ÜST REKLAM

logo

reklam

  HÜLOĞĞĞĞ’GİLLER-2


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

 

 

*    *    *    *

Geçtiğimiz günlerde bürokratik anlamda Hollanda’ya trip üstüne trip atıldı.

Bürokrasinin attığı triplerinden sonra “Hüloğğğğlar” dayanamayıp Hollanda’yı protesto etmek için;

Portakal bıçakladılar,

Lale kestiler,

Sırf “Hollanda ineği” deniyor diye İneklerini kestiler,

Daha önce de “Yavudi” İsrail’i protesto etmek için;

Kola döktüler,

Cips döktüler. Oysa ki ”Yavudi” İsrail ile ticarete devam ediliyor.

Peki Almanya’yı Mercedes marka araçlarını yakarak neden protesto etmediler?

Çünkü yemez! Boru mu bu? Değil tabii ki, Mercedes araba bu!

*    *    *    *

Bunlar yetmedi, Twitter hesaplarından sataşacak Hollandalı yetkili aradılar, kime çattılar dersiniz? Sırf soyadı Hollanda’ya benziyor diye Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ye çattılar ?

Bu da yetmedi daha önce yapılan Rus protestolarında Rus Başkonsolosluğuna gidileceğine bayrak benzerliğinden dolayı Hollanda Başkonsolosluğuna gittiler.

Bu sefer hedefteki ülke Hollanda olmasına rağmen Hollanda başkonsolosluğu yerine yine bayrak benzerliğinden bu sefer Fransa Başkonsolosluğu önüne gidilerek Fransa bayrağı yakıldı, lale kesildi, portakal sıkıldı; itibar düzeltildi akıllarınca!

*    *    *    *

Yaşanan bu kaza(!)lardan sonra aynı hatalara düşüp rezil olmamaları için bir de protesto rehberi oluşturdular. Bu rehberi, milliyetçi histerilerle Hüloğgillerle dış meselelerde aynı çizgiye gelen Sözcü Gazetesinin internet sitesi yayımlamış; http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/hollandayi-protesto-rehberi-eylem-yapmadan-once-bu-haberi-okuyun-1731779/ link bu.

*    *    *    *

Neyse, Türkiye’nin ekonomik anlamda bulunduğu konum ve protesto ettikleri, diklendikleri ülkelerin ekonomik düzeyleri arasındaki uçurum bu meselelerden daha önemli.

Türkiye’de vatandaş 1404 lira maaş alıyor(alabiliyorsa tabii), 700 lira ev kirası ödüyor, ev de kutu kadar. çocuklar da cabası, okul masrafları da var, 1404 lira 1 haftada bitiyor, Avrupa’da kişi başına aylık 10 bin dolar civarında düşerken, Türkiye’de ise kişi başına aylık 350 dolar düşüyor; sonra ”Avrupa bizi kıskanıyor” diyorlar.

Sadece tarım ihracatı yıllık 84 milyar euro olan Hollanda, yıllık toplam 1 trilyon 207,5 milyar euroluk ihracat yapan Almanya neyimizi kıskanacaksa artık bilemiyorum.

*    *    *    *

Hüloğgillerin bir de İran ile ilgili klasik bir söylemi var; İran’ın yönetim şeklinden dolayı ”İran gibi olmayacağız” cümlesini her fırsatta kullanırlar.Oysa ki İran gibi olmamız zaten mümkün değil, çünkü İran kendi savaş uçağını, tankını, nükleer olsun olmasın hava savunma sistemlerini üretebilecek bir konuma geldi. Biz ise hala emekliye yapılan 30 kuruşluk zammı, sakız orucu bozar mı, osuruktan teyyareleri tartışır durumdayız.

Neyse Ovropo bozo koskonoyor!

 

Share
635 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...