"İLÇE MERKEZİ TRAFİĞE KAPATILSIN" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“İLÇE MERKEZİ TRAFİĞE KAPATILSIN”

Bu haber 04 Mayıs 2018 - 8:39 'de eklendi ve 86 kez görüntülendi.

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, Samandağ İlçe Merkezinde Prestij Caddesi veya Kent Meydanı Yapılmalı uyarısında bulundu. Dün haber merkezimize açıklamada bulunan Oruç, ‘Samandağ ilçemizin Kent merkezinde trafiğe kapalı kent meydanı veya prestij caddesine ihtiyacı var’ dedi.

Oruç gazetemize yaptığı açıklamda çözüm önerilerini de dile getirerek, ‘Samandağ ilçemizin önemli yoklarından biriside KENT MEYDANIMIZIN veya Trafiğe kapalı Prestij caddemizin yokluğudur. Kör, Sağır ve duyarsız sultanlara hatırlatmak amacı ile Samandağ ilçemizde bazı yoklarımızı isimleri ile tekrarlayalım.  Otogar yok, Yaş Sebze ve Meyve Hali yok, Modern ve yeterli kapasitede Küçük Sanayi Sitesi yok, Yeterli Sayıda Cankurtaran yok, Cankurtaranlar için Deniz botu ve kumda yürüyen araç yok, Saat 24 kadar işleyen dolmuşumuz vb yok, yok yok. Aslında bizim kentimiz yok. Söz yazarı Kemal Burkay olan “Bir kedim bile yok, Haydi gülümse” Şarkısı Sezen Aksu’nun en çok bilinen şarkılarından birisidir.  Bu şarkıyı Samandağ ilçemiz için uyarlarsak  “ Her şeyimi çaldılar, soyup çırılçıplak bıraktılar, ilkel bir köye çevirdiler, Hiçbir şeyim yok, anlıyor musun? Haydi, gülümse” şeklide olur herhalde.

ÖNERİ

ABDULLAH CÖMERT Alanı ve yakın çevresini Samandağ Kent meydanı veya prestij Caddesi haline getirebiliriz. Samandağ ilçe merkezi  için en uygun alan burasıdır. Samandağ Belediyesine, HBŞB’ne, Samandağ Kaymakamlığına, Hatay Valiliğine ve İl Trafik Komisyon Başkanlığına öneriyoruz.

Samandağ ilçesi İnönü Caddesi ( Tadım Döner, Vicco, Öz Okur Kuru Yemiş, Breyşoğlu gazete bayi arası ) trafiğe kapatılmalıdır. 23 Temmuz Caddesi (Nadir Eczanesi ve Hükümet Konağı arası)  Trafiğe kapatılsın. Abdullah Cömert alanı ve İnönü Caddesi ile 23 Temmuz Caddesi birlikte Samandağ ilçemize güzel bir Meydan ve prastij caddesi  kazandırmış oluruz.

ESNAF ARKADAŞIM

Seçilmişlerimizin (Samandağ Belediye başkanları ve meclis üyeleri, HBŞB başkanı ve Meclis üyeleri, milletvekilleri) ve atanmışlarımızın ( Kaymakam, Vali vb)  öngörüsüzlükleri nedeni ile Samandağ ekonomisi çok daraldı.  Biliyorum ki artık nefes alamıyorsun. İşler çok kesat, kira çok, vergiler, bağ kur, ev geçimi yetiştiremiyorsun. Kapatsan olmuyor, açsan olmuyor. Maalesef özellikle seçilmişlerimiz seçilme nedenlerini unuttular. Bildikleri tek dua ve tek faaliyet  “Hep Bana Rabbena”dır.  Bundan dolayı biliyorum ki  esnaf kardeşim, arkadaşım, amcam zor durumdasın. Samandağ ilçemizde ekonominin hareketlenmesini, canlanmasını Sağlayacak öneriler (modern ve yeterli kapasitede Sanayi sitesi, yaş sebze ve meyve hali, otogar, Turizmi geliştirecek öneriler, Trafiğe kapalı, insana, kültür sanata etkinliklerine açık alan, meydan, cadde vb) yapıyoruz. Bütün bu öneriler ekonomiyi hareketlendirir, geliştirir, sinerji yaratır, esnafımızın iş, ve aşını büyütür. Bu önerilerin Sağır sultanlar tarafından duyulmasını umuyoruz.   Samandağ ilçe merkezinin kentin kalbi olma özelliğini yitirmeye başladığı bir dönemde Trafiğe kapalı alan kent merkezini canlandıracaktır.  Samandağ kent Meydanı ve trafiğe kapalı cadde kent merkezinin en önemli noktasıdır.

KENT KİMLİĞİ

Kent merkez meydanı ve kent merkezi prestij caddesi Kentsel Kimlik olduğu kadar kentin en canlı alanıdır. Kent insanlar için vardır. Arabalar, duvarlar vb ikincildir. İnsanların iletişim ve etkinliklerine, buluşma, sohbet, diyalog, fikir alışverişi, kültür sanat etkinlikleri vb zemin oluşturmak için kentsel merkezi meydanı ve caddesi çok önemlidir. Kent yaşamının canlanması meydanların ve prestij caddesi çeşitliliğine ( Samandağ merkez meydanı ve Samandağ merkez prestij Caddesi ve Deniz sitesi uğur mumcu Caddesi prestij caddesi vb gibi) ve özelliklerine bağlıdır. Kamusal mekânlar kent halkının adeta aynası olup, yerel kültürü ve yaşanan zamanı yansıtır, yerel halkın sosyal ve ekonomik durumlarıyla ilgili ipucu verirler. Samandağ ile merkezinde Trafiğe kapalı alan, meydan ve caddenin en önemli işlevi ise kullanıcılarında bir yer ve aidiyet duygusu oluşturma durumudur. Bir “yer”e ait olma duygusu insanların çok önemli bir gereksinmesi olup bu duygunun gerçekleşmesi, o yerin kendine özgü ve oradaki insanları saran coğrafi, tarihsel, toplumsal ve özellikle estetik özelliklerinin oluşturduğu alan karakterine bağlıdır.

ANTAKYA SARAY CADDESİ ÖRNEKTİR

Kentleşmeye, kent kültürüne katkı sunan ülkemizde ve dünyada ki olumlu uygulamaları örnek almakta Samandağ ilçemiz için çok olumlu olacaktır. Şimdiki HBŞB başkanı Lütfü Savaş’ın daha önceki dönemde Antakya belediye başkanı iken yaptığı ve  beğendiğim olumlu uygulamadan birisi olan Antakya Saray Caddesini Trafiğe kapatmak oldu. Antakya Saray caddesinin (Künefeciler alanı ile Bağ Kur binası arası mutlaka uğrayıp gece ve gündüz hareketliliği gözlerinizle görün)Trafiğe kapatılması cadde esnafına ve Caddenin bağlı olduğu bütün yan sokaklara çok büyük atılım ve hareketlilik kazandırmıştır. Antakya Saray caddesini örnek alalım Trafiğe kapalı meydan ve cadde Samandağ Abdullah Cömert alanı, İnönü caddesi ve 23 Temmuz caddesi esnafına ve bütün Samandağ esnafına çok büyük faydası olacaktır.

SONUÇ olarak: Ey seçilmiş ve atanmış yöneticiler günlerden beri yaptığımız önerileri dikkate alın.  Hareket edin. Savsaklamayın. Tembelliğin teorisini uydurmaya kalkmayın, çünkü doyduk. Trafiğe kapalı Samandağ kent merkezinde prastij caddesi ve meydan önerisini gerçekleştirmek için hiç beklemeyin vakit kaybetmeyin.  Kararlı olun. İlk başta bazıları anlamayacak ve karşı duruş yapabilir. Ama ilk başta anlamadığı için karşı duranlar daha sonra teşekkür edecektir. Çünkü Antakya Saray caddesinde aynen öyle oldu. Şimdi herkes bu uygulamadan memnun. Samandağ ilçe merkezine Trafiğe kapalı caddelerimiz ( İnönü- 23 Temmuz) ve meydanımız ( Abdullah Cömert) olsun”dedi.

 Haber: Ali Doğru 

Foto : Haber Merkezi