ÜST REKLAM

logo

reklam
15 Şubat 2017

İLÇEMİZ AŞK İÇİN RENKLENDİ

 

Dün her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan sevgililer gününde ilçemiz renkli görüntülere mazhar oldu. İlçemizde bir gurup genç helyum gazıyla şişirilmiş dev kalp balonlar yanı sıra motosiklete attıkları kan kırmızı karanfilleri sevdaya atan kalpler için satışa sundular.

İlçede yarattıkları hareketlilik ile ilgili gençler; “her şey bir tebessüm için” dediler.

14 Şubat’ın hayatında bir sevgilisi olan ya da olmayan herkes için derin bir anlamı vardır. Peki, bugünün nasıl ortaya çıktığını, tarihte nasıl kutlandığını biliyor musunuz? İşte meraklısına Sevgililer Günü’nün tarihi…

Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. 14 ve 15 Şubat tarihleri eski Roma halkının hayatında da önemli bir yere sahipti.

Bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.

15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat’ta genç erkeklerin ve genç kızların isimleri yazılı kura ile bayram boyunca ‘çift’ olma alışkanlığı vardı.

M.S. 469’da 469’da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda Aziz Valentine anısına kızların değil sadece azizlerin isimleri yazılıydı. Aziz Valentine efsanesi ise Sevgililer Günü’nün en bilinen kökenini oluştur. Bugün Valentin ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak bilinir.

Efsaneye göre; Aziz Valentine, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II’nin ordusunu güçlendirmek adına koyduğu genç erkeklerin evlenmesi yasağını gizlice kıydığı nikahlarla deliyordu. Claudius bunu fark ettiğinde Valentine’i hapse attı ve onu ölüme mahkum etti. Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat’ta idama götürülürken kıza “Senin Valentine’in” imzalı bir aşk mektubu vermiş ve öldürülmüştür.

Haber-foto:Ümit sağaltıcı

Share
675 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?