ÜST REKLAM

logo

reklam

Hüsamettin Kazan DİLİ BAŞKA; YÜREĞİ BAŞKA


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

‘’Kişinin namazı, ibadeti sizi aldatmasın. Siz onun dinar ve dirhem (para) ile olan münasebetlerine bakınız. Ona göre karar veriniz.’’

İslam’ın resulunun insanlığa nasihati böyle.

Kişilerin güzel konuşup, kötüyü arzulamaları tarihin her döneminde olagelmiştir.  Bu nedenle; birçok önemli tarihi şahsiyet; kişilerin konuşmalarına sözlerine değil, yaptıklarına bakmamız gerektiğini öğütlemiştir.

Dili başka gönlü başka kişilere İslam terminolojisinde ‘’münafık’’  denir. Münafıklar; emek ve zaman hırsızlarıdır.

Maneviyattan bahsederler; ancak kendi hayatlarında bahsettikleri maneviyatı bulamazsınız.

Sürekli öteki dünyayı hatırlatırlar. Öteki dünyayı bize hatırlattıkları kadar kendileri hatırlamazlar.

Sürekli insanların vicdanlarına seslenip, insanları yönlendirmeye çalışırlar. Ama kendilerinde vicdan ara ki bulasın.

Sürekli değerlerden bahsederler, ama kendi yaşamlarındaki değerler, söyledikleri değerler değildir.

Ticarette, siyasette, dinde, toplumsal hayata dili başka, isteği başka kişilerle sıkça karşılaşıyoruz.

Bu kişiler çok sık ifade edilen sömürü düzenin asli insan kaynaklarıdır.

Dili ve gönlü çelişik olmayan insanlar;  münafıklar ile temaslarında zaman ve emek kaybı yaşarlar.  Zaman ve emek hırsızı olan münafıklar mutlaka kendilerini ele verirler. Neticede toplumdaki sanal saygınlıklarını ve maddiyatlarını kaybetmekle birlikte, çevrelerinde sadece benzer karakterde kişiler kalırlar.

Burada şu soru akla geliyor:  Güzel sözlere inanan insanlar, emeğini vererek, zamanını harcayarak kötüyü beslemiş büyütmüş olabilir mi?

İnsan ilişkilerinde söz – icraat; maddiyat- maneviyat; dil-kalp ‘’sağlamasının’’ yapılmaması ;  yanlışı, insanın kendi eliyle beslemesi olmuyor mu?

Yeni tanışılan birinin tatlı diline kanıp, olmadık durumlara düşmeyen yok gibidir.

Bu konularda çok sıkıntı çeken insanlar, artık güven duyacakları insanları seçerken daha eleyici olur. Bireysel konularda zaman ve emek kaybı telafi edilebilirken; toplumsal konularda  zaman ve emek kaybının telafisi daha zordur.

Dolayısıyla; ‘’dili başka isteği başka’’; ‘’doğruyu söyleyip kötüyü arzulayan’’ bir din adamı ise, bir siyasi aktör ise, bir iş adamı ise, mevki makam sahibi biri ise;  zaman ve emek kayıpları çok büyük olmaktadır.

İnsanlarımız böyle bir ihtimali artık göz önünde bulundurmaya başladılar.  Bunda; yukarıda anlattığım durumlara sıkça tanık olmalarının etkisi çok büyük.

Sürekli insanları toplumsal siyasal reaksiyona geçirmeye çalışan insanlara bakıyorsunuz;  ‘’Kendi ailesinde bir geçerliliği olmadığını görünce’’  bir çelişki olduğunu anlıyorsunuz. Bu çelişkileri görünce kendi yapınızda, tutarlılığınızda bir değişiklik olmuyor. Bu ve benzer çelişkileri erken görmeniz zaman ve emek kaybınızı önlüyor. Daha sağlıklı ve daha tutarlı bir ömür geçiriyorsunuz. Temas ettiğiniz insanların karakterlerinin sağlaması yapıldığından, mutlu bir sosyal ortamınız oluyor. Alıveriş yaptığınız esnaftan tutun da, beraber çay içtiğiniz arkadaşınıza kadar güven dayalı yıllar ile taçlandırılmış bir sosyal ortama sahip olursunuz.

Bu durum dini, siyasi, ekonomik,  toplumsal şahsiyetler için de geçerlidir.

Bu zamanki ruh hali böyle insanlarımız; çok eleyen, çok düşünen az konuşan, acele etmeyen…

Bazıları, insanımızın bu kadar akılcı olmasını içine sindiremiyor. Daha önce kolayca yönlendirilen insanımızın sorgulayıcı olması gelecek güzel günlerin habercisi.

Her zaman iyi niyet ama;  sağlamadan ve sadeleştirmeden sonra, dili başka yüreği başka kişileri eledikten sonra…

 

Share
815 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...