ÜST REKLAM

logo

reklam

“İLÇE, HİZMET BEKLİYOR”

“125 Bin İnsana Karşı Sorumluluğumuz Var”


Samandağ Belediyesi 2019 Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’ın başkanlığı, meclis üyelerinin katılımıyla geçtiğimiz hafta Cuma günü gerçekleşti. Samandağ Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantı öncesi Belediye’nin personel ve mali durumuyla ilgili bilgi verildi.  Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, toplantıda yeni belediye binası, yıkılan eski Vergi Dairesi ve Samandağ’daki işsizlik sorunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“İlçenin Menfaati Neyi Gerektiriyorsa Onu Yapacağız”

Başkan Eryılmaz meclis gündemi açılışı öncesi yaptığı konuşmada; “seçim bildirgemizde şeffaf bir yönetim sözü verdik ve bunun gereğini yerine getiriyoruz, bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. Herkes bu belediyenin bütün gelirlerini ve giderlerini bilecek. Bir önceki yönetim tarafından 2014 ve 2018 yılının sonu itibarı ile yapılan bütün toplu konut ve gayrimenkul satışları ile ilgili arkadaşlar ayrıntılı bilgi verdi. Belediyenin elde ettiği gelirleri de arkadaşlarımız ifade etti ama biz belediyeyi teslim aldığımızda bütçede 17 bin TL para vardı ve 69 milyon borç görünüyordu. Bu süre içerisinde personelimizin yaklaşık 1 buçuk milyonu bulan gideri var ve geçen ay personellerimizin maaşlarını eksiksiz olarak ödedik. Tabi bizi şu anda zorlayan en önemli sorunlardan biri de bizim piyasaya yaklaşık olarak 10 milyon TL borcumuz var. Yapılandırılmış olan borçlar bir şekilde takside bağlanmış, düzenli olarak ödeniyor, hatta bize iller bankasından gelen para üzerinden kesinti yapılıyor ama piyasaya olan borç noktasında bir sıkıntı var. Yaklaşık olarak 10 milyon TL borç var ve biz özellikle yüksek miktardaki belediye alacaklılarının, özellikle bazı şirketlerin durumu ile ilgili bir hassasiyetimiz var. Bununla ilgili incelememiz devam ediyor. Biz en başından bunu söyledik;İlçenin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Bu yaptığımız incelemeler neticesinde eğer kanuna – mevzuata aykırı herhangi bir durum tespit edilirse bunun gereği neyse yapılacaktır. Eğer bunun için soruşturma açılması gerekiyorsa soruşturma açılacak, bunun için müfettiş getirilmesi gerekiyorsa müfettiş getirilecek. Bununla ilgili incelemeler devam ediyor” dedi.

“6 milyon kredi 3 milyon faiz”

Yeni Belediye Binasının ve otopark alanının olduğu kısımla yıkılan Vergi Dairesi durumu ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Eryılmaz; “Belediye binası ile ilgili 6 milyona yakın bir kredi uygulanmış ve bu kredinin karşılığında da 3 milyon TL faiz ödüyoruz. Dünyada böyle bir faiz oranı yok ama maalesef bu şu anda bizi zorlayan borç kalemlerinden biri. 6 milyon kredi 3 milyon faiz ve şu anda belediye binası kaba inşaat olarak tamamlanmış durumda. Bu ihaleye çıkıldığı zaman anahtar teslimi olarak belirlenen rakam 12 milyon TL civarında. Yani en azından yaklaşık 8 – 9 milyon daha para gerekiyor gibi görünüyor. O da ayrı bir sıkıntı olarak önümüzde duruyor. Bununla ilgili oraya taşınıp taşınmamayla ilgili sorular var. Biz Büyükşehir Belediyesi ile görüştük. Büyükşehir Belediyesinin Hatsu ve Büyükşehir Belediyesine bağlı bazı birimlerinin oraya taşınması ve onlara yer tahsis edilmesi karşılığında belediye binasının Büyükşehir tarafından tamamlanması konusunda bir talebimiz oldu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu talebimiz değerlendiriliyor. Çarşı Merkezi ile ilgili de Büyükşehir Belediyesine bir önerimiz oldu. Yıkılan Vergi Dairesinin yeriyle ilgili olarak orada özel bir mülkiyet var. Vatandaşlarımızın da otopark alanının olduğu kısımla yıkılan Vergi Dairesi alanının birleştirilip bir park alanı oluşturulması konusunda bir talepleri, bir beklentileri var. Orada özel mülkiyeti olan vatandaşlarımızı da mağdur etmeden bu soruna çözüm bulmak istiyoruz. Bunu da Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş ile konuştuk. Eğer vergi dairesinde özel mülkü olan vatandaşlarımızın kamulaştırma bedelini öderseniz biz size bunu tahsis etmeye hazırız dedik. Şu an Otoparkın olduğu alan da daha önce otopark için Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmişti. Her ikisini birleştirip burada güzel bir park oluşturmak istiyoruz. Tabi oradaki özel mülk sahiplerini mağdur etmeden bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesinin buradaki mülkiyet değerinin yüksek olmasından kaynaklı bir çekinceleri var. Ama biz ısrarcıyız, bu konuda çözüm üretmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi. 

“Yaraları sarmaya çalışıyoruz…”

Mahallerin yağışlardan ciddi anlamda zarar gördüğünü ve hala yaraları sarmaya çalıştıklarını belirten Başkan Eryılmaz; “bir aylık süre içerisinde tebrikleri kabul ederken ilçenin önemli sıkıntılarına da çözüm bulmaya çalışıyoruz. Hala o yaraları sarmaya çalışıyoruz. Özellikle eski belde belediye olan mahallelerimizin aşırı yağışlardan etkilendiğini görüyoruz. Yolların çoğu kapanmış durumda, bazı köprüler çöktü. Yaraları önemli oranda sardık. Hatsu ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile birlikte geçen hafta sonu gittik, yerinde incelemelerde bulunduk, tespitlerimizi yaptık. Bu sorunların bir daha yaşanmaması konusunda kalıcı tedbirler ve çözümler konusunda ne yapılması gerekiyorsa o adımları atmaya başladık. Tabi bunlar daha çok Büyükşehir Belediyesi ve Hatsu’nun çözmesi gereken sorunlar ama biz vatandaşlarımızın acil sorunlarını çözmek için çok ciddi çalışmalar yaptık ve bunların önemli bir bölümünü çözdük” dedi.

“İşsiz Arkadaşlarımıza Yardımcı Olmaya Çalışacağız”

İlçemizde ciddi anlamda sorun teşkil eden işsizlik sorununu gündeme taşıyan Eryılmaz konu üzerine çalışmalar başlattığının altını çizdi. Başkan Eryılmaz; “1 aylık süre içerisinde tebrikleri kabul ederken karşılaştığımız en önemli sıkıntı iş talebi ile ilgili sıkıntı, çok ciddi anlamda bir işsizlik sorunu var. Her evde en azından bir – iki tane üniversite mezunu kardeşimiz var ve bu kardeşlerimizin gerçekten işe ihtiyacı var, iş talep ediyor. Bununla ilgili iki arkadaşımızı görevlendirdim, bu başvurular dosyalanıyor. Süreç içerisinde bu arkadaşlarımıza yapacağımız yatırımlar ve diğer kurumlarla yapacağımız istişareler sonucunda bu arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız. Ama Samandağ halkını da bunu bilmesini istiyorum. Bu kadar işsizliğin olduğu bir ortamda bizim belediye olarak bu soruna tek başımıza çözüm üretme şansımız özellikle kısa vadede mümkün görünmüyor. Herkes haklı olarak belediyeye girmek, orada çalışmak istiyor ama zaten belediyedeki personel durumu ortada. 345 tane personelimiz var ve dolayısıyla kadro bayağı şişmiş durumda. Beklentisi olan çok vatandaşımız var. Elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi.

Deniz ve Çevlik’te özellikle seyyar satıcılarla ilgili şikayetlere değinen Eryılmaz; “Deniz ve Çevlik’te önemli sıkıntılarımız var. Özellikle seyyar satıcılarla ilgili çok şikayetler geldi. Bizler de onları mağdur etmek istemiyoruz ama Samandağ’ın bir Turizm belediyesi olmasını istiyorsak bunun gereğini yerine getirmemiz lazım.  Bununla ilgili bir çalışma başlattık. Hem Denizde hem de Çevlik’te bazı alanları belirledik. Orayla ilgili Sayın Kaymakamımız ile birlikte temizlik kampanyası kapsamında Çevlik’e gittik, incelemelerde bulunduk, yetkililerle görüştük. Nerede ne yapmamız gerektiği ile ilgili tespitlerimizi yaptık. Bunun tahsisi konusunda bir çalışma başlattık, bununla ilgili proje hazırlıyoruz. İlerleyen süreçte bunu ayrıntılı bir şekilde dile getireceğiz” dedi.

“Emek Ve Emekçiye Karşı Olan Bir Hassasiyetimiz Var”

İşçilerin ekmeğiyle oynama gibi bir niyeti olmadığını ifade eden Eryılmaz çıkan dedikodular üzerine; “sorumluluk makamını işgal eden biziz, Samandağ halkına karşı, 125 bin insana karşı bizim sorumluluğumuz var. Kimsenin ekmeği ile oynama gibi bir niyetimiz yok. Bizim en az diğer arkadaşlar kadar emek ve emekçiye karşı olan bir hassasiyetimiz var. Belirtmek isterim ki 6 tane güvenlik elemanını, 3 tane bekçiyi belediyeyi korumak üzere görevlendirmenin ilçenin menfaatine uygun olmadığını düşünüyorum.  3 arkadaşımızı ihtiyacımız olan başka birime kaydırmayı teklif ettim. Bu 3 kişiyi de biz seçmeyelim diye dedik ki kendi aranızda bir kura çekimi yapın, 3 arkadaşımız burada kalsın, 3 arkadaşımızı da bizim ihtiyaç duyduğumuz diğer birimlere aktaralım. Kendi aralarında bir kura çektiler. Sıkıntı şu ki güvenlik elemanını eğer sözleşmede güvenlik elemanı olarak belediyeye almışsanız başka bir birimde çalıştıramıyorsunuz.  Bizde bu durum üzerine güvenlik elemanlarının tamamının güvenlikten alınmasına kanaat getirdik. Bu elemanlarımızı oradan alıyoruz, Samandağ Belediyesi A.Ş kuruluyor, şirket üzerinden tekrar belediyeye işçi olarak alarak ihtiyaç duyulan birimlerde de o arkadaşlarımızı istihdam edeceğiz. Dolayısıyla bizim burada işçi çıkarma, işçilerimizin ekmeğiyle oynama gibi bir niyetimiz yok. Ama hantal bir yapımız var, bu ciddi bir sıkıntı. Dışarısı iş ve hizmet bekliyor. Dolayısıyla belediyenin daha aktif, daha hizmet üreten bir noktaya getirilmesi konusunda bir takım tasarruflarda bulunmamız lazım. Çalışmayacak, çalışamayan, üretemeyen arkadaşlarımız ile ilgili tabi ki değerlendirmelerimizi yapacağız” dedi.

Zeytunlu Mahallesi’nde yaptırılan konutlar incelenecek…

Gündem maddelerine ek olarak meclise 3 adet önerge sunuldu. Meclis gündeminden önce sunulan önergeler okundu. Belediye Başkanı Avukat Refik Eryılmaz’ın sunduğu önerge; Zeytunlu Mahallesi’nde yaptırılan konutların incelenmesi, eksikliklerinin tamamlanıp tamamlanmadığı ve yükleniciye tapu devrinin incelenmesi konusunda 4 kişilik komisyon oluşturulmasının gündeme alınıp alınmaması durumu oylamaya sunuldu.

Oy çokluğuna karşılık DSP’li Meclis Üyelerinin 3 Ret bir Çekimser oyu kullanması üzerine konuşan Başkan Eryılmaz; “özelikle DSP ‘den meclis üyesi seçilen arkadaşlarımız bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Belediye’ye sözleşme gereği 31 daire bize devredilmiş. Mütahit firma diyor ki biz sözleşme gereği sorumluluğumuzu yerine getirdik. Siz bunları satmışsınız bu durum bizi ilgilendirmez. Şimdi mütahite verilmesi gereken daireler önümüzde. Dolayısıyla mütahit firmaya diyoruz ki biz bu sürecin dışındaydık. Bu anlamda bunların devredilmesi noktasında herhangi bir sorun var mı yok mu onu tespit etmek için bir komisyon oluşturulsun hemen incelesinler ve bize ışık olsunlar. Bizde ona göre davranalım.  Biz sizden de komisyona üye istiyoruz” derken DSP Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Taylan Nural; “Konuyla ilgili olarak muhataplardan bir tanesi Belediye yönetimidir. Belediye İmar işleridir. Ayrı bir komisyon kurulmasına gerek yok” dedi.

Tekrar konuşan Samandağ Belediye Başkanı Av. Eryılmaz, “biz öneride bulunduk. Kamuoyunu bilgilendirme noktasında. Bu konuda bir komisyon kurarak bir inceleme gerçekleştireceğiz. Biz teklifimizi sunduk. Komisyona girmek isteyen arkadaşlara kapımız açık” dedi.

Oylamaya sunulan önerge sonrasında Ali Berrak, Taylan Nural, Selman Kahiloğulları, Ali Ercan Özen oy birliği ile komisyonu oluşturan isimler olarak kabul edildiler.

Meclise ikinci olarak Samandağ DSP Meclis Üyeleri tarafından sunulmak istenen ‘İlçe sınırlarında hali hazırda uygulanmakta olan trafik akış güzergâhının aksayan noktaları ile ilgili çözüm üretmek adına kanun bileşenleri ile istişare edilme konusu’ Cumhuriyet Halk Partisi Samandağ İlçe Başkanı Avukat Turgay Abacı’nın Ulaşım daire Başkanlığı, Belediye yönetimi ile toplantı organize ettiği bir toplantı olduğu belirtilerek DSP’li Meclis üyeleri de toplantıya davet edildi.

Pazartesi Günü gerçekleşmesi beklenen toplantının daveti Saat 17.30 oldu.

Meclis gündemine ek olarak sunulan 3.önerge Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve katkı sunabilecek yetkin gönüllülerden oluşan “ Strateji Geliştirme ve Planlama Komisyonu” kurularak komisyonun 5 kişiden oluşması ve komisyon üyeliğine Sinem Kayıkçı, Volkan Sağaltıcı, Pelin Ray, Atiye Sönmez Erdoğdu ve Cem Tamimi oy birliği ile seçildi.

Meclis gündeminde; Bir önceki meclis toplantısı tutanak özeti görüşülüp oy birliği ile kabul edildi. 2018 Mali Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesabı görüşülüp DSP Meclis Üyelerinin 3 ret 1 çekimser oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Belediyede ihtiyaç duyulan GİH sınıfından 1. Dereceden 1 adet Arşiv Müdürlüğü İle 1 adet 1.inci dereceden Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün ihdas edilmesi; 4 derecelik Strateji Geliştirme Müdürlüğünün 1. Dereceye yükseltilmesi ve Norm Kadro standartları cetvelinde A.H (Avukatlık Hizmetleri) sınıfından 3 adet avukat kadrosu ihdas edileceği belirtilmiş olup sehven 4 adet avukat kadrosu ihdas edilmiştir. Sehven fazla ihdas edilen 1 adet 7 derecelik kadronun iptal edilmesi hususu DSP Meclis Üyelerinin 3 ret 1 çekimser oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. 5393 sayılı Belediye Kanununun 3’üncü fıkrası gereğince 1 adet tam zamanlı sözleşmeli avukat, 2 adet sözleşmeli mimar, 1 adet mühendis, 1 adet şehir plancısı, 2 adet teknisyen, 2 adet sözleşmeli tekniker, 1 adet grafiker, 1 adet sözleşmeli programcının kadro karşılığı çalıştırılması ve ücretlerinin Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 10.01.2019 tarih ve 148 sayılı genelgesine göre net aylık tutarı taban aylık üzerinden ücret ödenmesi DSP Meclis Üyelerinin 4 ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Amatör spor kulüplerine yardım yönetmeliğinin 10. Maddesinde değişiklik yapılması görüşülüp DSP Meclis Üyelerinin 4 ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.  İç Anadolu Belediyeler Birliği Asli Üyeliğine Hikmet Suadiye, Hasan Yılmaz ve Ayhan Boğday, Yedek üyeliğe, Esen Dibek, Songül Doğru ve Mahmut Rıdvanoğulları oy birliği ile kabul edildi. Uyuşturucu ile Mücadele Komisyon üyeliğine Kemal Esmer, İlyas Nasraoğlu, Cem Tamimi, Nesim Özgün ve Sinem Kayıkçı oy birliği ile seçildi. 1163 sayılı Kooperatifler kanununun 9. Maddesine istinaden Samandağ ilçesinde kurulacak olan Yaş sebze meyve ve Pazarlama Kooperatifine belediyemizin ortak olması ve işlemleri yürütmek üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu oy birliği ile kabul edildi.  1163 sayılı Kooperatifler kanununun 9. Maddesine istinaden Samandağ ilçesinde kurulacak olan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifine belediyenin ortak olması ve işlemleri yürütmek üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu oy birliği ile kabul edildi. 

DSP Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Taylan Nural; “8, 9 ve 10. Maddede geçen kurulacak kooperatiflerle ilgili olarak biz hepimiz halkın menfaatine olan bütün hizmetlerin yanındayız.  Ancak şöyle bir durum var. Bu konu Belediye yönetimine değil,kurulacak bir komisyonu meşgul etsin isteriz” dedi.

Belediye Başkanı Eryılmaz ise konu üzerine; “Biz bu kooperatiflerin ortaklarından biriyiz sadece. Belediye adına ortaklık belgelerini imzalayacağız. Yoksa kooperatiflerin denetimlerini komisyona üye olan arkadaşlar gerçekleştirecek. Lütfen bize bu kadar şüpheci yaklaşmayın” ifadelerine yer verildi. 1163 sayılı Kooperatifler kanununun 9. Maddesine istinaden Samandağ ilçesinde kurulacak olan Turizm Geliştirme Kooperatifine belediyemizin ortak olması ve işlemleri yürütmek üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi hususu oy birliği ile kabul edildi.   İmar Planı Tadilat dosyası görüşülüp oy birliği ile İmar Komisyonuna havale edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Belediye meclisinin Haziran ayında yapacağı olağan meclis toplantısının tarihi 14.06.2019 Cuma günü saat 10.00’da Belediye Hizmet Binası Toplantı Salonunda yapılması oy birliği ile kabul edildi. 

Toplantı sonunda DSP Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Sinem Kayıkçı Karaali; “bir belediyenin aynı zamanda toplumsal huzuru sağlama gibi de bir görevi vardır. Biz meclis çalışmalarına başladığımız günden itibaren sürekli olarak bir şeyde vurgu yapıyoruz. Biz muhalefeti Samandağ’da alacağınız güzel kararlar üzerinde yapacak insanlar değiliz. Bize şüpheci yaklaşmayın dediniz. Öyle bir durum kesinlikle söz konusu değil. Şüpheci yaklaştığımız şöyle bir nokta var. Gerçekten belediye bileşeni olarak ortak hareket edeceksek daha önceden bazı şeylerden önceden haberdar olmamız gerekiyor. Toplumsal huzuru sağlamak istiyorsak gerçekten birlik olmamız gerekiyor. İşçi çıkarma konusunda konuşmanın başında bir açıklama yaptınız. Bu konuda şüpheci yaklaşmalarının nedeni iletişim kopukluğu olarak görüyorum. Sanırım yapınızla ilgili bir durumdan da kaynaklanıyor. Toplumla aranızda daha güçlü bir bağ olmalı. Halkla aranızda bir mesafe olduğu gibi bir düşünce var dışarıda” dedi.

Başkan Eryılmaz Meclis Üyesi Kayıkçı’ya cevaben “O sizin değerlendirmeniz olabilir ancak siz halk adına bu şekilde ifade edemezsiniz. Bu tartışmaya girmenin bir anlamı yok. Benim şahsımı sizin tartışma gibi bir yetkiniz yok. Benim halkla iletişim kurup kuramadığıma halkımız karar verecek. Burası bu konunun konuşulacağı bir yer değil. Böyle bir şey söylemeniz doğru değil” dedi.

Konu üzerine Meclis Üyesi Kayıkçı; “Sözlerimi bitirmeme izin vermediğiniz için beni yanlış anladınız. Benim söylemek istediğim, dışarıda böyle bir algı var. Ben size bir eleştiri yapmadım. Bu algının nasıl kırılacağını da ilerdeki faaliyetleriniz gösterecek. Siz bize her toplantıda bize şüpheci yaklaşmayın gibi bir tavırla yaklaşırsanız iyi bir iletişim sağlayamayız. Siz beni yanlış anladınız. Ben size yapılan yanlış algının bize de yapıldığını ifade etmek istedim. Yanlış algının ortadan kaldırılabilmesi için birbirimize karşı olan yanlış algıları kaldırmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Sözlerini bitiren Kayıkçı’ya hitap eden Samandağ belediye Başkanı Av. Eryılmaz, ‘Refik Eryılmaz siyasi sürece yeni girmedi. Halkın beni tanıdığına inanıyorum. Böyle bir algının olmadığı kanaatindeyim. Teşekkür ederim’ dedi.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Aslı Sağaltıcı         

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?