ÜST REKLAM

logo

reklam
24 Temmuz 2017

Hüsamettin Kazan MUHALAFET ve TEK YÖN


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 

 

Devletin veya devlet içindeki idari birimleri, yürütmeyi üstlenen iktidara ‘’alternatif’’  duruşa, ‘’muhalif olmak’’  denir. Bu işi organize edenlere de ‘’muhalefet’’ denir.

Muhalefet, idareyi üstlenen siyasi grubun uygulamalarını takip etmek, yapıcı eleştirilerde bulunmak,  sorunlara daha güzel çözümler üretmek amacı taşımalıdır.

‘’Gerçek iktidar’’  ve  ‘’gerçek muhalefet’’ arasındaki döngü böyle olmalıdır.

İlçemizde ‘’muhalif gibi duran unsurlar ‘’  sosyal-siyasal konuların çoğunu   ‘’münazara mantığı’’ ile değerlendiriyor.  İdareyi üstlenen grubun her yaptığını ‘’yanlış bulmak’’ doğru bir yaklaşım değildir. Her uygulamanın doğru tarafları olduğu gibi yanlış tarafları da olabilir. Önemli olan doğru kısmını pekiştirmek yanlış olan kısmını doğruya entegre etmektir.

Böyle olursa;   yöneticiler her zaman daha iyisini yapmak zorunda kalırlar. Yönetici idarenin doğrusuna katılan,  eğrisine ‘’alternatif üreten’’  muhalif yapılar geniş bir etki alanına sahip olacaklardır. Muhalefette de olsalar idarede etkin ve her zaman iktidara aday olacaktır.

Bu siyasi ahlak bizi daha iyiye daha güzele doğru götürür.

İlçemizde de olması gereken budur.

Gündemdeki ‘’tek yön uygulamasını’’  muhalefet-muhalif olmak bağlamında değerlendirmek istiyorum.

Trafik sıkıntımız var mı?

Var!.

Daha öncede sıkça trafik ile ilgili sıkıntıları dile getirdik mi?

Evet.

İlçemizdeki yoğun güzergâhlardan Hastane caddesine bakalım. Cadde de;  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Samandağ Devlet Hastanesi, Samandağ Atatürk Ortaokulu, Samandağ Öğretmen Evi, Sosyal Yardımlaşama Ve Dayanışma Vakfı, Güney Park Hastanesi, Hatay Tıp Merkezi ve Eczaneler başta olmak üzere onlarca iş yerinin olduğu bir yerdeki trafiğe  nasıl bir çözüm öneriniz var?

“Konuşma-yazma-fikir üretme  kabiliyeti’’ olan herkes ‘’sosyal medya’’  başta olmak üzere bu kabiliyetlerini sergiliyor.  ‘’Tek yön olmasın!’’ ‘’binaları yıkıp yolları genişletin.!’’ Gibi yaratıcı fikirler çıkar mı? Bilemiyorum.

Konunun bir önemli boyutu da, ‘’tek yön uygulamasının’’ Samandağ Emniyet Müdürlüğü’nün büyük katkıları ile ortaya çıkmış olmasıdır. Samandağ Emniyet Müdürü Mustafa Ateş’in ‘’tek yön uygulamasına’’ yöneltilen bazı tepkileri anlamakta zorluk çektiği tahmin ediyorum. Trafik sorunun çözmek için yapılan tek yön uygulaması ile ‘’Esnaf mağdur edilmek isteniyor. Yanlış bir uygulama,  vatandaş sıkıntı çekecek gibi…’’ somutluğu olmayan genel ifadelerle eleştirilmesine anlam vermek de zor.  ’Tek yön uygulamasının’’    bütün yönleri kötü mü hiç mi iyi bir tarafı yok.

Nerden çıkıyor kalıp cümleler? Tek bir grup tarafından ortaya atılıp yayıldığını tahmin ediyorum.’’ Tek yön uygulaması’’ gibi konulardaki ‘’doğru olamayan muhalif tavırlar’’  insanımızın kurum ve kuruluşlara yanlış tanıtılmasına dayanak oluyor.

“İşte bakın ne kadar problemli insanlarla uğraşıyoruz. Hayır, yapmak istiyoruz.

Şer ile karşılaşıyoruz. Aylarca iyi niyetle vatandaş için çalıştık, olmadık şeyden sorunlar çıkarıyorlar. Hep böyle davranıyorlar.  Biz böyle iyi uygulamalar yapıyoruz. Bize de böyle tepkiler geliyor. Samandağ insanı böyle…. ’’ Şeklinde diyalogların geçmemiş olmasını diliyorum.

’Doğru olmayan muhalif tavırlar’’ temelsiz ve tepkisel olduğundan, iktidara alternatif olamamakta, vatandaş ile ilgili yanlış algılara sebep olmaktadır.

Bu noktalardan hareketle ilçemizde bulunan mülki idare amirleri ve yargı mensuplarına birkaç öneride bulunmak istiyorum.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Samandağ’ına gelen  mülki idare amirleri, yargı mensuplarına  daha önceki referans kaynaklarını aşarak, olabildiğince farklı insanları tanımalarını tavsiye ediyorum. Yeni gelen mülki idare amirleri, yargı mensuplarına oryantasyon (uyum-tanıtım) kaynaklarını aşmalarını öneririm.

Gelen yeni görevliler çoğu zaman gidenlerin referans noktaları arasında sıkışıp kalırlar. İlçemizi bütün boyutları ile idrak edemezler. Yaşça büyüklerimiz kurum ve kuruluşlardan korkarlar. Kurum ve kuruluşların kendilerine hizmet birimleri olduğunun idrakinde değiller.

Büyüklerimiz heyecanlarını- korkularını gidermek için çarşı merkezindeki aracılara- iş bitiricilere başvurmaktadırlar. Her yerde bir ‘’aracıya’’ ihtiyaç duymaktadırlar. (Halkın deyişi ile “adama” ihtiyaç duymaktadırlar.)

Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Mustafa ATEŞ’in “çağırdık. Kurumlar dışında kimse gelmedi.” tespitinin cevabını yukarıda kısmen vermiş oluyorum. Gelmezler.  Çünkü bir, “gelebilecek olanların haberleri olmaz.” İki, “haberleri olsa bile çoğunluğu korkarlar.”

Samandağ İlçe Emniyet Müdür Mustafa ATEŞ’in konuşmasında şu cümleler de dikkatimi çekti; “vatandaş yüz metre ileride bakkala ekmek almaya araba ile gidiyor.” “Üç adımlık yere arabayla gidiyor.”

Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Mustafa ATEŞ’in bu sözlerini ilçemiz insanından da çokça duymuşumdur. Bu sözler  “vatandaşın işleri kolaylaştırmak yerine zorlaştırdığı- israfkar olduğu”  şeklinde yorumlanabilir.

144000 nüfuslu ilçemizde çok az insanın bu karakterde olduğunu tahmin ediyorum. sahada etkin olan bu azınlığın yaptıkları; ilçemiz insanının karakteristik özelliklerini yansıtmaz. Samandağ ekonomik refahını son yirmi yılda birçok değerini kaybederek sağladı.  “Bir dilim ekmeğin, içtiği bir yudum suyun” kıymetini bilen insanımız hala çoğunlukta…

Konumuza dönecek olursak;  Samandağ’ın geleceğine yön verecek yapıcı- çözüm üreten muhalif unsurları göremiyorum. Var olan muhalefetin insanımız için ne kadar yararlı olduğu; Ürettiği algıların gerçeklikle bağının ne ölçüde olduğu;  İktidar ve muhalefetin hangi noktada uyumlu hareket ettikleri;  İktidar ve muhalefetin hangi noktaları görmedikleri veya görmezden geldikleri… Sorularına da cevaplar arıyorum.

Yapıcı muhalefete ülke gündeminden bir örnek ile yazımı tamamlamak istiyorum. Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder; terör örgütü tarafından şehit edilen öğretmen Necmettin Yılmaz ile ilgili yaptığı açıklamaları ve sonrasında geliştirilen tepkiler ortak vicdanın tesisini sağlamıştır. Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder’in tavrı iktidar- muhalefet bütün kesimlerden destek almıştır.

 

Share
503 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...
 • KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

  12 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama ...
 • KENT MERKEZİNE İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU

  11 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  AsafHişmi Dava Konusu Parseller için, Adana 2. İdare Mahkemesi: ‘’ Uyuşmazlığın çözümü teknik yönden yerinde keşif ve bilirkişi incelemesini gerektirdiğinden mahkememizin 1997 / 201 sayılı dosyasına kaydan açılan ilgili dava dosyasında 3.7.1997 gününde yerinde yapılan keşif esnasında kayıtlı dava dosyasında ( Prof. Dr. Çınar Atay Bilirkişi, Doç. Dr. Sezal Göksu Bilirkişi, Mustafa Ekşi Bilirkişi olmak üzere uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulu; 2.10.1997 tarihinde tanzim ettiği ) mevcut raporunda özetle; ‘’Dava dosyasını oluşturan bilgi, ...