ÜST REKLAM

logo

reklam

  Hüsamettin Kazan “BEKLEMEK VE GÖRMEK”


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

Gelecekte ne olacağını görmek için ‘’beklemek’’ gerekiyor. Güç dengeleri arasındaki çekişme devam ediyor. Doğu Bloğu (Rusya- Çin –İran- Hindistan…) ayağı yere sağlam basan hamlelerle ilerliyor. Batı Bloğu uzun zamandan beri güç kaybediyor. Batı Bloğu,  kayıplarını telafi etmek için faturayı müttefiklerine kesmek istiyor. ( Suudi Arabistan’a – Katar’a vs.)

Katar gibi ABD müttefiklerin ‘’fatura-maliyet’’ noktasında tereddütleri var. ABD geleceği için müttefiklerinden tahsil edeceği miktarın ‘’bir trilyon dolar’’ olduğu rivayet ediliyor. Bir trilyon doların, 500 milyar dolarını Suudi Arabistan ödemeyi kabul etti. Suudi Arabistan, geri kalan 500 milyar doların diğer ülkelere taksim edilmesini istiyor. Suudi Arabistan’ın ABD yaptığı anlaşmalar bu bağlamda değerlendiriyor. Suudi Arabistan ve ABD arasındaki silah alım-satım antlaşmaları yapılıyor.  Buradaki amaç silahlanmak değil. 3 kuruşluk silahları 30 kuruşa alıyor. Maksat Pazar olsun. Cepler dolsun.

Ancak Katar ödemek istemiyor. Sık sık Rusya bakanlarını gönderip görüşmeler yapıyorlar. Taraf değiştirme denemeleri yapıyor. Değiştirir mi ? Göreceğiz?

Rusya, Katar’ın ‘’samimiyetini’’ görmek istiyor. ‘’Samimiyet’’ ancak devletlerin zaman içindeki fiilleri ile somutlaşır. Rusya şimdilik bekliyor; ‘’Katar krizinin’’  diplomasi ile çözümlenmesini istiyor.  Rusya, oluşan durumlara göre hareket edecek.

Netice de Batı BOP’un çöktüğünü görüyor. Ancak yıllarca süren savaşın maliyeti çok yüksek ve geri dönütleri sıkıntılı olacak. Krizden çıkmak için BOP’u üreten Batı; BOP’ta başarısız olunca  kendi geleceği de tehlikeye giriyor. Avrupa Birliğindeki çatlıklar ortada. Çöküş dönemine giren Batı, ‘’iç sahasına’’dönerken zararlarını telafi etmeye çalışıyor.

Bu zaman da Batı rol değiştiriyor.  Yıllardan beri dünyada olanlardan haberi yokmuş gibi davranıyor.  Batı; Dünya’ya demokrasi, özgürlük, eşiklik,adalet dağıtma rolünü tekrar oynamaya başlıyor.

Daha önce beraber hareket ettiği Katar’a birden bire demokrasi, özgürlük, eşiklik adalet götüresi tutuyor.

ABD, Katar’a ‘’Sana da demokrasi, özgürlük, eşiklik, adalet getiririm  haaa!!!’’ Diyor

Neticede; yeni hamleler, yeni ortaklıklar, yeni kayıplar, yeni kazanımlar var. Gelişmelerin arkasında ‘’Ya yeni bir hamle yapılıyordur’’, ‘’Ya yeni antlaşma vardır’’, ‘’Ya da bir anlaşma bozuluyordur’’ vs.

Dünya yöneticileri vuku bulan bir olaydan sonra gelişmeleri görmek için, ‘’zamana’’ ihtiyaç duyuyor.

Dünya yöneticilerinin yaptığını insanımıza da tavsiye ediyorum. Bu değişken siyasette yapılacak en iyi duruş BEKLEMEK VE GÖRMEK.

 

Share
635 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

  17 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir. Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta...
 • BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

  14 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  Asaf HİŞMİ BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü. BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geç...
 • KAPİTALİZMDE HER YOL CEHENNEME ÇIKAR

  12 Şubat 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Büyük fikir ve mücadele ustası Dr. Hikmet Kıvılcımlı “Allah, Peygamber, Kitap” isimli eserinde şöyle diyor: “7 bin sene sürmüş antika tarih, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı tarihidir. Bir medeniyet kuruluyor gelişiyor sonra duraklıyor, daha sonra da yıkılıyor. Fakat insanlık yıkılmıyor, toplumun üstüne çıkmış “yarı Allah” kesilmiş müstebitler yıkılıyordu ve o yıkılan medeniyetin hemen yanı başında yeni bir medeniyet doğuyordu, daha sonra o medeniyet de daha önceki yıkılan medeniyetin yolundan gidiyor; duraklama ...
 • KENT MERKEZİNE İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU

  11 Şubat 2020 Köşe Yazıları, Üst Haberler, üst manşetler, Yerel

  AsafHişmi Dava Konusu Parseller için, Adana 2. İdare Mahkemesi: ‘’ Uyuşmazlığın çözümü teknik yönden yerinde keşif ve bilirkişi incelemesini gerektirdiğinden mahkememizin 1997 / 201 sayılı dosyasına kaydan açılan ilgili dava dosyasında 3.7.1997 gününde yerinde yapılan keşif esnasında kayıtlı dava dosyasında ( Prof. Dr. Çınar Atay Bilirkişi, Doç. Dr. Sezal Göksu Bilirkişi, Mustafa Ekşi Bilirkişi olmak üzere uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulu; 2.10.1997 tarihinde tanzim ettiği ) mevcut raporunda özetle; ‘’Dava dosyasını oluşturan bilgi, ...