ÜST REKLAM

logo

reklam
24 Temmuz 2017

Hüsamettin Kazan MUHALAFET ve TEK YÖN


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 

 

Devletin veya devlet içindeki idari birimleri, yürütmeyi üstlenen iktidara ‘’alternatif’’  duruşa, ‘’muhalif olmak’’  denir. Bu işi organize edenlere de ‘’muhalefet’’ denir.

Muhalefet, idareyi üstlenen siyasi grubun uygulamalarını takip etmek, yapıcı eleştirilerde bulunmak,  sorunlara daha güzel çözümler üretmek amacı taşımalıdır.

‘’Gerçek iktidar’’  ve  ‘’gerçek muhalefet’’ arasındaki döngü böyle olmalıdır.

İlçemizde ‘’muhalif gibi duran unsurlar ‘’  sosyal-siyasal konuların çoğunu   ‘’münazara mantığı’’ ile değerlendiriyor.  İdareyi üstlenen grubun her yaptığını ‘’yanlış bulmak’’ doğru bir yaklaşım değildir. Her uygulamanın doğru tarafları olduğu gibi yanlış tarafları da olabilir. Önemli olan doğru kısmını pekiştirmek yanlış olan kısmını doğruya entegre etmektir.

Böyle olursa;   yöneticiler her zaman daha iyisini yapmak zorunda kalırlar. Yönetici idarenin doğrusuna katılan,  eğrisine ‘’alternatif üreten’’  muhalif yapılar geniş bir etki alanına sahip olacaklardır. Muhalefette de olsalar idarede etkin ve her zaman iktidara aday olacaktır.

Bu siyasi ahlak bizi daha iyiye daha güzele doğru götürür.

İlçemizde de olması gereken budur.

Gündemdeki ‘’tek yön uygulamasını’’  muhalefet-muhalif olmak bağlamında değerlendirmek istiyorum.

Trafik sıkıntımız var mı?

Var!.

Daha öncede sıkça trafik ile ilgili sıkıntıları dile getirdik mi?

Evet.

İlçemizdeki yoğun güzergâhlardan Hastane caddesine bakalım. Cadde de;  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Samandağ Devlet Hastanesi, Samandağ Atatürk Ortaokulu, Samandağ Öğretmen Evi, Sosyal Yardımlaşama Ve Dayanışma Vakfı, Güney Park Hastanesi, Hatay Tıp Merkezi ve Eczaneler başta olmak üzere onlarca iş yerinin olduğu bir yerdeki trafiğe  nasıl bir çözüm öneriniz var?

“Konuşma-yazma-fikir üretme  kabiliyeti’’ olan herkes ‘’sosyal medya’’  başta olmak üzere bu kabiliyetlerini sergiliyor.  ‘’Tek yön olmasın!’’ ‘’binaları yıkıp yolları genişletin.!’’ Gibi yaratıcı fikirler çıkar mı? Bilemiyorum.

Konunun bir önemli boyutu da, ‘’tek yön uygulamasının’’ Samandağ Emniyet Müdürlüğü’nün büyük katkıları ile ortaya çıkmış olmasıdır. Samandağ Emniyet Müdürü Mustafa Ateş’in ‘’tek yön uygulamasına’’ yöneltilen bazı tepkileri anlamakta zorluk çektiği tahmin ediyorum. Trafik sorunun çözmek için yapılan tek yön uygulaması ile ‘’Esnaf mağdur edilmek isteniyor. Yanlış bir uygulama,  vatandaş sıkıntı çekecek gibi…’’ somutluğu olmayan genel ifadelerle eleştirilmesine anlam vermek de zor.  ’Tek yön uygulamasının’’    bütün yönleri kötü mü hiç mi iyi bir tarafı yok.

Nerden çıkıyor kalıp cümleler? Tek bir grup tarafından ortaya atılıp yayıldığını tahmin ediyorum.’’ Tek yön uygulaması’’ gibi konulardaki ‘’doğru olamayan muhalif tavırlar’’  insanımızın kurum ve kuruluşlara yanlış tanıtılmasına dayanak oluyor.

“İşte bakın ne kadar problemli insanlarla uğraşıyoruz. Hayır, yapmak istiyoruz.

Şer ile karşılaşıyoruz. Aylarca iyi niyetle vatandaş için çalıştık, olmadık şeyden sorunlar çıkarıyorlar. Hep böyle davranıyorlar.  Biz böyle iyi uygulamalar yapıyoruz. Bize de böyle tepkiler geliyor. Samandağ insanı böyle…. ’’ Şeklinde diyalogların geçmemiş olmasını diliyorum.

’Doğru olmayan muhalif tavırlar’’ temelsiz ve tepkisel olduğundan, iktidara alternatif olamamakta, vatandaş ile ilgili yanlış algılara sebep olmaktadır.

Bu noktalardan hareketle ilçemizde bulunan mülki idare amirleri ve yargı mensuplarına birkaç öneride bulunmak istiyorum.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Samandağ’ına gelen  mülki idare amirleri, yargı mensuplarına  daha önceki referans kaynaklarını aşarak, olabildiğince farklı insanları tanımalarını tavsiye ediyorum. Yeni gelen mülki idare amirleri, yargı mensuplarına oryantasyon (uyum-tanıtım) kaynaklarını aşmalarını öneririm.

Gelen yeni görevliler çoğu zaman gidenlerin referans noktaları arasında sıkışıp kalırlar. İlçemizi bütün boyutları ile idrak edemezler. Yaşça büyüklerimiz kurum ve kuruluşlardan korkarlar. Kurum ve kuruluşların kendilerine hizmet birimleri olduğunun idrakinde değiller.

Büyüklerimiz heyecanlarını- korkularını gidermek için çarşı merkezindeki aracılara- iş bitiricilere başvurmaktadırlar. Her yerde bir ‘’aracıya’’ ihtiyaç duymaktadırlar. (Halkın deyişi ile “adama” ihtiyaç duymaktadırlar.)

Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Mustafa ATEŞ’in “çağırdık. Kurumlar dışında kimse gelmedi.” tespitinin cevabını yukarıda kısmen vermiş oluyorum. Gelmezler.  Çünkü bir, “gelebilecek olanların haberleri olmaz.” İki, “haberleri olsa bile çoğunluğu korkarlar.”

Samandağ İlçe Emniyet Müdür Mustafa ATEŞ’in konuşmasında şu cümleler de dikkatimi çekti; “vatandaş yüz metre ileride bakkala ekmek almaya araba ile gidiyor.” “Üç adımlık yere arabayla gidiyor.”

Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Mustafa ATEŞ’in bu sözlerini ilçemiz insanından da çokça duymuşumdur. Bu sözler  “vatandaşın işleri kolaylaştırmak yerine zorlaştırdığı- israfkar olduğu”  şeklinde yorumlanabilir.

144000 nüfuslu ilçemizde çok az insanın bu karakterde olduğunu tahmin ediyorum. sahada etkin olan bu azınlığın yaptıkları; ilçemiz insanının karakteristik özelliklerini yansıtmaz. Samandağ ekonomik refahını son yirmi yılda birçok değerini kaybederek sağladı.  “Bir dilim ekmeğin, içtiği bir yudum suyun” kıymetini bilen insanımız hala çoğunlukta…

Konumuza dönecek olursak;  Samandağ’ın geleceğine yön verecek yapıcı- çözüm üreten muhalif unsurları göremiyorum. Var olan muhalefetin insanımız için ne kadar yararlı olduğu; Ürettiği algıların gerçeklikle bağının ne ölçüde olduğu;  İktidar ve muhalefetin hangi noktada uyumlu hareket ettikleri;  İktidar ve muhalefetin hangi noktaları görmedikleri veya görmezden geldikleri… Sorularına da cevaplar arıyorum.

Yapıcı muhalefete ülke gündeminden bir örnek ile yazımı tamamlamak istiyorum. Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder; terör örgütü tarafından şehit edilen öğretmen Necmettin Yılmaz ile ilgili yaptığı açıklamaları ve sonrasında geliştirilen tepkiler ortak vicdanın tesisini sağlamıştır. Tunceli İl Başkanı Ali Rıza Güder’in tavrı iktidar- muhalefet bütün kesimlerden destek almıştır.

 

Share
416 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

#

Hüsamettin Kazan MUHALAFET ve TEK YÖN” için 1 yorum

 1. Avatar nergis : diyor ki:

  süper bir yazı daha

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...