ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Şubat 2017

İKİ KADIN, İKİ YAŞAM ANLAYIŞI!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

Evgin Dağ

 

Kadınlar bana göre bundan sonra ikiye ayrılır.

Suriye’de ölüm kültürüne karşı yaşam kültürünü savunan kadınlar ve Türkiye’de evlilik programları ile diziye endeksli yaşayan savaşsever kadınlar…

*    *    *    *

Ölüm kültürüne karşı yaşam kültürünü savunan kadınlar; tarlada, evde, fabrikada, savaşın en zor koşullarında, cephenin en kızıl kıyametinde… Onlar her yerdeler; çünkü orada hayatın kendisidir bu kadınlar!

Onlar, binlerce yıldır ve özellikle altı yıldır başta Amerikan emperyalizmi olmak üzere küresel emperyalizmin saldırısına maruz kalan bir ülkenin, Suriye’nin her karış toprağında varlar.

*    *    *    *

Oğulları, torunları, eşleri… Cephede düşerken, beş çocuğu birden şehit düşerken, kızları gözlerinin önünde barbar çeteler tarafından tecavüze uğrarken bile bir kerre de olsa diz çöküp pes etmedi bu kadınlar; çünkü onlar, Roma İmparatorluğuna boyun eğmeyerek, binlerce yıl öncesinde kadim uygarlığın topraklarında direniş ateşini yükselten Kraliçe Zennubya’nın, Osmanlı’nın zulmünü yer ile yeksan ederek direniş meşalesini taşıyan Fatıma’ların torunları, Fransız emperyalizminin sömürgeciliğine karşı direnen Şeyh Salih El-Ali’lerin, İbrahim Hanano’ların, Sultan Paşa El-Atraş’ların kızlarıydı.

*    *    *    *

Ve Savaşsever kadınlar

Savaşı bilgisayar oyunu zannederek savaş çığırtkanlığı yapan kadınlar az sayıda değiller elbette.

Popüler kültürün, kapitalizmin, esrarın bataklığında çırpınıp beyin ishali yaşayarak evlilik programlarına; kültürel ve ahlaki erozyona sebep olan dizilere endeksli yaşayan bu kadınlar, milyonlarca insanın hayatına malolan, milyonlarca insanı yerinden yurdundan eden savaşı bilgisayar oyunu sanarak Türkiye’nin Suriye ile savaşması için can atıyorlar.

Katar, Ürdün ve Suudi Arabistan gibi kadına değer vermeyen, kadını cinsel bir obje gibi gören, dövülecek bir eşya gibi kabul eden ülkelerdeki kadınların yaşadıkları mağduriyetleri görmezden gelerek kafalarını evlilik ve dizi programlarına gömüp ülkemizin ve bölgemizin sürüklendiği uçuruma ”dur” veya en azından ”ne oluyor” demiyorlar.

*    *    *    *

Bir erkek olarak kafasını dizilere ve evlilik programlarına gömen kadınlara tavsiyemdir; tarihler boyunca, Roma İmparatorluğundan bu yana bütün işgalci güçlere karşı direnerek onları tarihin karanlık dehlizlerine gönderen Suriyeli kadınların hikayelerine baksınlar.

İçine saplandıkları popüler kültür bataklığının burunlarına kadar geldiğini, tamamen gömülmek üzere olduklarını ve en önemlisi de yaşam anlayışlarının ne kadar çürüdüğünü görecekler.

*    *    *    *

Bu yazım, kadına bir hakaret olarak algılanmasın; ”kadın hayatın kendisidir” hakikatini savunan bir erkek olarak popüler kültürün bataklığına saplanan kadınların yanıbaşımızda yaşanan ve binlerce kadının eşini, çocuğunu, kardeşinin kaybettiren, tecavüze uğrattıran kirli savaşı görmelerini istediğim için yazmak istedim. Sağlıcakla kalın!

 

Share
699 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...