ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Eylül 2018

İLÇEMİZ BALIKÇILARI, JUMBO KARİDES TÜRÜNDE İSKENDERUN’A RAKİP

İlçemiz balıkçıları, balık sektöründe özellikle de Jumbo Karides türünde iddialı olduklarını ifade eden İskenderun Körfezi balıkçılarına rakip olmaya hazırlandıklarının altını çizdiler.   

İlçemizde balıkçılar av sezonunun açılmasının ardından marka olma yolunda Jumbo karides ile ilerlemek istediklerini belirttiler.

Bilindiği gibi İskenderun Körfezinde Jumbo karides türü açısındaki zenginlik son yıllarda fark edilmiş ve bu yönde bazı projeler geliştirilmişti. Bu bölgede yetişen karides türünün büyük ve etli olması Dünya’nın en leziz karidesleri arasında yer almasını sağladı.

B12 kaynağı ve protein açısından mucize besinler arasında sayılan ve içinde barındırdığı selenyum ile kansere karşı koruyucu besin grubu arasında yerini alan Jumbo karides bölgemizdeki derin sularda yetiştirilerek İstanbul başta olmak üzere Avrupada’ki lüks otellerin sofralarını süslüyor.

‘İskenderun Karides Buğulama’ adı altında patent alınması için çalışmalar başlatılırken İlçemiz denizinde yetişen Jumbo Karideslerinde patent alabilmesi için ilgili kurumların harekete geçmesi bekleniyor.

Haber-Foto: Hasan Dadük

Share
657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?