ÜST REKLAM

logo

reklam
03 Şubat 2017

“İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Hatay Valiliği, ilimiz genelinde yerel gazeteler ve ulusal basına yansıyan kıyı kenar çizgisi tapu iptalleri ile ilgili yayınlanan Şehit Burhan Sezer Rencüzoğulları’ın ailesine ait tapunun, yanlış çizilen kıyı kenar çizgisi nedeniyle iptal edildiği haberi üzerine açıklamada bulundu. Hatay Valiliği konu ile ilgili açıklamasında “Rencüzoğulları ailesine ait tapunun, yanlış çizilen kıyı kenar çizgisi nedeniyle iptal edildiği iddia edilmektedir. 

htyvlogo

Konu ile ilgili yapılan incelemeler neticesinde:

1- İlimiz Samandağ İlçesi kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan toplam 227 parsel ile ilgili olarak 1992 yılından itibaren tapu iptal davaları açılmıştır. Bu davalardan 112 tanesi sonuçlanmış ve Hazine lehine karar verilmiştir.

2- 4 adet taşınmazın tapusu kısmen iptal edilmiş, 3 adet taşınmaz ile ilgili vatandaş lehine karar verilmiş, geriye kalan 110 adet parselin davaları ise devam etmektedir.

3- Yapılan tapu iptalleri nedeniyle şu ana kadar 34.700.000TL vatandaşlarımıza tazminat olarak ödenmiştir.

4- Habere konu Samandağ İlçesi Çiğdede Mevkiinde bulunan 1199 numaralı parsel, 578 metrekare olup, üzerinde 9 bağımsız bölüm ve 1 dükkândan oluşan yapı stoku mevcuttur.

5- Bu taşınmazın tapusu, yerel mahkemenin 2014 yılında verdiği karar ile iptal edilmiş; tapu iptal kararı, 2015 yılında Yargıtay tarafından da onanmıştır.

6- Ancak Rencüzoğulları ailesinin Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Başkanlığına yapmış olduğu “Karar Düzeltim Talebi” nedeni ile açtığı dava halen sonuçlanmamıştır.

7- Yargı süreci devam eden söz konusu parsel üzerindeki yapılar için alınmış bir yıkım kararı olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” dendi.

Haber- Foto:Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
540 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?