HİZMET ÇITASI YÜKSELİYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

HİZMET ÇITASI YÜKSELİYOR

Bu haber 21 Aralık 2018 - 8:48 'de eklendi ve 649 kez görüntülendi.

Samandağ Devlet Hastanesi’nde

Samandağ Devlet Hastanesine 4 yataklı Yenidoğan yoğun bakımı açıldı. Samandağ Devlet Hastanesi Yönetimi hastane eksiklerini gidermede hızlı adımlar atıyor. Başhekim Ahmet Çağlar Bozkurt, Hastaneye Kemik dansitometre cihazının da kazandırıldığını açıkladı. Dr. Bozkurt hastane tabiplerinin de mümkün mertebe vatandaşa bilgi vererek hastalıklardan korunma yollarını paylaştıklarını dile getirdi. Başhekim Bozkurt, Samandağ Devlet Hastanesi  Göz Hastalıkları Mütehassısı (Oftalmoloji – oküloplasti – orbita ) Op.Dr. Yusuf GASSELOĞLU’nun Göz Tansiyonu ile ilgili kamuyu bilgilendiren açıklamasını paylaşarak, ‘Samandağ Devlet Hastanesi mevcut koşullarından çok öteye çıta yükselterek hastalarına en iyi hizmeti verme noktasında olacak’ dedi.

Göz tansiyonuna dikkat! 

Samandağ Devlet Hastanesi  Göz Hastalıkları Mütehassısı (Oftalmoloji – oküloplasti – orbita ) Op.Dr. Yusuf GASSELOĞLU, halk arasında karasu veya göz tansiyonu  olarak bilenen glokom hastalığı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

‘Genellikle göz içi basıncının artması sonucu görme sinirinde hasara sebep olmakta ve bu durum nihai olarak körlük ile sonuçlanmaktadır’ UYARISI YAPAN Göz Hastalıkları Mütehassısı (Oftalmoloji – oküloplasti – orbita ) Op.Dr. Yusuf GASSELOĞLU, “bu nedenle göz tansiyonuna dikkat edilmelidir.

Glokomun birçok çeşidi olmakla birlikte ülkemizde ve çevremizde  en sık rastlanan formu ileri yaşlarda ortaya çıkan ve sinsi şekilde görme düzeylerini azaltan çeşididir. Bazen  göz tansiyon atakları görülmekte  olup görmede ani azalma, kızarıklık ve şiddetli ağrı ile hastalarımız bize başvurmaktadır.

Göz tansiyonu normal muayeneye gidildiğinde fark edilemeyebilir.

Yoğun poliklinik hizmetinin verildiği hastanelerimizde  rutin gözlük muayenesi sırasında göz tansiyonu muayenesi yapılamayabilir. bu nedenle hastalarımızın hiçbir sorunu olmasa bile göz tansiyonu tarama amacıyla muayene olmalarını önermekteyiz.

Özellikle ailesinde göz tansiyonu olan bireyler daha fazla risk altındadır.

Tarama Önemli

Göz tansiyonu sıklıkla 45’li yaşlardan sonra ortaya çıkmakta olup daha nadir olarak bebeklik çocukluk, ergenlik -gençlik yıllarında da karşılaşmaktayız.

Göz tansiyonu taraması; göz tansiyon ölçümü ve  gözdibi muayenesi ile yapılmaktadır.

Glokom tanısı alan hastalarımızın takibinde ise ek olarak  görme alanı ve retina tomografisi başta olmak üzere bazı testlerden yararlanmaktayız.

Dünyada ve ülkemizde önlenebilir körlük sebepleri arasında olan glokom, erken tanı ile görme kaybının azaltılması mümkündür.

Bölgemizde özellikle 40’lı  yaşlardan sonra vatandaşlarımızın kendi hekimlerine giderek en azından  yılda bir ”göz tansiyonu tarama muayenesi”  yaptırması göz  sağlıklarını koruma açısından önemlidir. Hastalarımıza acil şifalar dilerim” dedi.