ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Temmuz 2017

  İLÇEMİZ SAHİLİNDE ÖLÜ BALIK FACİASI

 

İlçemizde bir vatandaş dinamitle telef edildiği tahmin edilen çok sayıda ölü balık buldu. Samandağ-Yayladağı arasındaki mevkide bulunan ölü balıklar, tekneyle Çevlik Limanı’na getirildi. Balıklar, daha sonra İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

Ölü balıkları gören vatandaş, Samandağ Kaymakamlığının bir projesi kapsamında çalışma gerçekleştirdikleri sırada denizde bir hareketlilik fark ettiklerini ifade etti. Hareketliliğin olduğu noktaya doğru gittiklerinde oradaki kişilerin uzaklaştığını dile getiren vatandaş; “Ölü balıkları gördük. Daldığımızda, inanılmaz bir manzaraydı. Buradakinin 5 katı kadar daha suyun altında ölü balık var. Sanırım önceden bu bölgeyi yemlediler ve ardından dinamit attılar. Dinamit sadece balıkları değil tüm yaşamı mahvediyor, trajik bir olay. Yaklaşık 100 metrekarelik alanda silme balık ölüleri dolu.” dedi.

Olay üzerine Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik de Samandağ-Yayladağı arasında bazı vatandaşların dinamitle balık avlamaya çalıştığını belirtti. Bölgede dinamitle öldürüldüğü belirlenen yaklaşık 30 kilogram balığı toplayıp getirdiğini bildiren Çelik, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Akdeniz’de bir vahşet, katliam yaşandı, bunu yapanları kınıyorum. Çevreye, doğaya karşı insanların duyarsız olması beni üzüyor. Bu olayı, misafirlerine en güzel sofrayı hazırlayanın o cömertliğine karşı, misafirin nimetleri saçması gibi görüyorum. Belki bir iki balık topluyorlar ama hem kendi çocuklarının rızklarını kesiyorlar hem de doğal dengeye zarar veriyorlar.” Diyerek, dinamitle balık avcılığı konusunda denetimlerin daha da artırılacağını, bunu engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
1621 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?