logo

reklam

İLÇE KAYMAKAMI DR. ÇELİK’İN VEDASI AĞLATTI

2014 yılında ilçemizde göreve başlayan 9 Şubat 2018 tarih ve 30327 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Atama Kararı ile Mülkiye Müfettişliğine atanan İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit ÇELİK için veda kokteyli düzenlendi. İlçemizde önceki gün saat 17.00 ile 19.00 arasında Truva Life Otel’de düzenlenen veda programında duygulu anlar yaşanırken, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdüresi Filiz Sakallı’nın hazırlattığı slayt sunumla Kaymakam Çelik’in ilçede imzasını attığı projeler hatırlatıldı. Slayt sunumu izleyenler ilçe insanın hayatının her noktasına dokunan Dr. Çelik için göz yaşı döktü.  

Veda kokteyline Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik ve Eşi Nermin Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve eşi Hülya Nehir, Samandağ Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, 52. Hükümet’te Sanayi ve Ticaret Bakan Fuat Çay, 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Samandağ Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yıldız, Adem Yılgın Mehmet Ali Kamacı, kurum müdürleri, muhtarlar, oda ve kooperatif başkanları, esnaflar, siyasi parti temsilcileri, kanaat önderleri ve vatandaşların katıldığı veda programının sunumunu Eğitimci Dilek Elataş yaptı.

Yemeğin açılış konuşmasını Samandağ Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdüresi Filiz Sakallı yaptı. Müdüre Sakallı, Samandağ  Kaymakamı Dr. Cahit Çelik’ın Samandağ’da görev yaptığı süre boyunca layıkıyla görevini yerine getirdiğini ifade ederek Kaymakam Çelik’e yeni görevinde başarılar diledi. Kaymakam Dr. Cahit Çelik’in 4 yıl boyunca yaptığı hizmetleri içeren slayt gösterimi yapıldıktan sonra konuşmalara geçildi.

Kaymakam Dr. Çelik kimseyi öteki görmeyen bir anlayışa sahiptir…

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, “9 yıldır Belediye Başkanlığı görevinde bulunaktayım. Görev yaptığım sürede üç Kaymakamla çalıştım. Sayın Kaymakamımız İlçemize dört yıl önce geldi. İlçemizin sorunları ile çok yakından ilgilenen Kaymakamımız ile uyumlu ve seviyeli bir çalışma ortamımız oldu. Değerli Kaymakamımız Sn. Dr. Cahit Çelik ile birlikte uyum içinde Samandağ’ımız için önemli hizmetler yaptık. Güzel hizmetlere hep beraber imzamızı attık. yeri geldi uzlaşamadığımız konularda olmadı değil. Sayın Kaymakamımız Samandağ için elinden gelen gayreti gösterdi. Kaymakamımız Dr. Cahit Çelik, İyi bir insan, iyi bir devlet adamıdır. Her zaman kendisi yapılan işlerin bizzat takipçisi olmuştur. Kaymakam Dr. Cahit Çelik bu ülkede farklı renklerin yaşadığı bilinciyle kimseyi öteki görmeyen bir anlayışa sahiptir. İlçemizde görev yaptığı süre boyunca birlik ve beraberliğe, kardeşlik ortamında katkı sundu. Çıtayı yükseltti. Dilerim ki önümüzdeki günlerde göreve gelecek idareciler bu çıtayı düşürmezler. Mütevazi kişiliği ile bizleri her zaman onure eden, her çalışmamızda bizlere destek olan Sayın Kaymakamımıza bir kez daha Samandağ halkı ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Hayatın çabucak geçtiği gibi görevler de çabucak bitiveriyor. Asıl önemli olan çabuk geçen bu hayatta kalıcı bir iz bırakabilmektir. Ne mutlu ki Kaymakamımız Dr.Cahit Çelik Samandağımız da yaptığı görevin ardından kalıcı bir iz bırakarak görevinden ayrılıyor. Kaymakamımıza ve ailesine hayatlarında huzur ve mutluluk dilerim. Sn. Kaymakamımıza yeni görevinde başarılarının devamını temenni ediyorum. Yolunuz açık olsun” dedi.

“Samandağ’ın geleceğini düşünen bu konudaki duruşunu takdirle karşılıyorum”

  1. dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, “Kaymakamımız Dr. Cahit Çelik görev yaptığı süre içinde toplumun sevgisini kazanan Memleket için devlet adamı ciddiyetiyle görevini yapmaya çalıştı.

Bölgemizin kültürel farklılıklarını anlayan ve hepsine eşit mesafede yaklaşan bir anlayışla görevini yaptı. Samandağ’ın tarihini gün yüzüne çıkarma noktasında önemli çalışmaları oldu.Sn. Kaymakamım halkımız sizden çok memnun. Bunu gittiğimiz her yerde gördük. Devletin Şefkatli ellerini uzattınız. Halkımız adına size çok çok teşekkür ediyorum. Halkımız size minnettardır. Bir takım olumsuz gelişmeler yaşandı. Kıyı kenar çizgisi ile ilgili bir takım yanlış anlaşılmalar oldu. Sizin yaptığınız açıklamalar çalışmalar sanki sizden kaynaklanmış gibi bir intiba uyandırılmaya çalışıldı. O tamamen devam eden bir hukuki süreçle ilgilidir. Daha Önce verilmiş bir kararla ilgilidir. Bunu sn. Kaymakamımızın şahsına mal etmeye çalışan bazı arkadaşlar oldu. Net olarak söylüyorum O konu Sn. Kaymakamımızla direk bağlantılı bir konu değildir. Bu tamamen devletin kendi sürecinde işleyen hukuki bir sürecin sonucunda ortaya çıkan bir konudur. Sn. Kaymakamımızın bu konudaki iyi niyetini Samandağ’ın geleceğini düşünen bu konudaki duruşunu takdirle karşılıyorum. Bu memleketin geleceği için ne yapılması gerekiyorsa yapılmaya çalışıldı. Tekrar teşekkür ediyorum. Bundan sonraki Meslek hayatınızda size başarılar diliyorum” dedi.

İsmini yüreklere kazıttı Samandağ’ın tarihine damgasını vurdu…

Hatay Eski Milletvekili ve eski Bakan Fuat Çay, “Samandağ ilçemizin gelmiş geçmiş kaymakamları olmuştur. İçlerinde daha sıra dışı ismini yüreklere kazıtan Samandağın tarihine damgasını vuran ve inanıyorum Türkiye’de de damgasını vuracak olan bir kaymakam vardır, onun adı da Cahit Kaymakamdır. Onun için huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum. Ben yaşadıklarımı gördüklerimi anlatıyorum. Sn. Kaymakamımızın bütün idaresi şeffaftır. Gerçek bir kamu görevlisidir” dedi.

Samandağlılar da bilsin ki, bu yürek bu bedende olduğu sürece Samandağ’ını unutmayacak.

15 Eylül 2014 tarihinde başladığı görevi önceki gün bıraktığını beyan eden Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, “bundan sonraki mesleki hayatıma kendi isteğimle Mülkiye Müfettişi olarak devam edeceğim, Samandağ’ına tayinimin ilk çıktığını duyduğumda açıkçası üzülmüştüm. Gönlümden Marmara bölgesinde akademik çalışma yapabileceğim, iş yükü fazla olmayan bir ilçede çalışmak vardı. Ama gelip Samandağ’da göreve başladıktan sonra, Samandağ İlçesini, Samandağ insanını tanıdıktan sonra iyi ki de buraya gelmişim dedim. Hatta Samandağ mesleki olarak ben de öyle bir iz bıraktı ki, bundan sonra nerede kaymakam olarak görev yaparsam yapayım burada aldığım manevi hazzı alamayacağımı düşündüm. Bundan dolayı başka bir yerde kaymakam olarak çalışmak istemedim. Daha önceden istediğim Mülkiye Müfettişliği görevine, Bakanlığımızın uygun görmesi üzerine atamam yapılmış oldu. Görev yaptığım her yerde bana destek ola, yüreğinin sıcaklığını her zaman yanımda hissettiğim sevgili eşim Nermin’e huzurlarınızda teşekkür ederim.

Görev yaptığımız süre içinde temel yönetim anlayışım, katılımcı, yönetimi ön planda tutan, halka ve değerlerine önem veren, onlarla bütünleşen bir tavır sergilemek oldu. İlk kaymakamlık mesleğine başladığım zaman kendime şiar edindiğim” hiç kimseye haksızlık yapmamak, haksızlık yapanlara karşı da her türlü tedbiri uygulamak” ilkesini harfiyen uyguladım. Bu anlamda, ekmeği devletin malını soymak, içeceği insanların hakkını yemek olan hukuk tanımazlara hiçbir şekilde fırsat vermedim. Bu işleri yapmak için çeşitli gömlekler giyen insanlar beni hiçbir şekilde korkutmadı. Çünkü namuslu insanların, namussuzlardan daha cesaretli olmaları gerektiğine inanırım.

Vatandaşın huzur ve güveni en öncelikli görevimiz oldu. Vatandaşlarımızın huzur içinde yaşaması için kanaat önderleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, siyasetçilerle sürekli istişarelerde bulunduk. Vatandaşlarımızın kalbine dokunmak, devletin sıcaklığını onların yüreklerine yerleştirmek için elimizden gelen her türlü çaba ve gayreti gösterdik. Tekebaşı’nda yaşlı bir teyze ile Arapça konuşmaya çalıştık, Kilisede ülkemizin ve insanlığın barışı için mum yaktık, iftarımızı Hıdırbey’de Musa Ağacının altında açtık, Vakıflı’da Panos amcadan sarı gelin türküsünü dinledik. İlçemizin tüm renklerini bir araya getirdik, bu zenginliği korumak için sürekli her kesimden insanları bir araya getirme arayışı içinde olduk.

Yıllardır hizmete susamış, ihmal edilmiş Samandağ’da kamu hizmetlerinin önünün açılması için her platformda ilçemizin sorunlarını gündeme getirdim. Büyükşehir yasasıyla beraber eskiden çok aktif olarak kullanılan KHGB’nin kapatılmış olmasından dolayı herhangi bir bütçemiz olmamasına rağmen, bazen yerel imkanları kullanarak, bazen de merkezi bütçeden istifade ederek görev yaptığım süre içinde aşağıdaki hizmetlerin yapılmasına vesile oldum;

1.- İlçemize görev yaptığım süre içinde toplam 18 yeni okul kazandırdık. Bunlardan 9 tane yeni okul binasını hizmete açtık, 4 tane okulumuzun inşaatı devam ediyor, 5 okulun da ihalesi yapıldı ve yakında yapımına başlanacak. DBDÖ sayısı hizmete giren yatırımlarla 38’den 27’e indi.

2.- Yıllardır inşaatı devam eden Kültür Merkezinin inşaatını bitirerek hizmete açtık.

3.- Samandağ’ına bir öğretmenevi kazandırdık.

4.- Yeni bir İlçe Müftülüğü binası yaptık.

5.- Vakıftan toplamda 290 tane ev onardık veya yeni ev yapılmasına yardımcı olduk.

6.- Barikan otelini yıkarak, Belediye ile ortak Türbenin etrafında çevre düzenlemesi yaptık.

7.- Harabe durumda olan şehir stadını yeniledik ve zeminini sentetik çim ile kapladık.

8.- Titus Trekking projesi ile, Titus tünelini Hatay’ın ve Türkiye’nin gündemine taşıdık.

9.- Yılan hikayesine dönen çevre yolunun ihale edilmesini sağladık.

10.-Yamaç Paraşütü sporu için Kapısuyunda bir kalkış pisti yapılmasına öncülük ettim, Samandağ Havacılık ve Spor Kulübünü kurduk.

11.- Dalış Turizmini geliştirmek, Kel dağının keşfedilmemiş koylarını insanlara tanıtmak için Derinlerdeki Samandağ Suveydiye, Seleucia projesiyle hem güzel bir kitap bastırmak, hem de sergi açtık.

12.- Yeni Devlet Hastanesinin yapımı için ciddi anlamda uğraştık, en son 7 Ocak 2018 tarihinde hastanenin ihalesi yapıldı ve inşallah yakında yapımına başlanacak.

Görüldüğü üzere neredeyse vatandaşlarımızın hayatını ilgilendiren her hizmet alanına dokunduk, birşeyler yapmaya gayret ettik.

Tabii ki bunları tek başına yapmam mümkün değildi. Öncelikle Samandağ ile ilgili her sorunu kendilerine ilettiğimde bana her türlü desteği veren Hatay Valimiz Ercan TOPACA ile şu anki Valimiz Erdal ATA beyefendilere huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca saydığım işlerin yapılmasında bana destek ve katkı veren eski ve yeni bölge milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, mesai arkadaşlarıma, siyasi parti temsilcilerine, oda başkanlarımıza, hayırsever işadamlarımıza da çok teşekkür ediyorum.

Yapılması için uğraştığımız ama tamamlayamadığımız aşağıdaki işler de tamamlandığında Samandağ çok daha yaşanabilir bir kent olacaktır.

1.Yeni Hükümet Konağı: yeni hükümet konağı için bir proje yaptık,yaklaşık maliyetleri hazır inşallah takas usulüyle yeni binanın yapılması için çalışmalar devam edecek.

2.Çevlik-Arsuz çevre yolu

3.Meydan Balıkçı Barınağı

4.Kıyı Kenar çizgisi kapsamında tapusu iptal edilen yerlerin yıkımı

5.Çevlikteki Turizm Alanı

6.Meslek Yüksek Okulu

7.Süveydiye’nin Çınarları-Kalem Der-

8.Çağlar içinde Samandağ,Süveydiye,Seleucia-Ayhan Kara Vakfı

9.Hıdırbey – Kültür evi

Son olarak şunu ifade etmek istiyorum, yüreğimin her zerresinde Samandağ’dan bir hatıra taşıyarak gidiyorum. Devletimizin hangi kademesinde olursam olayım, Samandağ’ına güzellik katmak için elimden gelen her türlü çaba ve gayreti göstereceğim. Benim, Samandağ’da rahatça kapısını çalabileceğim binlerce dostum, kardeşim var. Samandağlılar da bilsin ki, bu yürek bu bedende olduğu sürece Samandağ’ını unutmayacak.

Samandağ insanının, Samandağ coğrafyasının bende bıraktığı etkiyi sözlerle ifade etmem mümkün değil. Şair değilim ama nacizane Samandağ için yazdığım şiiri okuyarak sizlere arzı veda etmek istiyorum.

SAMANDAĞ

Yüreklerde, insan sevgisi ve merhameti

Asi’nin, Amik Ovasının zengin bereketi

Ülkemizin keşfedilmemiş saklı cenneti

Samandağ! Atatürk’e aşık olanların memleketi.

***

İnsanlar renga renk; Türk, Arap, Ermeni

İnançlar tam bir ahenk; Hristiyan, Alevi Sünni

İbadethaneler yan yana; kilise, türbe, cami

Samandağ! Dünyada kimse bulamaz eşini

***

Gençler çağdaş, Atatürkçü ve girişken

Toprağı her mevsim işlenir, herkes üretken

Meyvenin her türlüsü burda olur en erken

Samandağ! Sarhoş oluyor insan seni okurken

***

Her tarafta tarihin derin izleri

Kepse’de Dor Mabedi karşılar sizleri

Çevlik’te Titüs tüneli, yer altı dehlizleri

Samandağ! Dünyada yok eşi ve benzeri

***

Toprağı altın! Paha biçilmez

Alışveriş dolarla yapılır, başka para geçmez

Her şey evde yapılır; boğma rakı, pekmez

Samandağ! Senin tadına doyum olmaz.

***

Ovaya baktım bir sabah seheri

Maydanoz tarlaları kaplamış her yeri

Dünyaya nam salmış Samandağ biberi

Samandağ! Acın da güzel, tadın da

***

Erkekler; Afrika, Arabistan çöllerinde

İş, aş peşinde yaban ellerinde

Böyle çalışkan insan görmedim yeryüzünde

Samandağ! İnsanın dünyanın her yerinde

***

Hıdır Makamında aranır huzur

Kurbanlar kesilir, dilekler tutulur

Kötü ruhları kovmak için yakılır buhur

Samandağ! Seni ancak yaşayan bulur

***

Cebel-i Seman’da Terki dünya tarikatı

İnsanlar yıllarca aramış bulmuş hakikatı

Yıkmışlar önlerine çıkan her barikatı

Samandağ! Tarihin anlatmakla bitmez

***

 

Hz. Musa, Hızırla içmiş abı hayat suyunu

Hıdırbey’de unutmuş asasını, postunu

Asa çınar olmuş, geçmiş insan boyunu

Samandağ! Toprakların mübarek, hikayelerin bitmez” dedi.

“Devletimizin sıcak ilgisini halkımıza hissettirdiniz”

Kaymakam Dr. Çelik’ten sonra sözü Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı aldı. Kamacı, “Değerli Hemşehrimiz Dr. Cahit ÇELİK Beyefendi.

Samandağ İlçesinde Mülki İdare Amiri olarak göreve başladığınız andan geldiğimiz bu veda gününe kadar İlçemizin gelişmesine, eğitimine, tanıtımına, tarımına, turizmine, ticaretine, tarihi dokusuna, toplumsal barışına samimi duygularınız ile ehemmiyet göstererek olumlu katkılar sağladınız.

Eşitlik ilkesi doğrultusunda insan odaklı hak ve hukuktan taviz vermeyen yönetim anlayışınız ve samimiyetiniz doğrultusunda temsil ettiğiniz Devletimizin sıcak ilgisini halkımıza hissettirdiniz

Yıllardır art niyetli mihrakların verdiği yanlış bilgiler doğrultusunda halkımıza karşı oluşturulan ön yargıların kırılmasına yönelik çabalarınızı çok iyi bilmekteyiz.

Kültürel yapımıza örf, adetlerimize yönelik, hoşgörünüzü ve saygınızı eksik etmediniz.

Irk, din, dil, mezhep ayrımı yapmadan bayramlarımızı kutladınız, cenazelerimize gelerek acılarımızı paylaştınız.

Yaşlılarımıza, kimsesizlere, fakire, fukaraya sıcak alaka göstererek yardımınızı eksik etmediniz İlçemize, çocuklarımıza okul kazandırabilmek uğruna harcadığınız çabalarınız unutulmaz.

İlçemizde görev yaptığınız bu kısa süre dahilinde sizlerin çabaları sonucunda hizmete ve maneviyata dair İlçemizin elde ettiği kazanımların sayısı saymakla bitmez

Sayın Kaymakamım, Değerli Hemşehrim, Değerli Kardeşim sana müteşekkiriz,minnettarız. Yeni görev yerinizin hayırlı olmasını diler. Başarılarınızın devamını dilerim”dedi.

Veda kokteylinin sonunda Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Kalemder, Ziraaat Odası tarafından teşekkür plaketi sunuldu. Kaymakam Dr.Cahit Çelik Samandağ halkıyla tokalaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
369 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

#

İLÇE KAYMAKAMI DR. ÇELİK’İN VEDASI AĞLATTI” için 1 yorum

  1. Bulent arat : diyor ki:

    Samandağa gelmiş şuana kadar en iyi hizmeti sunup insanları ayrıştırmadan yaptığınız faailiyetlerden samandaga kattığınız butun guzelliklerden basta yaptırdığınız okullar olmak uzere bir samandagli olarak ailem adına teşekkür ediyorum hayatınız boyunca üstün başarılarınızın devamını diliyorum.