ÜST REKLAM

logo

reklam

  HÜLOĞĞĞĞ’GİLLER-2


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

 

 

*    *    *    *

Geçtiğimiz günlerde bürokratik anlamda Hollanda’ya trip üstüne trip atıldı.

Bürokrasinin attığı triplerinden sonra “Hüloğğğğlar” dayanamayıp Hollanda’yı protesto etmek için;

Portakal bıçakladılar,

Lale kestiler,

Sırf “Hollanda ineği” deniyor diye İneklerini kestiler,

Daha önce de “Yavudi” İsrail’i protesto etmek için;

Kola döktüler,

Cips döktüler. Oysa ki ”Yavudi” İsrail ile ticarete devam ediliyor.

Peki Almanya’yı Mercedes marka araçlarını yakarak neden protesto etmediler?

Çünkü yemez! Boru mu bu? Değil tabii ki, Mercedes araba bu!

*    *    *    *

Bunlar yetmedi, Twitter hesaplarından sataşacak Hollandalı yetkili aradılar, kime çattılar dersiniz? Sırf soyadı Hollanda’ya benziyor diye Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ye çattılar ?

Bu da yetmedi daha önce yapılan Rus protestolarında Rus Başkonsolosluğuna gidileceğine bayrak benzerliğinden dolayı Hollanda Başkonsolosluğuna gittiler.

Bu sefer hedefteki ülke Hollanda olmasına rağmen Hollanda başkonsolosluğu yerine yine bayrak benzerliğinden bu sefer Fransa Başkonsolosluğu önüne gidilerek Fransa bayrağı yakıldı, lale kesildi, portakal sıkıldı; itibar düzeltildi akıllarınca!

*    *    *    *

Yaşanan bu kaza(!)lardan sonra aynı hatalara düşüp rezil olmamaları için bir de protesto rehberi oluşturdular. Bu rehberi, milliyetçi histerilerle Hüloğgillerle dış meselelerde aynı çizgiye gelen Sözcü Gazetesinin internet sitesi yayımlamış; http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/hollandayi-protesto-rehberi-eylem-yapmadan-once-bu-haberi-okuyun-1731779/ link bu.

*    *    *    *

Neyse, Türkiye’nin ekonomik anlamda bulunduğu konum ve protesto ettikleri, diklendikleri ülkelerin ekonomik düzeyleri arasındaki uçurum bu meselelerden daha önemli.

Türkiye’de vatandaş 1404 lira maaş alıyor(alabiliyorsa tabii), 700 lira ev kirası ödüyor, ev de kutu kadar. çocuklar da cabası, okul masrafları da var, 1404 lira 1 haftada bitiyor, Avrupa’da kişi başına aylık 10 bin dolar civarında düşerken, Türkiye’de ise kişi başına aylık 350 dolar düşüyor; sonra ”Avrupa bizi kıskanıyor” diyorlar.

Sadece tarım ihracatı yıllık 84 milyar euro olan Hollanda, yıllık toplam 1 trilyon 207,5 milyar euroluk ihracat yapan Almanya neyimizi kıskanacaksa artık bilemiyorum.

*    *    *    *

Hüloğgillerin bir de İran ile ilgili klasik bir söylemi var; İran’ın yönetim şeklinden dolayı ”İran gibi olmayacağız” cümlesini her fırsatta kullanırlar.Oysa ki İran gibi olmamız zaten mümkün değil, çünkü İran kendi savaş uçağını, tankını, nükleer olsun olmasın hava savunma sistemlerini üretebilecek bir konuma geldi. Biz ise hala emekliye yapılan 30 kuruşluk zammı, sakız orucu bozar mı, osuruktan teyyareleri tartışır durumdayız.

Neyse Ovropo bozo koskonoyor!

 

Share
714 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...