logo

reklam

HİŞMİ, SORULARINA CEVAP İSTEDİ

“Yasa dışı yapılan ve yapılacak tasarruflar kamu düzenini bozar.!”

İlçemiz Makine Mühendislerinden Asaf HİŞMİ, Hatay Büyük Şehir Belediye Bakanı Ve Samandağ Kent Merkezindeki Yeşil Alan ile ilgili konuştu. ‘Sayın, Doç. Dr. Lütfi Savaş; Samandağ’ına yapmış olduğunuz hizmetleri çok olumlu görüyor ve sizleri takdir ediyordum’ diyerek gazetemize konuşan Mühendis HİŞMİ, ‘ Sormadan, araştırmadan, neyin ne olduğunu bilmeden yeşil alan olarak tahsisi yapılan 1042,1998ve 4241 sayılı parsellerin içinden yol geçirdiniz.’ dedi.

Hatay Büyük Şehir Belediye Bakanına seslendiği konuşmasında Mühendis HİŞMİ, ‘şehir merkezindeki yeşil alanı tahrip etmeye başlayana kadar.

Sormadan, araştırmadan, neyin ne olduğunu bilmeden yeşil alan olarak tahsisi yapılan 1042,1998ve 4241 sayılı parsellerin içinden yol geçirdiniz. Bu parsellerin Toplam alanları6666.34m2.dir.

Bu parseller; Adana 1.İdare Mahkemesi E; 1993 /1091, K; 1994 / 353 sayılı kararıyla, Kent merkezinde yapılan imar değişikliğiyle yapımına başlanan inşaatlara ilişkin belediye Meclis ve Encümen kararları iptal edildi. Yeşil alan olarak kalmasına karar verilmişti. Kararın alt yapısını oluşturan ‘’BİLİRKİŞİ RAPOR’ ’nu Prof. Dr. Çınar ATAY, Doç. Dr. Sezai GÖKSU ve Mutafa EKŞİ Bilirkişiler tarafından hazırlanmıştı.

Samandağ belediyesi bilgiçlik taslayarak 13.02.1997 tarih ve17 sayılı Meclis kararıyla Sözü edilen parsellerde ALTI OTOPARK, ÜSTÜ AÇIK ALAN yapılmak üzere bir imar değişikliğine gitti.

Bu kez, davaya taraf olan Yüklenici Şirket Adana 2. İdare Mahkemesinde dava açtı.  Yapılan yargılamalar sonrasında;  Adana 1. İdare mahkemesinde ki dosyada bulunan Birlikişi raporunu temel kabul ederek; E; 1997/201 ve K, 1997/1427 Kara Sayılı kararında Samandağ Belediyesinin Altı otopark, üstü Açık Alan olarak yaptığı imar değişikliğini iptal etti. Sözü edilen parsellerin YEŞİL ALAN OLARAK kalmasına hüküm etti.

Sayın Savaş; Samandağlı bir vatandaş olarak konuya ilişkin şu soruların yanıtını tarafıma verilmesini istiyorum:

1 – içinden yol geçirdiğiniz (1042, 1998  ve 4241 sayılı parseller.) geri kalan kısmında altı otopark ve üstü demirli beton kaplı açık alan yapmaya çalışmakla her iki mahkemenin kesinleşmiş kararlarını yok saydığınızı ve Samandağ halkının iradesini da dikkate almayarak imar değişikliğine gitmiş olmanız doğru bir davranış sayılır mı?

2 – Kesinleşmiş Mahkeme kararlarını koruma altına alan Anayasa’nın 138. Maddesini ihlal etmiş olduğunuzu biliyor musunuz? Kesinleşmiş İdare Mahkemesi kararlarını ertelemek, sonuçlarını değiştirmek ya da yok saymak sizleri maddi, manevi ve adli davalara muhatap kılabilir. (Anayasa Mahkemesi İçtihadı kararı; 27.09.2012 Tarih., 2012 /22 E., ve 2012 /130 K., Sayılı kararına bakınız.)

3 – Yasaya aykırı uygulamalarınızdan dolayı, Samandağ Halkından özür dileyerek, Bu yasa dışı uygulamalarınızdan vaz geçecek misiniz?/

4 – Samandağ Belediyesi yetkilileri; yeşil alan hakkında sizi bilgilendirdi mi?

Sonuç:

1 – Yasalar çerçevesinde mezkûr parselleri, mahkeme kararları çerçevesinde yeşil alan haline getirilmesini, aynı parsellerden geçen yolun iptal edilmesini ve iyi bir projeyle çevre düzenlemesi /

Yapılmasını dilerim.

2 – Bu projeniz getirim projesi olup, içinde birçok kişini taraf olduğu yasal olmayan bir örgütlenme halini almıştır.

3 – Halkın düşündüğü şey; Kent merkezini kimi yandaşlara, kâhyalara ve çömezlere peşkeş çekileceğini, arta kalan kısmını seçim için kullanılacağını, İki belediyenin de amaçlarının paralel olduğu konusunda Samandağ’ında yaygın bir kanı vardır

4 – İdari yargı kararlarının geriye de y6ürüdüklerini biliyorsunuz. Bunun da bir sonuç vereceğini düşünüyorum.

Keyfi kararlarla hizmet üretmek olanaklı olmadığını biliyorum. Yasa dışı yapılan ve yapılacak tasarruflar kamu düzenini bozar. Benden söylemesi” dedi.

 

 Haber : Ümit Sağaltıcı

Foto : Arşiv

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?