'HÜKÜMET YARGISIZ İNFAZA TAVİZ VERİYOR' - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

‘HÜKÜMET YARGISIZ İNFAZA TAVİZ VERİYOR’

Bu haber 19 Mart 2018 - 9:34 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Samandağ’da polisin ‘dur’ ihtarına uymadığı için öldürülen Güven Oğurol hakkında yaptığı basın açıklamasında ‘Sadece 2016 yılında 451 kişi yargısız infaz sonucu hayatını kaybetmiştir’ dedi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Samandağ’da polisin “dur” ihtarına uymadığı için öldürülen Güven Oğurol hakkında basın açıklaması yaptı.

Yaşanan olayın yargısız infaz olduğunun altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, “Polise verilen uçsuz bucaksız yetkiler 24 yaşında bir gencin canına mal olmuştur. Olayla ilgili olarak kamuoyu bir an önce aydınlatılmalı, sorumlular cezalandırılmalı ve artık anneler yargısız infaz yüzünden ağlatılmamalıdır” dedi.

Bingöl açıklamasına şöyle devam etti:

“Polisin görevi suçluyu yaşam hakkını ihlal etmeden adalete teslim etmektir. ‘Dur’ ihtarına uymadığı için bir gencin öldürülmesi Türkiye’de yaşam hakkının kaybolduğunun en açık örneklerinden birisidir. AKP ile Türkiye adaletsizliğin olağanlaştığı bir yere doğru hızla sürüklenmektedir.

Geçtiğimiz Ocak ayında 16 yaşında bir genç yine aynı şekilde öldürüldü. Şimdi ise Hatay’da bir gencimiz yargısız infaz ile can verdi ve sorumlular hakkında henüz ortada hiçbir cezalandırma yok. Devletin görevi gençlerini okutmaktır, eğitmektir, yaşatmaktır. AKP, gençlerimizi, yurttaşlarımızı yaşatamamaktadır. Bu olayın derhal aydınlatılması ve sorumluların yargıya havale edilmesi gereklidir. AKP’nin denetimsiz ve kontrolsüz politikaları bir anneyi daha ağlatmış, bir yuvaya daha acı düşürmüştür.

Sadece 2016 yılında 451 kişi yargısız infaz sonucu hayatını kaybetmiştir. AKP’nin güvenlik ve yönetim anlayışı ülkedeki tüm güven ortamını ortadan kaldırmıştır. Sürdürülen bu politikalar ile yurttaşlarımızın can güvenliği ve yaşam hakkı ciddi tehdit altındadır.

CHP olarak en önemli görevlerimizden birisi AKP eliyle normalleştirilen orantısız güç kullanımını engellemektir. Yargısız infazlar olağan değildir ve OHAL ile olağan hale getirilemeyecektir. Polisin ‘dur’ ihtarına ve AKP’nin normalleştirmeye çalıştığı orantısız güç ve baskı ortamına ‘dur’ demek hepimizin; tüm sivil toplum kuruluşlarının, kamuoyunun, basının ve bizlerin görevidir.”

Haber Merkezi