"HER İCRAATINIZ SAKAT" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“HER İCRAATINIZ SAKAT”

Bu haber 25 Ocak 2019 - 9:18 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

 

 

İlçemiz İnşaat Mühendislerinden Abdullah Cabaroğulları, Samandağ Belediye Başkanına seslendi, hizmet eksikliklerini sıraladı. Samandağ Belediye Başkanının yapmış olduğu hizmetleri hesapsız olduğunu hatırlatan Mühendis Cabaroğulları, ‘Belediyenin ekonomik gücü az da olsa kamu yararına ne lazımsa yapılmalıdır’ dedi.

Gazetemize konuşan İnşaat Mühendislerinden Abdullah Cabaroğulları, Samandağ Belediyesinin, belediye bütçesini keyfi kullandığına işaret ederek, “icraatlarınızdan en önemlisi çarşı merkezi, hiç değişiklik yapmadınız. Kamu için büyük zarar. Onun için dükkan kiraları yüksek.

Hatalarınız:

 1. a) Hükümet konağının arkası, Canudi sokak hala çıkmaz sokak konumunda, açsaydınız….
 2. b) Rahmetli Mehmet Ali Cilli ile Ali Berber arasındaki yolu açsaydınız!
 3. c) Kayıkçılar arası, Rahmetli Kaddureye giden kapalı yolu açsaydınız. Dükkan kiraları %30’a kadar inmez miydi?
 4. d) Ne yaptınız; yollarda zemini sıkıştırmadan parke döşediniz. Bu döşenen yollar çukurlaştı – kasisleşti. Yol namına bir şey kalmadı. Milyonları harcayarak çıktığınız Parke ihaleleri sonrası döşenen parkeleri toplayıp, bir kısmını halka bilabedel bir kısmını da bedelli halka sattınız. Bu parke taşları Milli Servet değilmidir? Bu icraat bilhassa mühendislerin zimmetinde değil midir? O meşhur M.Ali Kamacı’nın iddia ettiği; Deniz-Çevlik yolunun haline bakın. Bu yol çevre yolunun kenarından denize doğru birkaç çıkmaz yol açılırdı ve bu çıkmazlar daimi Evlatlık kalırdı.

Sayın Başkanım, Meclis Üyelerin Ve Başkan Yardımcıların size hiç yardım etmediler ve hizmet yapmaktan mahrumlar (Bilmezler)…

 1. e) Özel konutlara gelelim; Kimler kaç daireyi aldı, ihtiyaç sahiplerine, emekliye, engellilere verdiniz mi?
 2. f) V.M bomboş kamuya lazım değil, kimler aldılar. Durum yine şaibeli, (ilerde göreceğiz).
 3. g) En son gökdelenler diktiniz. Bu Samandağ için elzem miydi? Değil ! Etrafındaki parselleri zenginleştirdiniz, acaba bu zikredilen parseller kimin, neyin karşılığında bunu yaptınız?
 4. h) Belediye binasını merkezden alıp ilçenin en uzak yerine taşımayı nasıl uygun görüyorsunuz? Hala anlamış değilim! Bir hatırlatmada bulunayım. Biliyorsunuz, T.C başkenti İstanbul idi. Ulu Önder M. Kemal Atatürk, başkentin Ankara olması talebinde bulundu ve meclise sundu. Karar alındı ve bir gecede 81 milyon başkenti Ankara olarak tanıdı. Bu neden oldu, Ankara’nın içinde bulunduğu stratejik konumdan değil mi? Anlaşılan Atamızdan hiç faydalanmamışsınız.
 5. I) Dünyada umumiyetle, muhalifler iktidardan daha zekiler. Hiç bir zaman muhalifleri dinlemedin. Maaşallah yetkilileriniz ve meclis üyelerinize güvendiniz.
 6. k) Atatürk’ten bildiğimi sizlere anlatıyım; Bir gün Atatürk toplantı yapıyor. Durumu meclise sunuyor. Kabul edenler, iki kişi dışında her kes kabul ediyor. O iki kişiyi Atatürk masaya çağırarak ‘itirazınız nedir’ diye soruyor. Atatürk’e durumu anlatıyorlar. Bu kişilerin fikirlerini kabul eden Ulu Önder, ‘sizler daimi danışmanlarım olacaksınız’ der. Bu olay da tarih sayfalarında yer alır.
 7. l) Bütün ihaleleriniz tertip, İnşaat Mühendisler Odasına bunca zamandır yer tahsis etmediniz. Şimdi ihale açtınız, iyi de niye daha önceki senelerde yer vermediniz? Nebil Cilli, Semiha Bilal, Fettullah Çifçi oda başkanıyken odayı neden yok saydınız. Ne zaman Sabahattin Rencüs oda başkanı olunca hemen yer temin ettiniz! Vicdanınıza sesleniyorum bu hareketi Atatürk kabul eder miydi?
 8. m) Sayın başkanım beni en çok hayrete düşüren hizmetiniz; pazar yeri oldu. Bana bu yazıyı kaleme aldırdı. Mühendislik harikası Pazar yerini, görünce ağzım açık kaldı.

Günlerden 14.01.2019 tarihinde Hicri yılbaşında pazarı tenha gördüm. Yapılış şeklini inceledim. Bir inşaat mühendisi olarak projeyi hazırlayan Belediye mühendislerini ve bu projeyi onaylayan 30 meclis üyesini tebrik etmek istedim (!).

Kınıyorum…

Bu derece bilgiden mahrum insanlarla çalışmış olamazsınız. Siz gelin beni dinleyin; büyük işler almayın. Yetkililere sesleniyorum. Bilinçli olmayan meclis üyelerini, listenize kabul etmeyin.

 1. n) Belediye hizmeti, çok zor vebali olan bir alan, hizmetin her yönünü bilmelisin. Makamınızda çalışkan, zeki ve meclis üyelerinin her biri danışman kadar, bilinçli olmalıdır. Hizmetinize nerden bakarsanız Samandağ’ı bitirdi.
 2. o) Belediye yetkililerini kınıyorum. Kınamayı kabul etmeyen ve kendini hatasız, bilinçli gören yetkililer mümkünse haklı oldukları konuyu kamuoyuyla paylaşsın. Kamuoyunu aydınlatsın.

İcraat bilmeyenler beni arasın, hemen yanlarına geleceğim. Pazar yerinin nasıl yapılacağını öğreteceğim, bir kuruş para da talep etmeyeceğim.

O milyonlara, demire yazık. Belediye Bütçesini bu şekilde heba etmeyin!” dedi.