Hüsamettin Kazan "BEKLEMEK VE GÖRMEK" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

  Hüsamettin Kazan “BEKLEMEK VE GÖRMEK”

Bu haber 03 Temmuz 2017 - 9:29 'de eklendi ve 110 kez görüntülendi.

 

Gelecekte ne olacağını görmek için ‘’beklemek’’ gerekiyor. Güç dengeleri arasındaki çekişme devam ediyor. Doğu Bloğu (Rusya- Çin –İran- Hindistan…) ayağı yere sağlam basan hamlelerle ilerliyor. Batı Bloğu uzun zamandan beri güç kaybediyor. Batı Bloğu,  kayıplarını telafi etmek için faturayı müttefiklerine kesmek istiyor. ( Suudi Arabistan’a – Katar’a vs.)

Katar gibi ABD müttefiklerin ‘’fatura-maliyet’’ noktasında tereddütleri var. ABD geleceği için müttefiklerinden tahsil edeceği miktarın ‘’bir trilyon dolar’’ olduğu rivayet ediliyor. Bir trilyon doların, 500 milyar dolarını Suudi Arabistan ödemeyi kabul etti. Suudi Arabistan, geri kalan 500 milyar doların diğer ülkelere taksim edilmesini istiyor. Suudi Arabistan’ın ABD yaptığı anlaşmalar bu bağlamda değerlendiriyor. Suudi Arabistan ve ABD arasındaki silah alım-satım antlaşmaları yapılıyor.  Buradaki amaç silahlanmak değil. 3 kuruşluk silahları 30 kuruşa alıyor. Maksat Pazar olsun. Cepler dolsun.

Ancak Katar ödemek istemiyor. Sık sık Rusya bakanlarını gönderip görüşmeler yapıyorlar. Taraf değiştirme denemeleri yapıyor. Değiştirir mi ? Göreceğiz?

Rusya, Katar’ın ‘’samimiyetini’’ görmek istiyor. ‘’Samimiyet’’ ancak devletlerin zaman içindeki fiilleri ile somutlaşır. Rusya şimdilik bekliyor; ‘’Katar krizinin’’  diplomasi ile çözümlenmesini istiyor.  Rusya, oluşan durumlara göre hareket edecek.

Netice de Batı BOP’un çöktüğünü görüyor. Ancak yıllarca süren savaşın maliyeti çok yüksek ve geri dönütleri sıkıntılı olacak. Krizden çıkmak için BOP’u üreten Batı; BOP’ta başarısız olunca  kendi geleceği de tehlikeye giriyor. Avrupa Birliğindeki çatlıklar ortada. Çöküş dönemine giren Batı, ‘’iç sahasına’’dönerken zararlarını telafi etmeye çalışıyor.

Bu zaman da Batı rol değiştiriyor.  Yıllardan beri dünyada olanlardan haberi yokmuş gibi davranıyor.  Batı; Dünya’ya demokrasi, özgürlük, eşiklik,adalet dağıtma rolünü tekrar oynamaya başlıyor.

Daha önce beraber hareket ettiği Katar’a birden bire demokrasi, özgürlük, eşiklik adalet götüresi tutuyor.

ABD, Katar’a ‘’Sana da demokrasi, özgürlük, eşiklik, adalet getiririm  haaa!!!’’ Diyor

Neticede; yeni hamleler, yeni ortaklıklar, yeni kayıplar, yeni kazanımlar var. Gelişmelerin arkasında ‘’Ya yeni bir hamle yapılıyordur’’, ‘’Ya yeni antlaşma vardır’’, ‘’Ya da bir anlaşma bozuluyordur’’ vs.

Dünya yöneticileri vuku bulan bir olaydan sonra gelişmeleri görmek için, ‘’zamana’’ ihtiyaç duyuyor.

Dünya yöneticilerinin yaptığını insanımıza da tavsiye ediyorum. Bu değişken siyasette yapılacak en iyi duruş BEKLEMEK VE GÖRMEK.

 

Avatar
Hüsamettin Kazandeneme18@hotmail.com