“HÜKÜMET KONAĞI KÜLTÜR MİRASIMIZDIR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

 “HÜKÜMET KONAĞI KÜLTÜR MİRASIMIZDIR”

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 11:06 'de eklendi ve 346 kez görüntülendi.

Vatan Partisi İlçe Başkanı Av. Edib Hadimoğulları, İlçemizin en eski yapılarından olan Hükümet Konağı’nı durumunu yeniden değerlendirilmesi, satıştan vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Samandağ Hükümet Konağı’nın kültürel miras olarak muhafaza altına alınması için gereken işlem ve yöntemleri işletmeye davet ettiklerini ifade eden Vatan Partisi İlçe Başkanı Hadimoğulları; “Bir süredir, yerel basın ve özellikle sosyal medyada Hükümet Konağı ile ilgili çeşitli haberler yer almaktadır. Bunlardan en önemlisi “satılacağı” şeklindeki haberlerdir.

Bilindiği gibi, imar, bayındır hale getirmektir. Bayındırlık ta, dünyanın her tarafında imar planları ile yapılmaktadır. Buradan hareketle, bir yerin imarından, yukarıdan aşağıya ve kurumsal olmak üzere hükümetlerin, valiliklerin ve belediyelerin sorumlu oldukları anlaşılır.

Hükümet konağımız, ilçemizdeki en eski binalardan biri olmasının yanı sıra, tarihsel birçok olayın cereyan ettiği ve bu olaylara tanıklık eden bir yapı olması itibariyle, kanaatimizce, koruma altına alınması gereken bir yer durumundadır.

Dünyanın birçok şehrinde, böylesi yapılar koruma altına alınmakta, müze, müze/kütüphane ve benzeri şekillerde kullanılarak, sonraki kuşaklara miras olarak bırakılmaktadır. Zira kültürel mirasın, gelecek nesillerin önünü aydınlatacak en önemli kaynaklardan biri olduğu, dünyaca benimsenmiştir.

Vatan Partisi Samandağ İlçe Örgütü olarak, Samandağ’ın imarından sorumlu bütün yetkili kurumları, Hükümet Konağımızın durumunu yeniden değerlendirmeye, satıştan, yani, özelleştirmeden vazgeçmeye, kültürel miras olarak muhafaza altına alınması için gereken işlem ve yöntemleri işletmeye davet ediyoruz.

Buradan hareketle, Belediye Başkan ve yönetimini, imar planında gerekli değişikliği derhal yapmağa ve bu haklı talebi gerçekleştirmek üzere Samandağ Halkının önünü açmaya, bu haklı talebi gerçekleştirmek ve satışı önlemek üzere, ayağı Türkiye toprağına basan ve her türlü ayrımcılığa karşı olan bütün siyasi partileri, meslek odalarını ve diğer sivil toplum kuruluşlarını mücadele ve dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı