İLÇEME, SANAT SOKAĞI İSTİYORUM | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

İLÇEME, SANAT SOKAĞI İSTİYORUM

Bu haber 23 Ağustos 2019 - 11:34 'de eklendi ve 264 kez görüntülendi.

Olur mu? Olur. Ne lazım? Kalben samimiyet…

Alperen Sağaltıcı (15), medeni cesareti güçlü geleceği parlak bir delikanlı. İlçemizde kısa bir süre önce objektiflerimize Abdullah Cömert Parkında gitar çalıp şarkı söylerken yakalandı. Aslen Samandağlı olan ancak Payas’ta yaşayan Alperen, tatil için babaannesine ziyarete gelmiş. Payas’ta, sokakta, arkadaşı ile birlikte gitar çaldığını beyan eden Alperen, ilçemizde de kalabalık bir noktada gitar çalma deneyimini yaşamak, istediğini belirterek ‘müzik hayattır’ dedi.

Alperen’in yaptığı şeyin çok güzel bir şey olduğunu belirten ilçemiz sakinlerinden İpek’te bu heyecana ortak olmak için bindiği yolcu otobüsünden inip, alana gelip Alperen’e sesi ile eşlik etti.

İlçemizde sosyal hayat neden yok?

Seslerinizi duyar gibiyim; ‘Tabi ilçenin tüm sıkıntıları (Yeraltı, su, elektrik vs. ) bitti bir bu eksikti…’

Evet, sanat çok ciddi bir eksiklik.

‘Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur’ diyen bir lideri düşünün. Ya Hz. Ali; “Çocuklarınıza hüsn-i hat ile ikramda bulununuz! Zira hüsn-i hat, işlerin en mühimi ve sevincin de en büyüğüdür.” Dememiş mi?

Peki bugün bu gençlerin sokakta şarkı söylemesi ilçemizde aslında sosyal hayata olan (sevgiye, sanata, güzelliğe) açlığı gözler önüne sermiyor mu? İlçemizde üst seviye üniversite mezunları varken, yerel idarecilerimizin eğitimli olan bir konumla seçiminde hassasiyet gösterilirken, bu zamana kadar ilçemizde bir sanat sokağının olmaması eksiklik değil mi? Bugün bu ilçede böyle bir sokak olsa sanat aşığı gençlerimiz bir araya gelmez mi?

Kültür ve medeniyetin köklü tarihini bağrında taşıyan Samandağ, daha da güzelleşmeli! Bununun için olanak (imkan) var mı? Var !

Samandağ için herkes elinden geleni yaparsa var! Bu noktada mesul sadece yerel yönetim mi? Hayır. Samandağ SEVDALISIYIM diyen herkes bu çorbaya tuz katabilir. Ben tüm benliğimle buna hazırım. Ya siz?

Bugün Evvel Temmuz Festivalinin gerçekleşmesi için harekete geçen STK’lar, dernekler, odalar, vakıflar, esnaflar ve diğer herkes bu ilçede güzellik görmek istiyorsa elini taşın altına koymaya hazır olmalı. Bunu sözle değil, özle (gözde görülecek şekilde) yapmalı!  Samandağ Belediyesi yetkilileri ilçemizde Güzel Sanatlar Okuyan Gençlerimizle birlikte proje üretebilir ilçemizin sokağa bakan tüm duvarlarını tarih, doğa ve hayvan sevgisini aşılayan karelerle donatabilir.    

Örneğin bir sokak boydan boya açık sanat sokağı gibi tasarlanabilir. Bunun için neler gerekli ilçeye, doğaya, insana hayvana sevgi ve saygı. İlçemizde habire kirliliği gören bu gözler sokakta sanatı, yeşili, hayvan sevgisinin işlendiği bir tasarım görse güzellik kalbe de işlemez mi?

Ben bu şehirde FİLM FESTİVALİ gibi sanat etkinlikleri ile bu şehrin kendini aşacağına inananlardanım.

SİNEMA, TİYATRO, KİTAP GÜNLERİ, TIP KONGRELERİ, KONSERLER, GEZİLER, SOKAKTA HER DUVARI RESME BOĞAN ETKİNLİKLER gibi sosyal ve bilimsel yaşama yönelik şeyler, bu kenti çok iyi yerlere getirebilir.

Sosyal hayat sadece kafelerde oturup zaman öldürmek demek değildir. Bugün bu ilçede bu zinciri kırmanın tam zamanı.

İlçemiz insanı kendi sosyal hayatını bence oluşturabilir.

Samandağ’ı geliştirmek güzelleştirmek elimizde ancak bu çorbaya tuz katmak isteyenlerden olmalıyız. Bananeci zihniyetin bu zamana kadar kimseye faydası olmadı, bunu görelim !

İlçemizde başta İdari Amirlerimiz, Samandağ Belediyesi Başkan ve Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK’lar, Oda Başkanları, Esnaf Odaları ve biz hepimiz, güzellik istiyorsak; İLÇEMİZDE YEREL EZGİLERİMİZİN YANKILANACAĞI BİR SANAT SOKAĞI İÇİN KAHRAMAN ARAMAYA GEREK YOK. İLÇEME, SANAT SOKAĞI İSTİYORUM, ÇÜNKÜ DÜNYANIN GÖZÜNÜ DİKTİĞİ BİR SAMANDAĞ DAHA YOK…    

Haber-Yorum: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Aslı Sağaltıcı

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig
afdah.info

voir films