İLÇEDE ÖNEMLİ İKİ HAMLE; SU VE MEZARLIK SORUNU BİTME AŞAMASINDA « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

İLÇEDE ÖNEMLİ İKİ HAMLE; SU VE MEZARLIK SORUNU BİTME AŞAMASINDA

Bu haber 19 Nisan 2022 - 13:18 'de eklendi ve 323 kez görüntülendi.

CHP Samandağ İlçe Örgütü Üyeleri ilçe Başkanı Av. Turgay ABACI öncülüğünde, İlçe binasında ilçemizde tartışmalara sebep olan, ciddi sıkıntılar yaşatan su ve mezarlık sorunun kısa zaman içerisinde son bulacağının altını çizerek bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Karaçay Barajından su verilme çalışmalarının Mayısın 15’inden sonra 9 merkez mahallede gerçekleşeceğini müjdelerken, Vakıflı’da yapılması planlanan mezarlık alanının tahsis kararında alındığını duyurdu.

Başkan Abacı açıklamasına devamla ; “ilçe örgütü olarak tüm ilçe vatandaşlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyoruz. Arkadaşlar biliyorsunuz İlçemizde her sene özellikle yaz aylarında su sıkıntısı yaşıyoruz. Bu su sıkıntısının bu yaz İlçemizde yaşanmaması adına biz İlçe örgütü olarak ciddi çalışmalar yaptık. Ciddi görüşmeler yaptık. Bununla ilgili de sizi bilgilendirmek istedik. Hepinizin bildiği gibi İlçemizde mevcut ama hala faaliyete girmeyen bir barajımız var. Karaçay Barajından ne zaman Samandağ’ına su verilecek yönünde onlarca soru geldi. Bu soruları öncelikle net bir şekilde cevaplayarak insanların akıllarında ki soru işaretlerini gidermek istiyoruz. Karaçay Barajında şuanda arkadaşlar ana boru bağlantılarının tamamı bitmiş durumda ancak ana boru bağlantılarının bitmiş olması yetmiyor. Çünkü bazı eksiklikler var. Şuanda Devlet Su İşlerinin bünyesinde Karaçay Barajı ve Devlet Su İşlerinin müteahhit eliyle yürüttüğü işler var. Eksiklikler şunlar. Vantuz odaları var. Vantuz odaları boruların havasını almak için oluşturulan odalar.İlçemizde 15 ya da 16 tane vantuz adası oluşturulması planlanıyor. Bununla ilgili önümüzdeki hafta çalışmalarının başlayacağı ifade edildi. Bunların yapılmasının amacı hem havayı almak hem de bu havayı alarak gelen tazyikli suların yolları patlatmasının önüne geçmek. Bunun yaklaşık 40-45 gün sürmesi bekleniyor.

Bunun dışında mahalle bağlantılı çıkışları yapılacak. Bunlarda tamamen Devlet Su İşlerinin yetkisinde olan ve onların müteahhit eliyle yapması gereken işlemler. Biz bu işi yapan firmayla da görüştük. Firmanın bize dediği Samandağ’ın en geç 2- 2.5 ay süreçte Karaçay Barajında su geleceği yönünde. Şöyle de bir bilgi vereyim. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına giren bütün görevler yerine gelmiş durumda. Vantuz odaları bittikten sonra vanalardan İlçemize su verilecek. Şimdi kafada şöyle bir soru oluşabilir. Eğer Karaçay Barajından su gelmez ise Samandağ’ında çok ciddi şekilde yaşadığımız sıkıntı tekrar yaşanır mı? Bu konuda da bilgi vermek istiyoruz. HATSU’nun İlçemizde yapmış olduğu İçme Suyu Şebekesinin tamamı Mayıs ayı ortasında bitecek. Şuan %95 tamamlanmış durumda.

Çok ufak tefek işlemler kaldı. Hatta şuanda bile bazı mahallelerimiz yeni şebekeden su alıyor bu yüzden çok ciddi bir sorun yaşamayacağız. Ama 9 merkez mahallemiz için söylüyorum. 9 merkez mahallemizin tamamı bu suyu Mayıs ayının 15’e doğru net bir şekilde içmeye başlayacaklar. Dolayısıyla biz bu yaz geçen sene ve bir önceki sene yaşanan su sıkıntısının tekrar yaşanmayacağını ifade etmek isteriz. 9 merkez mahallemizin dışında geçen yıl Mağaracık mahallesinde bir kuyu açıldı. Şebekeyi beslemek amacıyla ek bir kuyu. Mağaracık’ta geçen sene açılan kuyu ile birlikte 3 tane kuyu oldu. Yine Meydan Mahallemizde 3 kuyu açıldı. Bu 6 kuyu merkez şebekemizi beslemekte. Diyelim ki Karaçay suyunun İlçeye verilmesi gecikti. Bu su gelmese dahi Mayıs ayının ortasından itibaren hiçbir su sıkıntısı yaşamayacağız. İçme suyu daire başkanlığımız ve özellikle bu bölgeye bakan kıymetli dostumuz Sayın Murat Dipoğlu’da geçen sene yaşanan sıkıntılardan dolayı ciddi şekilde özverili çalışmalarda bulundu ekibiyle birlikte. Kendisine de buradan bütün İlçemiz adına teşekkür ediyorum. Merkez mahallelerimizle ilgili durum bu. Aynı şekilde biliyorsunuz Mağaracık Mahallemizde içme suyu ve kanalizasyon çalışmaları başladı. Oradaki çalışmalarda son sürat devam ediyor. Orada su deposu yenileniyor. Tekebaşı Mahallemizde su sıkıntısı olan bölgelerde kısım kısım yeni şebeke döşeme çalışmaları başlayacak. Hazırlıkları tamamlanmak üzere. Kuşalanı ve Koyunoğlu mahallelerimizin içme suyu şebekesi ihalesine çıkıldı. Bu ihaleyle ilgili çalışmalar çok kısa sürede tamamlanacak. Eski şebekesi olan ve su sıkıntısı yaşayan bölgelerimiz var. Örneğin Avcılar, Huzurlu, Tomruksuyu ve Yaylıca gibi. Burada da Mayıs ayından itibaren şebeke yenileme çalışmaları başlayacak. Birçok mahallemizde su deposu yenileme çalışmaları yapılacak.

Suyumuzla ilgili bazı mahallelerde yeni şebekeden verilen suların bazılarında vana sıkıntısı bazılarında oluşan kaçaklardan kaynaklı sıkıntı yaşama durumu olan arkadaşlar oldu. Mesela Yeni Mahalle’de, Çiğdede Mahallesinde oldu. Bunları çözdük. Bu şekilde sıkıntı yaşayan arkadaşlar İlçe Örgütümüze başvuru yaparlarsa biz onları birebir takip edip onlara çözümde sağlayabiliriz.

İkinci konumuz mezarlıklarla ilgili. Maalesef biliyorsunuz İlçemizde ki gerek merkez mahalleler gerekse köylerdeki mezarlık alanlarımız çok ciddi derecede sıkıntılı. Bununla ilgili kamuoyunda bilgi kirliliği olduğunu görüyoruz. Biz bu bilgi kirliliğini gidermek amacıyla bir önceki toplantıda bir karar aldık. Toplantıdan sonra yaptığımız araştırmalar oldu. Bugün itibariyle netleşen durumlar oldu onları sizinle paylaşmak istiyorum. İlçemizin Vakıflı mahallesinde 907 nolu bir parsel var. Bu alan 44 dönüm 18 metre karelik bir alan. Bu bir devlet malı. Bununla ilgili yapılan çalışmalar sona ermiş durumda. Buranın tahsis kararı alındı. Büyükşehir Belediyemizden aldığımız bilgi çerçevesinde Vakıflı Mahallesi 907 Nolu parselin mezarlık olarak tahsis edilmesine karar verdi. Bizim belediyelerimiz isterse oraya çok rahat bir şekilde gömü yapabilirler. Herhangi hukuki bir engel yok.

Biz konu ile ilgili hem Büyükşehirle hem de Samandağ Belediyesiyle görüşmeler yapacağız. İlçe Örgütü olarak oranın basit bir şekilde düzeltilip gömü alanı yapılmasına karşıyız. Ben bu konuyu mezarlıklardan sorumlu müdürümüzle de görüştüm. İlçemize gerçekten yakışır çok kaliteli bir mezarlık kompleksine ihtiyacı var. İnsanların çok rahat bir şekilde gittiği zaman cenazelerini orada gömebilecekleri bütün hazırlıklarını yapabilecekleri, yıkama işleminin yapılabileceği, mezarlıkta çalışan işçi arkadaşlarımızın, biz görüyoruz yağmur altında konaklayabilecekleri hiçbir yer yok. Sırılsıklam oluyorlar. Mezar kazarken ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Bunlar ilçemize yakışan görüntüler değil.  Biz İlçe örgütü olarak net bir şekilde talebimizi ilettik. Vakıflı’da artık tahsisi de yapılan rahatça gömü yapabileceğimiz alanı Büyükşehir ve Samandağ Belediyemizin ortak çalışmalarıyla bütün Hatay’a örnek olabilecek bir mezarlık kompleksi şeklinde düzenlenerek ondan sonra gömü işlemlerinin yapılmasını istiyoruz. Bu konuda bütün gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

CHP Samandağ İlçe Binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Samandağ İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, CHP Samandağ İlçe Sekreteri Salim Sağaltıcı, Gençlik Kolları Başkanı Bünyamin Reyhanoğulları ve Yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı