HIDIRBEY’DE TARİHE SAHİP ÇIKILIYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

HIDIRBEY’DE TARİHE SAHİP ÇIKILIYOR

Bu haber 25 Ekim 2019 - 8:38 'de eklendi ve 175 kez görüntülendi.

Samandağ’a bağlı Hıdırbey Mahallesi’nde yer alan “Anıt Ağaç” olarak tescil edilen Hıdırbey Çınarı/Musa Ağacı’na yakın bir mesafede bulunan tescilli taşınmaza ilişkin projelerin Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasının akabinde restorasyon uygulamalarına başlayan HBB, uygulama çalışmalarını tamamladı.

Büyükşehir, Samandağ’da mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait, 3 pafta 7 ada 5 no.lu parselde yer alan ve belediyeye tahsisli olan tescilli taşınmaz kültür varlığının restitüsyon ve restorasyon proje uygulamalarını tamamladı.

HBB, tescilli kültür varlığının tasarımı, mimari özellikleri, yapım sistemi, malzeme kullanımı açısından yapının özgün değerlerinin korunmasını amaçlayan müdahalelerin gerçekleştirilmesine katkıda bulundu.

Konumu ve sahip olduğu tarihi özellikler bakımından önem arz eden yapının yenilenmesinde minimum müdahale ilkesi benimseyen HBB, yapıya gerektiğinden fazla müdahale gerçekleştirilmemesine de özen gösterdi.

19. yy sonu, 20. yy başlarında “İç Sofalı Konut Yapısı” olarak inşa edilen kültür varlığı yapının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması yönünde oldukça önemli bir adım atan HBB, uygulama yaklaşımlarının civardaki benzer nitelikteki yapılar için emsal teşkil etmesi için gayret gösterdi.

 “Tarihi yapı gastronomi evi olarak kullanılacak”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na layık görülen Hatay mutfağının damak çatlatan lezzetlerinin tanınmasına ve tüketiminin artmasına katkı sağlamak amacıyla ‘Gastronomi Evi’ olarak işlevlendirilecek yapı, Hatay için “Yerel’den Küresel’e Kültürel Paylaşım” noktası olarak kullanılacak bir yapı haline gelecek.

Samandağ DSP İlçe Başkanı Haydar Süslü, ‘Meclis üyelerine baskı kurmak vatandaşların görevi haline gelmiş durumda’ dedi.

DSP İLÇE BAŞKANINDAN,  MECLİS ÜYELERİNE VE HALKA SESLENİŞ

Süslü kamuoyuna seslenerek, “her mahalle kendilerini temsilen oturdukları meclis koltuklarında ki üye ye hatırlatması gereken hususları bilinçli bir şekilde dile getirmesi gerektiğini bilmeli.

1-Belediye meclis üyesi bilmeli ki o koltuk halkın vicdanlarını temsil etmeleri için kendilerine emanet edilmiş.

2-Başkan tarafından sunulan her görüş ve düşünce, her proje halkın yararına olmaya bilir, bu nedenle her yazının altına imza atmaları ve noterlik görevi yaparcasına el kaldırmaları halka ihanet sayılacaktır.

3-Meclis üyesi, partisinin ve gurubunun menfaatleri doğrultusunda, halkı ve hakkı yok sayarak, alınan kararları incelemeden destek vermemeli.

4-Meclis üyelerinin unutmamaları gereken husus,

Sayın başkanı seviyorlarsa doğruya ‘doğru’, yanlışsa da ‘yanlış’ demeleri gerekiyor, aksi halde halkı zarara uğratacak projede kendilerini affettiremeyecekler ve başkanın günahına ortak olacaklar ”dedi.

Haber – Foto: Hasan Dadük