ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Mart 2017

Hüsamettin Kazan TARİHTEN BİR  SES; AKLINI SAKİNLEŞTİR…


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 

 

‘’YAVAŞLA…! Aklını sakinleştir; kalbini dinlendir. Zamanın sonsuzluğunu gör,  ‘’telaşlı hızını’’ dengele. Günün karmaşasının dışında, sonsuza kadar yaşayan tepelerin ‘’sükûnetini’’ gör.
Sinirlerindeki ve kaslarındaki ‘’gerginliği’’, belleğinde yaşayan akarsuların melodisiyle ‘’gevşet’’. Uykunun iyileştirici gücü ile güç topla. Anı yaşayabilme sanatını geliştir; bir çiçeğe bakmak için yavaşla,  bir kitaptan birkaç satır oku,  derin düşüncelere ve hülyalara dal.
Her gün; ‘’kaplumbağa ve tavşanın masalını’’ hatırla. Hatırla ki,  ‘’kararlı adımlar’’ atasın. ‘’Kararlı olmak’’; ’’ hızlı olmaktan’’ daha iyidir. Meşe ağacının güçlü ve büyük olmasının nedeninin; köklerini toprağın derinlerine salmasında; yavaş ve iyi büyümesine bağlı olduğunu bil.
Beni yavaşlat Tanrım ve köklerimi, ‘’yaşam toprağının kalıcı değerlerine’’ doğru göndermeme yardım et.
Yardim et ki, ‘’kaderimin yıldızlarına doğru’’  daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim.

…………’’
Yukarıda yazılanlar Anadolu’da kurulan ilk medeniyet olan Hititlere ait. Günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce tarih sahnesine çıkan Hititler yüksek bir uygarlığa sahipti.

Yazıda, ‘’insanın doğasına’’ uygun olan özelliklere göre yaşamak nasihat edilmekte ve bunun için dua edilmekte.

Tarihin her safhasında insan doğasının tahrip edildiğini görüyoruz. Günümüzde de hayat ritmi, insan doğasına uygun değil.

DOĞAL DENGEMİZ nasıl bozulmasın?  Ülkemizde ve dünyamızda kısa zaman içinde olanlar;  insanları telaşa, kaygıya ve korkuya sürüklüyor.  Aslında dünyada olan hiçbir olay kısa sürede olmaz. Mutlaka aşama aşama gerçekleşir. Gözden kaçan bu durumdan dolayı olayların kısa sürede gerçekleştiği hissi oluşur. Ve telaşla bir şeyler yapmak istenir ki; telaşla yapılan işlerin çoğu da beyhude bir çabanın ötesine gitmez.

Bu nedenle dünyamız ‘’dün ekilenlerin’’ ; ‘’ bugün meyvesini’’ alıyor. Zamanımız mahsulünden memnun değilsek: (ki değiliz) üzülmek, acele etmek, karamsar olmak ne işe yarar… Hiçbir işe yaramaz. Ne yapmalıyız?  Tarihten dersler alıp, bu gün ekelim ki; geleceğe umutla bakalım.

‘’Bugün’’; hem dünün ‘’mahsulünü alma’’;  hem de gelecek için ‘’ekim’’ zamanıdır.

Ne ekelim? Kardeşlik ekelim. Mezhepçiliği, ırkçılığı, etnik ayrımları…, geçmişte ekenler; istediklerini almadılar. Alamayacaklar.  Çünkü bu toprakların doğal bitki örtüsü; kardeşliktir.

Ne ekelim? Saygı ekelim, sevgi ekelim, dayanışma ekelim. Kadını; erkeğiyle mücadele ettiren, genci ile yaşlısı arasında mesafeler olmasını isteyenler de amacına ulaşamayacaklar. Çünkü bu topraklarda kendiliğinden, doğal olarak;  sevgi, saygı, dayanışma yetişti. Yetişiyor. Yetişecek.

Aslında coğrafyamızda bu değerlerin ekilmesine de gerek yok. Zaten kendiliğinden var olmaya devam edecekler… Bağırıp çağırarak; baskıyla, karamsarlık ekenler;  zorlukları daha fazla zorlaştırmak dışında bir şey yapmıyorlar.  Davranışlarının sonuçlarını bilerek bunları yapıyorlarsa da, karanlığa hizmet ediyorlar demektir.

Bölgemizin  doğasında olan kardeşliği bozmak için milyarlarca dolar akıtan kurum ve kuruluşlar var mı?  VAR .  Planlı, sistematik olarak; amaçlarına uygun olan her durumu finanse ettikleri de bilinmekte.

Neden? Yukarda yazdığım coğrafyamızın doğal duyusal ürünleri olan kardeşliği, sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı yok etmek için. Edebilirler mi?  Edemezler. Coğrafya bilimine göre; ‘’doğal bitkisi örtüsü’’, iklime göre kendiliğinden yetişen bitkiler, demektir. Bu bitkilerin ekime bakıma ihtiyacı olmaz. Ne kadar yok edilirse edilsin;  ilk fırsatta tekrar yeşermeye başlarlar.

Bu hafta; ‘’ABD ile Avrupa biriliği arasında bir çekişme (MERKEL -TRUMP görüşmesi) ‘’  ‘’ABD içinde çekişme; ( CIA-FBI – PENTAGON çekişmesi)’’ ‘’Rusya ile Batı arasında( NATO) çekişme (Ukrayna-Kırım sorunu) ‘’ ‘’Türkiye- AB  İlişkileri’’   ‘’Batının  iç sorunları ’’  ‘’son gelişmeler (Hollanda- Almanya)’’  ‘’Türkiye’nin  Doğu Bloğuna  yakınlaşması durumu’’   ‘’Türkiye’nin  Suriye politikasındaki son değişikliler’’, ‘’Referandum’’….    gibi yazılabilecek bir çok konu başlığı var iken;  TARİHTEN GELEN SESE KULAK VERİYORUM;

YAVAŞLA … YAVAŞLA…!  Aklını sakinleştir; kalbini dinlendir. Zamanın sonsuzluğunu gör,  ‘’telaşlı hızını’’ dengele….

 

 

 

Share
511 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...