ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Şubat 2017

İKİ KADIN, İKİ YAŞAM ANLAYIŞI!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

Evgin Dağ

 

Kadınlar bana göre bundan sonra ikiye ayrılır.

Suriye’de ölüm kültürüne karşı yaşam kültürünü savunan kadınlar ve Türkiye’de evlilik programları ile diziye endeksli yaşayan savaşsever kadınlar…

*    *    *    *

Ölüm kültürüne karşı yaşam kültürünü savunan kadınlar; tarlada, evde, fabrikada, savaşın en zor koşullarında, cephenin en kızıl kıyametinde… Onlar her yerdeler; çünkü orada hayatın kendisidir bu kadınlar!

Onlar, binlerce yıldır ve özellikle altı yıldır başta Amerikan emperyalizmi olmak üzere küresel emperyalizmin saldırısına maruz kalan bir ülkenin, Suriye’nin her karış toprağında varlar.

*    *    *    *

Oğulları, torunları, eşleri… Cephede düşerken, beş çocuğu birden şehit düşerken, kızları gözlerinin önünde barbar çeteler tarafından tecavüze uğrarken bile bir kerre de olsa diz çöküp pes etmedi bu kadınlar; çünkü onlar, Roma İmparatorluğuna boyun eğmeyerek, binlerce yıl öncesinde kadim uygarlığın topraklarında direniş ateşini yükselten Kraliçe Zennubya’nın, Osmanlı’nın zulmünü yer ile yeksan ederek direniş meşalesini taşıyan Fatıma’ların torunları, Fransız emperyalizminin sömürgeciliğine karşı direnen Şeyh Salih El-Ali’lerin, İbrahim Hanano’ların, Sultan Paşa El-Atraş’ların kızlarıydı.

*    *    *    *

Ve Savaşsever kadınlar

Savaşı bilgisayar oyunu zannederek savaş çığırtkanlığı yapan kadınlar az sayıda değiller elbette.

Popüler kültürün, kapitalizmin, esrarın bataklığında çırpınıp beyin ishali yaşayarak evlilik programlarına; kültürel ve ahlaki erozyona sebep olan dizilere endeksli yaşayan bu kadınlar, milyonlarca insanın hayatına malolan, milyonlarca insanı yerinden yurdundan eden savaşı bilgisayar oyunu sanarak Türkiye’nin Suriye ile savaşması için can atıyorlar.

Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi kadına değer vermeyen, kadını cinsel bir obje gibi gören, dövülecek bir eşya gibi kabul eden ülkelerdeki kadınların yaşadıkları mağduriyetleri görmezden gelerek kafalarını evlilik ve dizi programlarına gömüp ülkemizin ve bölgemizin sürüklendiği uçuruma ”dur” veya en azından ”ne oluyor” demiyorlar.

*    *    *    *

Bir erkek olarak kafasını dizilere ve evlilik programlarına gömen kadınlara tavsiyemdir; tarihler boyunca, Roma İmparatorluğundan bu yana bütün işgalci güçlere karşı direnerek onları tarihin karanlık dehlizlerine gönderen Suriyeli kadınların hikayelerine baksınlar.

İçine saplandıkları popüler kültür bataklığının burunlarına kadar geldiğini, tamamen gömülmek üzere olduklarını ve en önemlisi de yaşam anlayışlarının ne kadar çürüdüğünü görecekler.

*    *    *    *

Bu yazım, kadına bir hakaret olarak algılanmasın; ”kadın hayatın kendisidir” hakikatini savunan bir erkek olarak popüler kültürün bataklığına saplanan kadınların yanıbaşımızda yaşanan ve binlerce kadının eşini, çocuğunu, kardeşinin kaybettiren, tecavüze uğrattıran kirli savaşı görmelerini istediğim için yazmak istedim. Sağlıcakla kalın!

 

Share
744 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...
 • BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi. Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylec...
 • AYŞE BİNT EBU BEKR!

  14 Ekim 2019 Eğitim, Köşe Yazıları, Yerel

  Çok rol model bir isim vardır: Üstün meziyetler vs, ne derler? -Müminlerin annesi! Bir sürü hadis vs. Fakat... Nedense seçme hadislerdir bunlar! İşlerine geleni anlatırlar... Ben mesela anlatılmayan tarihi gerçekleri hatırlatayım: Neden mesela Hz. Fatıma’nın elinden alınan Fedek Hurmalığına karşın kendisine Bahreyn ve Basrada topraklar verildiğini? Neden mesela Halife Osman döneminde Kufelilere mektup yazdığını, onları yüreklendirdiğini ve sonrasında inkar ettiğini? Neden mesela olaylar sırasında – Umreye gidiyorum- d...