Hayvansal üretimin arttırılması için ucuz, her zaman kolay temin edilebilen ve istenilen miktarda bulunabilen yem kaynakları gereklidir. Bu artışın sağlanmasında yulafın önemli bir alternatifi bitki olabileceği düşünülmektedir. Hayvancılığın önemli olduğu ülkemizde, yazlık ekimin ikinci planda olduğu Orta Anadolu koşullarına uygun yulaf çeşitlerinin geliştirilmesi, çiftçilere tanıtılması; hayvan ve insan beslenmesindeki önemi dikkate alınarak üretimin arttırılması gerekmektedir. Yulafın gerek danesi gerekse sap ve kavuzları besin maddeleri yönünden zengindir. 2012 yılından bu yana hayata geçirilen tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması yayım projeleri, tarımsal üretim sürecinde kullanılan yeni veya geliştirilmiş çeşitlerle olumlu davranış değişikliği ve arzulanan sonuca yönelik kullanılan yöntemlerdir. Bu proje ile ülkesel düzeyde Tarımsal Araştırma Enstitülerince geliştirilen yeniliklerin üreticilere ulaştırılması, farkındalık oluşturulması daha az masrafla daha çok çiftçiye ulaşmak hedeflenmiştir.

Bu bağlamda Hatay ilimizde Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projelerinin ilki Samandağ İlçemizde Gözene Köyünde 10. da alanda 2019 yılında uygulamaya koyulan Yeniçeri Yulaf Çeşidinin Yaygınlaştırılması projesidir.

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile iş birliği yapılarak yerli tohum çeşitlerimizden olan Yeniçeri Yulaf Çeşidine birim alandan alınan verim 331.9 kg artarak %16.3’lük artış sağlanmıştır. Ayrıca tabii afetler bir çok üründe verim kaybı ve hasara neden olurken, Yeniçeri Yulaf Çeşidi zor iklim koşullarına da dayanmaktadır.

Proje kapsamında Samandağ İlçemizde yulaf tarımı bu deneme ile ilk defa yapılıyor olup dışa bağlılığı engellemek yerli tohumun kullanımını yaygınlaştırmak çok önem arz etmektedir. Proje çalışmaları sırasında İlçe Proje sorumlusu tarafından anketler hazırlanmış, çiftçiye kullandığı yem çeşitleri yeni çeşitlerin önemi konusunda bilgilendirmeler yapılmış, Yulaf bitkisinin tanıtımı, önemi, Milli ve yerli tohumun ülkemize sağladığı katkılar anlatılmıştır. Çiftçi toplantıları 2019 yılı sonuna kadar devam edilecektir” ifadelerine yer verdi.

Müdür Çolakoğlu’nun konuşmasının ardından çiftçilere yulaf bitkisinin faydaları ve kullanım alanlarını belirten bir yazı verildi.

Çiftçilere verilen yazıda; “Yulaf toprak seçiciliği, çavdardan sonra en az olan serin iklim tahıl cinsidir. Yeterli nemi olan fakir topraklarda bile yetiştirilebilmektedir. Yulaf Bataklık alanların tarım arazisine çevrilmesinde kullanılabilecek bitkilerden biridir. Yulaf gelişmiş kök sistemi nedeniyle , topraktaki besin maddelerinden  öteki tahıllara göre daha iyi yararlanır.

Yulafın toprak seçiciliği ve toprak  reaksiyonuna duyarlılığı fazla değildir. Çok ağır ve havasız topraklarda , yulaf yüzeye yakın kökler oluşturarak havalanmayı sağlar. Taban suyu yüksek arazilerde ekim nöbetine alınması gereken bir bitkidir. Aynı zamanda toprak tuzluluğuna dayanıklı  olması nedeniyle sulu tarım alanlarında ekim nöbetinde yetiştirilebilecek başlıca tahıldır.

Düşük üretim maliyeti ve tanelerinin besin değerlerinin yüksek olması nedeniyle, diğer tahıllarla karşılaştırıldığında, yulafın kahvaltılık olarak kullanımı ve evcil hayvanların beslenmesindeki önemi giderek artmaktadır. Yulafın başlıca kullanım alanları aşağıda özetlenmiştir.

Hayvan Yemi

Yulaf öncelikli olarak hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Her türlü hayvan için çok iyi bir yem olan  yulaf tanesi, kırma yada  ezme olarak gene sığırların beslenmesinde, koyunların yem rasyonlarında öncelikli olarak kullanılmaktadır. Yulaf tanesindeki avenin maddesi genç organizmaların gelişmelerini, kasların güçlenmesini , süt  ineklerinin verimini arttırmakta, tavukların birbirinin tüylerini gagalamalarını önlemekte ve civciv ölümlerinin azalmasını sağlamaktadır. Yulaf samanı, buğdaygil samanlarının en iyilerindendir , çünkü sapları yumuşak ,yaprağı daha boldur , organik ve mineral  maddelerce buğday ve  arpa samanlarında daha üstündür.

İnsan Gıdası

Yulaf insan beslenmesinde de kullanılmaktadır. Yulaf unu, yulaf ezmesi ve kepeği kahvaltılık olarak gelişmiş toplumlarda kullanılmaktadır. Bisküvi, bebek maması, çorba, sosis, salça ve ekmek yapımında yulaf tanesi kullanılmaktadır. Yulaf tanesinin protein, yağ, vitamin, demir ve kalsiyum içeriği yönünden zengin oluşu besleyici değerini arttırmaktadır.

Gıda ve Tıpta Kullanımı

Yulaf, lif içeriği yüksek olması, kolestrolü düşürmesi, koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması gibi yönleriyle insan sağlığı açısından da önemli bir bitkidir. Yulaf ezmesi şeker hastalarının diyetlerinde, kansızlığı önlemede ve kandaki yağ oranının düşürülmesinde kullanılmaktadır. Yulaf unu antioksidant özelliği nedeniyle yağlı besinlerin ekşime ve kokuşmasını önlemektedir. Yulaf kavuzlarından da furfurol maddesi elde edilir. Bu madde bitkisel yağların rafine edilmesinde, plastik maddelerin çözülmesinde ve dezenfektan olarak kullanılmaktadır.

Projemize katkı sağlayan tüm kurum, kuruluş ve proje paydaşları ile projede emeği geçen tüm personele teşekkür eder ürünümüzün bereketli kazancınızın bol olmasını diliyorum” ifadelerine yer verildi.

Gözene Köyünde gerçekleştirilen “Yeniçeri Yulaf Çeşidinin Yaygınlaştırılması” Projesi tanıtımına Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu,  Konya Bahri DAĞDAŞ  Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü  Müdürlüğünde  görev yapan Ziraat Mühendisi Sait Çeri, Proje Sorumlusu ve Ziraat Mühendisi Fikret Uçar, Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, Tekebaşı Mahallesi Muhtarı İsmail Özçelik ve Gözene Köyü sakinleri katılım gösterdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films