ÜST REKLAM

logo

reklam

Hüsamettin Kazan DİLİ BAŞKA; YÜREĞİ BAŞKA


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

‘’Kişinin namazı, ibadeti sizi aldatmasın. Siz onun dinar ve dirhem (para) ile olan münasebetlerine bakınız. Ona göre karar veriniz.’’

İslam’ın resulunun insanlığa nasihati böyle.

Kişilerin güzel konuşup, kötüyü arzulamaları tarihin her döneminde olagelmiştir.  Bu nedenle; birçok önemli tarihi şahsiyet; kişilerin konuşmalarına sözlerine değil, yaptıklarına bakmamız gerektiğini öğütlemiştir.

Dili başka gönlü başka kişilere İslam terminolojisinde ‘’münafık’’  denir. Münafıklar; emek ve zaman hırsızlarıdır.

Maneviyattan bahsederler; ancak kendi hayatlarında bahsettikleri maneviyatı bulamazsınız.

Sürekli öteki dünyayı hatırlatırlar. Öteki dünyayı bize hatırlattıkları kadar kendileri hatırlamazlar.

Sürekli insanların vicdanlarına seslenip, insanları yönlendirmeye çalışırlar. Ama kendilerinde vicdan ara ki bulasın.

Sürekli değerlerden bahsederler, ama kendi yaşamlarındaki değerler, söyledikleri değerler değildir.

Ticarette, siyasette, dinde, toplumsal hayata dili başka, isteği başka kişilerle sıkça karşılaşıyoruz.

Bu kişiler çok sık ifade edilen sömürü düzenin asli insan kaynaklarıdır.

Dili ve gönlü çelişik olmayan insanlar;  münafıklar ile temaslarında zaman ve emek kaybı yaşarlar.  Zaman ve emek hırsızı olan münafıklar mutlaka kendilerini ele verirler. Neticede toplumdaki sanal saygınlıklarını ve maddiyatlarını kaybetmekle birlikte, çevrelerinde sadece benzer karakterde kişiler kalırlar.

Burada şu soru akla geliyor:  Güzel sözlere inanan insanlar, emeğini vererek, zamanını harcayarak kötüyü beslemiş büyütmüş olabilir mi?

İnsan ilişkilerinde söz – icraat; maddiyat- maneviyat; dil-kalp ‘’sağlamasının’’ yapılmaması ;  yanlışı, insanın kendi eliyle beslemesi olmuyor mu?

Yeni tanışılan birinin tatlı diline kanıp, olmadık durumlara düşmeyen yok gibidir.

Bu konularda çok sıkıntı çeken insanlar, artık güven duyacakları insanları seçerken daha eleyici olur. Bireysel konularda zaman ve emek kaybı telafi edilebilirken; toplumsal konularda  zaman ve emek kaybının telafisi daha zordur.

Dolayısıyla; ‘’dili başka isteği başka’’; ‘’doğruyu söyleyip kötüyü arzulayan’’ bir din adamı ise, bir siyasi aktör ise, bir iş adamı ise, mevki makam sahibi biri ise;  zaman ve emek kayıpları çok büyük olmaktadır.

İnsanlarımız böyle bir ihtimali artık göz önünde bulundurmaya başladılar.  Bunda; yukarıda anlattığım durumlara sıkça tanık olmalarının etkisi çok büyük.

Sürekli insanları toplumsal siyasal reaksiyona geçirmeye çalışan insanlara bakıyorsunuz;  ‘’Kendi ailesinde bir geçerliliği olmadığını görünce’’  bir çelişki olduğunu anlıyorsunuz. Bu çelişkileri görünce kendi yapınızda, tutarlılığınızda bir değişiklik olmuyor. Bu ve benzer çelişkileri erken görmeniz zaman ve emek kaybınızı önlüyor. Daha sağlıklı ve daha tutarlı bir ömür geçiriyorsunuz. Temas ettiğiniz insanların karakterlerinin sağlaması yapıldığından, mutlu bir sosyal ortamınız oluyor. Alıveriş yaptığınız esnaftan tutun da, beraber çay içtiğiniz arkadaşınıza kadar güven dayalı yıllar ile taçlandırılmış bir sosyal ortama sahip olursunuz.

Bu durum dini, siyasi, ekonomik,  toplumsal şahsiyetler için de geçerlidir.

Bu zamanki ruh hali böyle insanlarımız; çok eleyen, çok düşünen az konuşan, acele etmeyen…

Bazıları, insanımızın bu kadar akılcı olmasını içine sindiremiyor. Daha önce kolayca yönlendirilen insanımızın sorgulayıcı olması gelecek güzel günlerin habercisi.

Her zaman iyi niyet ama;  sağlamadan ve sadeleştirmeden sonra, dili başka yüreği başka kişileri eledikten sonra…

 

Share
711 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...