HUKUKA ÇAĞRI! | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

HUKUKA ÇAĞRI!

Bu haber 24 Haziran 2019 - 11:26 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

Samandağ Tarih Turizm ve Kültür Derneği ( STATİK-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Sevsem Günay, hafta sonunda açıklama yaptı. Deniz Sitesi’nde bir Cafe’de gerçekleştirdiği açıklamada Günay, İmar Barışına Başvurup aldığımız Yapı Kayıt Belgesi ile kazanılan haklarımız Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kaymakamlığı tarafından yok sayılmaktadır’ dedi. Günay, kendilerine yollanan tebligatın hukuksuz ve keyfi yazılar olduğunu iddia ederek yazıların geri çekilmesi gerektiğine işaret etti.

Samandağ Tarih Turizm ve Kültür Derneği ( STATİK-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Sevsem Günay,  basına konu ile ilgili bilgi verirken, ‘İmar Barışı Kanunu Samandağ İlçemizde Yok Sayılamaz’ dedi.

Günay açıklamasına devamla, “İMAR BARIŞINA BAŞVURUP aldığımız YAPI KAYIT BELGESİ İLE KAZANILAN HAKLARIMIZ, Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kaymakamlığı tarafından yok sayılmaktadır. Hatay ili, Samandağ ilçesinde Deniz sitesinde İmar barışına başvurup Yapı Kayıt Belgesi aldığımız evlerimiz ve iş yerlerimiz Samandağ Kaymakamlığı ve Samandağ Belediyesinin yıkım tehdidi altındadır. İmar barışının yapılara sağladığı hakları hiç bir yetkili yok saymaya yetkili değildir.

İmar Barışı İle Yapılarımız Yasallaşmıştır

İmar Barışı Kanunu ile birlikte yapılarımızı İMAR Barışından faydalandırıp usulune uygun bir şekilde yapı kayıt belgesi aldık. İmar Barışı Kanunu gereği “Yapı Kayıt Belgesi” alan yapılarımız ile ilgili daha önce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları yok sayılır, süren davalar varsa düşer ve yapılarımız ile ilgili yıkım tehlikesi ortadan kalkar. Yapı Kayıt Belgesi ile yapılarımız için tadilat ve onarım hakkı yasal olarak kazanılmıştır. Yapılarımız yasallaşmıştır. Hukuki çerçeve içine girmiştir.

Yetkililer Kanuna Muhalefet Edemez Ve Hak İhlali Yapamaz

Fakat malesef Samandağ Kaymakamlığı ve Samandağ belediyesi işbirliği ile İmar barışı kanunu ve yapı kayıt belgesininyapılarımıza tanıdığı yasal haklar tanınmamaktadır. Kaymakamlığın onayı ve belediyenin eli ile bizlere 15 gün süre tanınarak yapılarımızı boşaltmamızı talep eden yazılar gönderilmektedir. 15 günün 9 günü geçti.

Samandağ Kaymakamlığı İmar Barışı Kanununa muhalefet ederek ve Yapı Kayıt Belgesi bulunan yapıların kazandığı yasal hakları ihlal ederek yapılarımızın boşaltılması ve yıkılması için yazılar göndermektedir.

Yapılarımız ile ilgili bütün yetkiler bakanlıktadır

İmar Barışına Başvuru yapı Yapı kayıt belgesi alan yapılar ile ilgili her türlü tasarruf ve yetki Çevre ve Şehircilik bakanlığındadır.

Usulüne uygun bir şekilde İmar barışına başvurup, Yapı kayıt belgesi alan yapılara Kaymakamlık ve Belediye boşaltın yıkacağız diye bir yazı gönderme yetkisi yoktur. Samandağ kaymakamlığı ve Samandağ belediyesi yetkisinde olmayan uygulama içine girerek geri dönüşü mümkün olmayan tahribatlara sebebiyet verme arifesine gelmiştir.

Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kaymakamlığı içine girdikleri yanlıştan bir an önce geri dönmeleri sağlanmalıdır.

İlçe ekonomisinin motoru deniz sitesi turizm işletmeleridir.

Hatay- Samandağ Deniz sitesindeki turizm işletmeleri ilçe ekonomisi içinde önemli yere sahiptir.İşsizliğin yoğun olduğu bölgemizde yüzlerce kişi istihdam edilmektedir. Aileleri ile birlikte binlerce kişinin geçim kaynağı bu işletmelerdir. Ayrıca onyıllarca birikim ve emek ile oluşturulan bu turizm işletmeleri Samandağ ekonomisinin motoru haline gelmiştir. Bu işletmelerin yıkılması ilçe ekonomisini yok edecek ve ilimiz ve ülkemiz ekonomisi için büyük kayıp olacaktır. Çarşı merkezi için en önemli hareket kaynağı turizm işletmeleridir. 30- 40 yıllık emek, tecrübe ve birikim sonucu oluşan turizm işletmelerini yok etmek makul değildir.

Tapulu, Ruhsatlı ve Kıyı Kenar çizgisi dışı olan yapılarımız deniz kıyısından 200-300 metre uzakta olmasına rağmen Kıyı Kenar Çizgisinin defalarca hep yeniden ve  yeniden tespiti nedeni ile KKÇ içinde bırakılmış ve tapularımız iptal edilerek çok büyük mağduriyete maruz kalmıştık.  İmar Barışı ile Rahat nefes aldık. Fakat Kaymakamlığın Sanki imar Barışı yokmuş gibi yazılar göndermesi Hayal kırıklığı yaratmıştır.

SONUÇ,  Hatay ili Samandağ ilçesi, deniz sitesinde bulunan ve imar barışına başvurup yapı kayıt belgesi aldığımız yapılarımıza Samandağ Kaymakamlığının  onayı ve Samandağ belediyesinin desteği ve eli ile gönderilen hukuksuz ve keyfi yazıların geri çekilmesi gerekmektedir” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films