ÜST REKLAM

logo

reklam
25 Mayıs 2017

İLÇE KAYMAKAMINA, TARİHİ YAKARIŞ

 

 

İlçemizin dar sokaklarında devasa bir medeniyet, sahiplenilmeyi bekliyor…18-24 Mayıs Müzler haftasını geride bıraktığımız şu günlerde İlçemizde bünyesinde orijinal Osmanlı Kılıcını da barındıran kurucusu tarafından dilsiz olarak nitelenen Müze, haftayı yetim geçirmiş. Yoğun biz kalabalığı gözlemlemeyi beklediğimiz müzedeki boşluk yüreğimizi burktu. Yılların emeği ile oluşan birikim yine kimsesiz bırakıldı.

Çocukluk merakıyla başlayan süreçte devasa bir müze ile karşımıza çıkan Kemal Yılmaz’ı müzeler haftası nedeni ile ziyaret ettiğimizi belirtince buruk bir tebessümle müzenin bir ziyaretçisi bile olmadığını anlattı.

İlçemizde çocuklar kadar büyüklerin de ilgi gösterdiği, Kemal Yılmaz’ın çalışmaları ve sabrı sonucu oluşan ilçemizin yüz yıllık tarihini bağrında barındıran müzenin en son İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik tarafından ziyaret edildiğini belirten Yılmaz, “bu müzede yıllardan kalma tarih ‘dilimiz olsa da konuşsak’ diyor” dedi.

Zamana meydan okuyarak günümüze kadar ulaşan ve müzede sergilenen parçaları izleyen İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik’e, ziyareti sırasında Samandağ Alil ve Acizleri ve Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Vedia Can’ın da içinde bulunduğu bir gurubun eşlik ettiğini dile getiren Yılmaz, özellikle dikiş makinesi, ütü gibi ev eşyalarının yanı sıra araba, silah, helke, sepet ve daha sayamadığımız birçok parçanın ziyaretçileri hayran bıraktığını belirtirken bu müzeye sahip çıkılması gerektiği çağrısında bulundu.

Tarihi Eşya Merakı Müze Kurma Yolunda İlerletti

Küçük yaşlarda başlayan tarihi eşya merakı büyüdüğünde müze kurma hayaline dönüşen ve ilk olarak antika eşya koleksiyonu yapmaya başladığını ancak daha sonra bu mekanın darlığından bu duruma dur dediğini belirten konuşmasında Müze sahibi Yılmaz, “geçmiş zamanın hatıralarını ilk toplamaya başladığımda böyle bir birikim elde edeceğimi hayal etmemiştim.  Burada milyonlar ödeyerek satın aldığım parçalar da mevcut” dedi.

30 yılı aşkın bir süre Suudi Arabistan’da çalışan Kemal Yılmaz, ilçeye döndükten sonra çevresinden başlayarak geçmiş yıllarda kullanılan araç ve gereçleri toplamaya başladı. Merakı nedeniyle sadece ilçeyle yetinmeyen Yılmaz, Arabistan başta olmak üzere Yemen, Ürdün, Suriye gibi ülkelerden ilginç bulduğu aletleri satın alarak kendi mülkü olan dükkanda teşhir etmeye başladı. Gittikçe zenginleşen eserlerinin daha da artması halinde kentte kurulacak olan müzeye vermeye hazır olduğunu aktaran Yılmaz vatandaşlardan da destek bekliyor.

Tarihe ışık tutulsun…

Hayvanseverliği ile de ilçe halkının gönlünde yer edinen Yılmaz’ın bu güne sergilediği eşyalar arasında taş tencerelerden fanusa, çeyiz sandıklarından sabana kadar çok değişik aletler yer alıyor.

Bu devasa tarihin herkesçe bilinmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tarih’e karşı çok büyük bir ilgi duymuş, Türk tarihinin zenginliklerini ortaya çıkarmak ve Türk milletinin çok eski bir millet olduğunu kanıtlamak için Türk Tarih Kurumunu kurmuş. Bu konuda Atatürk’ün çok önemli sözleri var. “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” bunlardan sadece bir tanesidir. Ben yeni neslin geçmişi unutmamasını istiyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan Samandağ Kültür Merkezinin içinde yer verilmesi halinde bu müzenin tüm parçalarını sergilemek isterim. İlçemizde bir çok kangrenleşmiş sorunun çözümünde öncü olan İlçemiz Kaymakmı Sayın Dr. Cahit Çelik’inde bu konuda desteğini almak, tarihe ışık tutulmasına katkı sunmak isterim. Herkese çağrım olsun; gelin tarihi kültürümüze sahip çıkalım” dedi.

 Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
716 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?