logo

reklam

“HER SAĞLIKLI İNSAN BİR ENGELLİ ADAYIDIR”

Samandağ İlçe CHP Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber, Kadın Kolları Yönetimi Adına yayınladığı mesajda, engellilerin başaramayacağı engel yok diyerek özel bireylerin gününü kutladı.

Kadın Kolları Başkanı Berber, ’10–16 Mayıs arası Birleşmiş Milletlere bağlı ülkelerde Engelliler Haftası kutlanır. Bugün Dünya nüfusunun yaklaşık 500 milyonu engellidir. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda çeşitli etkinliklerle anılır.

Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’u yani 8,5 milyon kişinin engelli olduğu gerçeği düşünüldüğünde Engelliler Haftası’nın ne denli önemli bir hafta olduğu anlaşılabilir

Her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. İnsan doğuştan bazı engellerle dünyaya gelebileceği gibi kaza, hastalık gibi sebeplerden dolayı da engelli olabilir. Ancak burada önemli olan, engelin nasıl ya da ne boyutta ortaya çıktığı değildir. Önemli olan, sağlıklı insanların zihinlerindeki engelleri ortadan kaldırıp onların engellilerle birlikte dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirme çabasına girebilmesini sağlamaktır.

Engelli vatandaşlarımızın pek çoğunda gözlemlenebilen yaşama arzusu, bakmayı ve görmeyi bilen sağlıklı insanlarımıza örnek olacak niteliklere sahiptir. Uygun şartlar sağlandığında avukat, mühendis, öğretmen, ressam olabilen engelli vatandaşlarımızın toplumun içinde etkin rol almalarını sağlamak ve onları unutmamak için bu hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılmaktadır’ dedi.

Haber-Foto: Hasan Dadük

Share
210 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?