ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Ocak 2017

HZ.HIDIR, KİMDİR?

 

 

hızır

HIDIRELLEZ NEDEN KUTLANIR?

Yerelde Samandağ halkının genelde bütün Arap Alevi toplumumuzun büyük değerlerinden olan Hz.Hıdır, tarihte olduğu gibi bugün de ismi gibi halkımızın ufkuna, bilincine, geleceğine, kültürel değerlerine yeşil bir umut serpmeye devam ediyor.

Hz.Hıdır kimdir, Hıdırıellez ismi nereden gelir? sorularını araştırdık. Bu iki soruyu yönelttiğimiz Arap Alevi Kanaat Önderlerinden Şeyh Süleyman Okur, şu cevapları verdi; Hz.Hıdır’ın Asıl adı: Têlye ibin Melken ibin 3abir ibin Irfahşed ibin Sem ibin Nuh. Yani Hz. Nuh’un soyundandır.

Lakapları: Ebul abbas, El Alim, Abdussalih, Ebu Muhammed.

Neden Hıdır ismi verilmiştir?

Kendisi kurak bir arazide bulundumu canlanır, kuru bir ağaca yaslandı mı yeşerirdi.

Hz. Hıdır(Aleyhisselâm) 4 ölümsüz Nebi’den birisidir. Bunların ikisi gökte, diğer ikisi yeryüzündedir. Gökte olanlar; Hz.İsa ve Hz.İdris yerde olanlar ise; Hıdır(A.s) ve İlyas’tır(A.s)

Hz.Hıdır deniz, Hz.İlyas ise karadan sorumludur. Bölgemizde yaşayan insanların, Hıdırellez kutlamalarında, deniz kıyısında dualar etmeleri bundan kaynaklıdır. Görüldüğü gibi “Hıdırilyas” anlamı taşıyan “Hıdırellez” iki ismin birleşme sembolüdür.

Hz. İmam Hasan Askeri’ye isnat edilen bir rivayette, İmam şöyle buyurur; O Hıdır ki; tıpkı İmam Mehdi (A.f) gibi hayydır. O mü’min kulların niyazında, isteğinde var olan, ve onların duasının kabulü için amin diyendir.

İlahi ya Rab! Hıdır ve Mehdi’nin (A.s) hürmeti adına, bütün fitnelerden ve belalardan bizleri koru, hayırlı işler için bizleri muvaffak eyle.”

 Haber:Ali doğru-Foto:Haber merkezi

 

Share
3136 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?