ÜST REKLAM

logo

reklam

  Hüsamettin Kazan “BEKLEMEK VE GÖRMEK”


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

Gelecekte ne olacağını görmek için ‘’beklemek’’ gerekiyor. Güç dengeleri arasındaki çekişme devam ediyor. Doğu Bloğu (Rusya- Çin –İran- Hindistan…) ayağı yere sağlam basan hamlelerle ilerliyor. Batı Bloğu uzun zamandan beri güç kaybediyor. Batı Bloğu,  kayıplarını telafi etmek için faturayı müttefiklerine kesmek istiyor. ( Suudi Arabistan’a – Katar’a vs.)

Katar gibi ABD müttefiklerin ‘’fatura-maliyet’’ noktasında tereddütleri var. ABD geleceği için müttefiklerinden tahsil edeceği miktarın ‘’bir trilyon dolar’’ olduğu rivayet ediliyor. Bir trilyon doların, 500 milyar dolarını Suudi Arabistan ödemeyi kabul etti. Suudi Arabistan, geri kalan 500 milyar doların diğer ülkelere taksim edilmesini istiyor. Suudi Arabistan’ın ABD yaptığı anlaşmalar bu bağlamda değerlendiriyor. Suudi Arabistan ve ABD arasındaki silah alım-satım antlaşmaları yapılıyor.  Buradaki amaç silahlanmak değil. 3 kuruşluk silahları 30 kuruşa alıyor. Maksat Pazar olsun. Cepler dolsun.

Ancak Katar ödemek istemiyor. Sık sık Rusya bakanlarını gönderip görüşmeler yapıyorlar. Taraf değiştirme denemeleri yapıyor. Değiştirir mi ? Göreceğiz?

Rusya, Katar’ın ‘’samimiyetini’’ görmek istiyor. ‘’Samimiyet’’ ancak devletlerin zaman içindeki fiilleri ile somutlaşır. Rusya şimdilik bekliyor; ‘’Katar krizinin’’  diplomasi ile çözümlenmesini istiyor.  Rusya, oluşan durumlara göre hareket edecek.

Netice de Batı BOP’un çöktüğünü görüyor. Ancak yıllarca süren savaşın maliyeti çok yüksek ve geri dönütleri sıkıntılı olacak. Krizden çıkmak için BOP’u üreten Batı; BOP’ta başarısız olunca  kendi geleceği de tehlikeye giriyor. Avrupa Birliğindeki çatlıklar ortada. Çöküş dönemine giren Batı, ‘’iç sahasına’’dönerken zararlarını telafi etmeye çalışıyor.

Bu zaman da Batı rol değiştiriyor.  Yıllardan beri dünyada olanlardan haberi yokmuş gibi davranıyor.  Batı; Dünya’ya demokrasi, özgürlük, eşiklik,adalet dağıtma rolünü tekrar oynamaya başlıyor.

Daha önce beraber hareket ettiği Katar’a birden bire demokrasi, özgürlük, eşiklik adalet götüresi tutuyor.

ABD, Katar’a ‘’Sana da demokrasi, özgürlük, eşiklik, adalet getiririm  haaa!!!’’ Diyor

Neticede; yeni hamleler, yeni ortaklıklar, yeni kayıplar, yeni kazanımlar var. Gelişmelerin arkasında ‘’Ya yeni bir hamle yapılıyordur’’, ‘’Ya yeni antlaşma vardır’’, ‘’Ya da bir anlaşma bozuluyordur’’ vs.

Dünya yöneticileri vuku bulan bir olaydan sonra gelişmeleri görmek için, ‘’zamana’’ ihtiyaç duyuyor.

Dünya yöneticilerinin yaptığını insanımıza da tavsiye ediyorum. Bu değişken siyasette yapılacak en iyi duruş BEKLEMEK VE GÖRMEK.

 

Share
533 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...