İLÇEMİZ EĞİTİMİ “YÜKSELİŞ”E GEÇİYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

İLÇEMİZ EĞİTİMİ “YÜKSELİŞ”E GEÇİYOR

Bu haber 17 Eylül 2018 - 8:58 'de eklendi ve 217 kez görüntülendi.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kaliteli ve seçkin bir eğitim yuvası olacakları vaadiyle yola çıkan Özel Yükseliş Fen ve Anadolu Lisesi geçtiğimiz hafta cuma günü saat 17.00’da görkemli bir açılışla hizmete girdi. Okul Müdürü Ahmet İhsan Semiz’in “Biz Geleceğin Mustafa Kemal’lerini Yetiştirmek İçin Yola Çıktık” sözleri ile eğitim programının anlatıldığı açılışta İlimiz Valisi de konuştu.

Özel Yükseliş Kolejinin açılışına İlimiz Valisi Erdal Ata yanı sıra, İlçemiz Kaymakam vekili Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, 24. Dönem Milletvekili Refik Eryılmaz, CHP Hatay İl Örgütünden  Esnaf ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Yrd. Mithat SERİN, CHP Samandağ İlçe Sekreteri Özcan Yılmaz, İyi Parti Samandağ İlçe Başkanı Seyran Miçooğulları, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, Samandağ Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, Okul Kurucu Ortakları Tahsin Miçooğlu, Mehmet Eryılmaz, Erdal Uydur, Samet Eryılmaz, Ata Kayıkçı, Cumhur Karaali, Yaser Açıkalın öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Özel Samandağ Yükseliş Koleji açılış töreni; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Samandağ Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin halk oyunu gösterisi ile devam etti.

“Biz Geleceğin Mustafa Kemal’lerini Yetiştirmek İçin Yola Çıktık”

Açılışta konuşan Okul Müdürü Ahmet İhsan Semiz yaptığı konuşmada,  “2018 yılının mart ayında kurucularımızın ortak çabalarıyla, İl Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizin de destekleriyle temeli atılan okulumuz altı ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve değerli Samandağ halkının hizmetine sunulmuştur. Bu anlamda İl Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle beraber eğitim sistemi de gelişen ve ilerleyen teknolojiye göre ilerlemedir. Çocuklarımızı geleceğe açık, ileri görüşlü, başarılı ve en önemlisi vatanını milletini seven bireyler yetiştirmek önceliğimizdir. Biz geleceğin bilim adamlarını, doktorlarını, Mustafa Kemal’lerini yetiştirmek için yola çıktık. ” dedi

“Fiziki Sorunlar Biter Bitmez Daha Güzel Ve Daha Kaliteli Bir Eğitim Sistemine Yol Alacağız”

Okul Müdürü Ahmet İhsan Semiz’in konuşmasının ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan “Samandağ ilçemize son dört yıl içerisinde 550 derslik yapımı çalışması devam etmektedir. Burada toplam da 950 dersliğimiz yapılmış oldu. Bu vesileyle yeni eğitim öğretim yılına yetişen okulumuzun hayırlı olmasını diliyorum. Fiziki sorunlar bittiği takdirde Hatay’ın eğitim alanında bir sorunu kalmayacaktır. Öncelikli olarak yoğun çalışmasının içinde zaman ayırarak okulumuzun açılışına katılan ve eğitime oldukça önem veren Sayın Valimiz Erdal Ata’ya teşekkür ediyorum. Dediğimiz gibi eğitimde şuan yaşanan fiziki sorunlar biter bitmez daha güzel ve daha kaliteli bir eğitim sistemine yol alacağız. Başta Valimiz Erdal Ata’ya ve diğer bütün katılımcılarımıza teşekkür eder okulumuzun hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.” dedi.

“Eğitim Toplumlar İçin Hayati Öneme Sahiptir”

Son olarak konuşan Hatay Valisi Ata ” Samandağ Yükseliş Kolejinin açılışını yapmak ve ilimizin eğitim kurumlarına bir yenisini daha eklemek üzere aranızda bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. İnsanlığın sahip olduğu tüm bilgiyi ve kültürel birikimi, sistemli bir şekilde sonraki nesillere aktarma yolu olan eğitim, toplumların temel gereksinimlerinden biridir. Toplumların varoluşu ve ilerlemesi bu aktarımın başarısıyla doğrudan ilgilidir. Bu sebeple eğitim toplumlar için hayati öneme sahiptir. Devletimiz de bu öneme dayanarak son yıllarda eğitime yaptığı yatırımları artırmış, bütçeden en büyük payı eğitime ayırmaya başlamıştır. Eğitimin zamanın değişen şartlarına uyumu zorunlu bir durumdur. Şartlar gibi bilgi de sabit değildir. Tüm bu değişimi yakalamak eğitimin kendisi kadar önemlidir. Aksi takdirde ilerleme mümkün olmaz. Bu sebeple sahip olduğumuz eğitim kurumlarının ve donanımlarının modernize edilmesi, yeni yapılacak eğitim kurumlarının da yenilenmeyi destekleyecek yapıda olması son derece önemlidir. Eğitim, temel olarak devletin sorumluluğundadır. Ancak bu son derece önemli ve ağır sorumluluğun taşınmasında özel okulların ve hayırsever vatandaşların desteği de çok önemlidir.

Çünkü eğitim yatırımları hiçbir zaman bitmeyecek yatırımlardır. Bu anlamda hayırseverlerimizin eğitim yatırımlarına desteklerinin artarak devamını beklediğimizi bu vesileyle bir kere daha hatırlatmak istiyorum. İlimizde hâlihazırda 1.173 resmi, 137 özel olmak üzere 1.310 okul bulunmakta ve bu okullarda 399.190 öğrencimiz eğitim-öğretim görmektedir. Eğitimde kalite çıtasını daha da yükseltme azmi ve inancıyla bugün yeni bir eğitim yuvası daha kazandırdığımız Samandağ ilçemizde de; 83’ü resmi, 5’i özel toplam 88 okulumuzda 28.121 öğrencimiz öğrenim görmektedir. Eğitim yatırımlarının bir ayağını oluşturan özel okullar, öğrencilerimizin eğitimi için farklı alternatifler sunması, ilimizdeki sınıf mevcudu ortalamalarını düşürmesi ve eğitimin kalitesinin artmasına vesile olacak bir rekabet ortamının oluşmasını sağlaması gibi birçok faydayı beraberinde getirmektedir. Bu vesileyle bir eğitim kurumuna yatırım yaparak gençlerimizin eğitimi gibi büyük bir sorumluluğu paylaşan, elini taşın altına koyan Samandağ Yükseliş Koleji kurucularına teşekkür ediyorum. Bugün açılışını yapacağımız Samandağ Yükseliş Kolejinin, eğitim alanındaki değişimi ve teknolojik gelişmeleri sürekli takip eden, kendini yenileyen ve öğrenci merkezli bir anlayışla ilimiz eğitimine hizmet vermesini, ilçemize, ilimize hayırlı olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerine şimdiden başarılar diliyorum.  “dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata ve beraberindeki heyet birlikte okulun açılış kurdelesini kesti ve okulun dersliklerini gezerek okul idarecilerinden bilgiler aldı.

Açılış kurdelesini kesmeden önce önemli bir konuya değinen Vali Ata; “Okulumuzun açılışı için buraya gelirken bir şey dikkatimi çekti. Dünyanın neresine giderseniz gidin okul bahçeleri ve okul yolları geniş ve refahtır. Ama buradaki durum biraz farklı. Okul yolu çok dar ve okulun bahçesi biraz küçük. Öğrencilerin refah ve rahat bir ortamda vakit geçirmesi, eğlenmesi ve etkinlik yapabilmesi için okul bahçelerinin geniş olması gerekir. Aynı şekilde okul yolları da.”ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Hasan Dadük